İçeriğe atla

Fotoğraf

Araba ateşleme yapmıyor

• Please log in to reply
26 cevap var

#1 Murat Karahan

Murat Karahan
  • Üye
  • 220 Mesaj
  • Ülke: Türkiye
  • Araç: 10 Focus Comfort LPG
  • Doğum Yılı: 1974
  • Meslek: Memur

Gönderim tarihi 25.07.2008 - 19:45

4 gün önce motor tamiri için arabamı sanayiye götürdüm.(araba felaket şekilde yağ yakıyordu)
motor açıldı ve usta araba için gerekli parçaların bir listesini verdi bana.
piston,sekman,ana kol yatak,conta,subap vs vs vs.
gereken bütün parçaları istanbuldan sipariş ettim.parçalar sorunsuz şekilde geldi.ustaya teslim ettim.usta kontrol etti.parçalat tam istedikleri gibi.
bugün tel açtım durum nedir diye.topluyoruz akşama kadar biter dediler.saat 3 gibi sanayiye gittim.birkaç usta arabanın başında uğraşıyorlar.
bitti mi diye sordum.herşey tamam ancak ateşme yapmıyor dediler onla uğraşıyoruz.
bekledim saatlerce bütün kabloları teker teker incelediler yanlış varmı diye.yanlış falan yok.ama bujiden bakıyorlar marş basınca ateşleme olmuyor.
pc ye bağladılar sorun için elektrikçi dediki senin araba otomatik vites iken sonradan manule çevrilmiş.ben hayret ettim.arabayı yeni aldım haberim yok dedim.neyse saat 8 e kadar bekledim hala sorun devam ediyor.ford da bir arkadaşı aradım.ustayla görüştürdüm.sorunu söyledi forddaki arkadaşım beyin gitmiş dedi.bir şok daha yaşadım.ben arabayı çalışır halde teslim ettim nasıl beyin gitmii dedim.cevap veremediler.ben şu an size yazarken hala arabayı test ediyorlar.

Teknik bilgisi olan arkadaşlar ne diyecek.gerçekten beyin gitmişmi yoksa başka bir sorun mu?
2001 Fiat Palio Benzin-LPG
1998 Ford Mondeo Benzin-LPG
2007 Ford Focus TDCI 90 Hp

#2 Serkan Toker

Serkan Toker
  • Yönetici
  • 9,241 Mesaj
  • Araç: Focus Coll 90ps tdci
  • Doğum Yılı: 1975
  • Meslek: Teknisyen

Gönderim tarihi 25.07.2008 - 19:50

Zor bir durum.Değişen parçalarda pek elektrik sistemi ile alakalı değil ama.Hangi şehirde ikamet ediyorsunuz?

Doğruları konuşmak için iki kişi gereklidir. Biri doğruları söyleyen diğeri doğru anlayan....

#3 Murat Karahan

Murat Karahan
  • Üye
  • 220 Mesaj

Gönderim tarihi 25.07.2008 - 20:02

mardinde oturuyorum.evet değişen parçaların uzaktan yakından alası yok.
forumda çağlar bey "Mondeo da beyin arızalı ise %99 soğutma fanı direkt çalışır ve hiç durmaz. Bence de beyin diye kestirip atmadan önce bakılacak bir sürü yer var. " demiş
yarın onuda söyliyeyim onlara.

#4 Serkan Toker

Serkan Toker
  • Yönetici
  • 9,241 Mesaj
  • Araç: Focus Coll 90ps tdci
  • Meslek: Teknisyen

Gönderim tarihi 25.07.2008 - 20:04

Konuyu baştan sona okudunuz zaten.Çağlar abi bu konuda tecrübelidir.İnşallah kolayca halledersiniz.

Doğruları konuşmak için iki kişi gereklidir. Biri doğruları söyleyen diğeri doğru anlayan....

#5 Hakan Aydoğan

Hakan Aydoğan
  • Üye
  • 23 Mesaj
  • Araç: C-Max Ghia TDC?
  • Meslek: Teknik E?itmen

Gönderim tarihi 25.07.2008 - 20:12

gösterge de arıza lambası falan yanmıyormu? immobilizer den dolayıda ateşleme kesmiş olabilir( varsa)
yani göstergede yanan lambalar var sa onlara bakmak lazım. motor arıza lambası falan. arıza kodunu öğrenebilirsen yardımcı olunabilir belki

#6 Murat Karahan

Murat Karahan
  • Üye
  • 220 Mesaj

Gönderim tarihi 25.07.2008 - 20:25

ben göstergelere hiç bakmadım.yarın onuda dikkate alırım.
ilginiz için teşekkürler.

#7 Hasan Basri Bayraktar

Hasan Basri Bayraktar
  • Kulüp Üyesi
  • 2,937 Mesaj
  • Araç: megane ııı sport
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Fizik Öğretmeni

Gönderim tarihi 25.07.2008 - 22:50

elektrikçi dediki senin araba otomatik vites iken sonradan manule çevrilmiş.

bu kafama hiç yatmadı.1
hadi öyle oldu diyelim ki(yine kafama yatmadı) ateşleme ile ne alakası var.2

#8 Murat Karahan

Murat Karahan
  • Üye
  • 220 Mesaj

Gönderim tarihi 26.07.2008 - 04:27

bu kafama hiç yatmadı.1
hadi öyle oldu diyelim ki(yine kafama yatmadı) ateşleme ile ne alakası var.2

Hasan bey tamircim otomatikten manuele çevrildiği için böyle olmuş demedi.sadece bilgi verdi.
neden ateşleme yapmadığı hakkında bir fikri yoktu.pc ye bağlantı yaptığımızda bu ayrıntıyı ayrıca öğrendik.
Benim öğrenmek istediğim ateşleme yapmamasının muhtemel nedenleri nelerdir?bilgi sahibi olursam tamircime bende azcık da olsa fikir veririm.
beynin arızalı olduğu düşüncesi bana saçma geliyor.

krank devir sensörünü ölçtük sağlam çıktı.ama kabloyu kontrol etmedik.zarar görüpte ateşlemeye engel olabilir.

#9 Yaşar Demirci

Yaşar Demirci
  • Kulüp Üyesi
  • 3,719 Mesaj
  • Araç: 1978 mitsu
  • Meslek: Oto Tamircisi

Gönderim tarihi 26.07.2008 - 07:42

marş basıyorsa imobilizer bir problem yoktur. ateşleme bobinine gelen kablolarda yada ckp sensörü kablosunda problem olabilir
kim oldugun degil kiminle oldugun önemli

#10 Murat Karahan

Murat Karahan
  • Üye
  • 220 Mesaj

Gönderim tarihi 26.07.2008 - 11:39

Bu sabah sevinçli haberi aldım.ben uyurken usta telefon açtı.arabayı çalıştırmışlar.Sorun neymiş dedim kablolar çürümüş bir tanesi kopmuş.tamir etmişler sonuçta.
arabam şu an çalışıyor teslim aldım.ilk 500 km den sonra yağını bir daha değiştir ve tüp kullanma benzinde çalışsın dedi.
hepinize ilginizden dolayı hepinize teşekkürler.

#11 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Moderatör
  • 42,332 Mesaj
  • Araç: 96 Mondeo 2.0 Glx
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Hasar Giderici

Gönderim tarihi 27.07.2008 - 21:13

Siteye sık giremiyorum özür.
1. Motor toplama sonrası ateşleme kesilmiş ise öncelikle söküp takılan soketlere tek tek bakılır tam oturmuşmu diye.
2. En sık yapılan hata eksantrik millerini yanlış takmaktır. Ateşleme sırasının belirleyen çıkıntı (yanlış hatırlamıyor isem) emme eksantriğinde bulunan bir çıkıntıdadır. Üst süs kapağını söküp bu detaya muhakkak baktırın.
3. Otomatik araçta EDIS modülü dışardadır. Sizin araçta da dışardamı? ( Edis ateşleme modülü motora karşıdan bakarken, bloğun arkasında ön göğse vidalıdır) Düze çevrilmiş MOndeo hiç duymadım? yapana da helal olsun.
Siz yinede bir yetkili serviste kontrol ettirin derim.
herşeyden önce GÜVENLİK bunu unutmadan araç sürelim

#12 Murat Karahan

Murat Karahan
  • Üye
  • 220 Mesaj

Gönderim tarihi 28.07.2008 - 23:26

Bu fordta cevap fiks.. Beyin gitmiş.. Nereye gitmiş neden gitmiş hiç soran yok...

Evet haklısınız.sorunu çözmede çaresiz kaldıkları an beyin gitmiş diyorlar.Beyin bu kadar dandik bir şey mi ki en ufak bir arızada bozulsun.üstelik bahse konu olan araç Ford.

#13 Aytaç Akyel

Aytaç Akyel
  • Üye
  • 303 Mesaj
  • Araç: 2009 Fiat Fiorino

Gönderim tarihi 31.07.2008 - 16:26

murat bey geçmiş olsun sonunda çalışmış ya önemli olan bu zaten ustalar bu mondeo yu deneme yanılma yoluyla yapıyorlar banada siboblar kaçırıyor motor yapılması gerek kimisi komle eksoz sistemi ni değiştirmen gerek kimide beyin gitmiş dediler ustalara uysaydık mahfolmuştuk iyiki forum var benim sorun bujiler değişti kartel havalandırma hortumu değişti gaz kelebeği ve rölanti kontrol valfi temizlendi tüm sorunları gitti birde milono (eski tip)lpg kitime program ve anlayan usta bulursam süper olacak şimdilik ayar olmadığı için biraz fazla yakıyor (tahminim zengin karışım) bu arada komple motor kaça maloldu merak ettimde

#14 Murat Karahan

Murat Karahan
  • Üye
  • 220 Mesaj

Gönderim tarihi 31.07.2008 - 21:30

komple motor el emeği dahil 2000 YTL.
Extralar çıkmasaydı daha da az ödeyecektim.
Mesela
egzos manifoldu 200 YTL
debriyaj balatası 125 YTL
Akışmetre 90 YTL
Bunları düşersek maliyet:1500 YTL oluyor.tabi sizde de bende olduğu gibi extra masraflar çıkmazsa.

#15 Zafer Ofli

Zafer Ofli
  • Üye
  • 1,013 Mesaj
  • Araç: 05mondeo2.0 ghiax AT
  • Meslek: Makina Muhendisi

Gönderim tarihi 01.08.2008 - 05:18

komple motor el emeği dahil 2000 YTL.
Extralar çıkmasaydı daha da az ödeyecektim.
Mesela
egzos manifoldu 200 YTL
debriyaj balatası 125 YTL
Akışmetre 90 YTL
Bunları düşersek maliyet:1500 YTL oluyor.tabi sizde de bende olduğu gibi extra masraflar çıkmazsa.

Akışmetre 90 Ytl mi?
Debriyajı çakma mı yaptırdınız eğer değilse 125 bana imkansız bir rakam gibi göründü veya sizin bulunduğnuz ilde mondeoların parçaları ucuz
Umarız sorunlarınızda halledilmiş olur.Geçmiş olsun

Bu mesaj Zafer Ofli tarafından düzenlendi: 01.08.2008 - 05:19

#16 Murat Karahan

Murat Karahan
  • Üye
  • 220 Mesaj

Gönderim tarihi 02.09.2008 - 15:16

Kusura bakmayın geç cevap veriyorum.Evet verdiğim fiyatlar doğru.Parçaları da istanbul şener oto dan sipariş ettim.
Akışmetre 90 YTL
Debriyaj Balatası 125 YTL

#17 Evren İskent

Evren İskent
  • Kulüp Üyesi
  • 5,233 Mesaj
  • Araç: 11'Fiat Evo MJ
  • Doğum Yılı: 1978
  • Meslek: Sigorta Satış Yönetim

Gönderim tarihi 03.09.2008 - 11:07

Aslında baskı balatanın takım halinde 300-YTL gibi bir rakama aldım 2 hafta önce. Sizin aldığınız fiyatlar bana da oldukça makul geldi. Parçaların orjinalliği konusunda

Saygılarımla.

2011 Fiat Punto Evo 1.3 Mjet Dynamic+Skydom+Asistkit
2006 Peugeot 206 Feline 1.4 Bva

Ford Geçmişi: 2004 Mondeo 2.0 GhiaX, 2000 Ford Mondeo Ghia

#18 Cansel Kansu

Cansel Kansu
  • Üye
  • 231 Mesaj
  • Araç: 2006 C4 SX 1.6 HDi 110
  • Meslek: Makina Mhendisi

Gönderim tarihi 03.09.2008 - 13:36

manifolda noolmuş yau!

#19 Emre Gizlenci

Emre Gizlenci
  • Üye
  • 193 Mesaj
  • Araç: Volvo v40 ; Tipo1.6sx
  • Meslek: Öğretmen

Gönderim tarihi 03.09.2008 - 14:06

valla bende debriyaj baskı-balata-bilye 450 ytl ye gelmişti...
hiç pamuk prenses olur mu?
prenses dediğin taş gibi olur...

#20 Volkan Karakoç

Volkan Karakoç
  • Üye
  • 5 Mesaj
  • Araç: 94 Mondeo 2.0 GLX
  • Meslek: toptan ticaret

Gönderim tarihi 07.08.2009 - 12:28

4 gün önce motor tamiri için arabamı sanayiye götürdüm.(araba felaket şekilde yağ yakıyordu)
motor açıldı ve usta araba için gerekli parçaların bir listesini verdi bana.
piston,sekman,ana kol yatak,conta,subap vs vs vs.
gereken bütün parçaları istanbuldan sipariş ettim.parçalar sorunsuz şekilde geldi.ustaya teslim ettim.usta kontrol etti.parçalat tam istedikleri gibi.
bugün tel açtım durum nedir diye.topluyoruz akşama kadar biter dediler.saat 3 gibi sanayiye gittim.birkaç usta arabanın başında uğraşıyorlar.
bitti mi diye sordum.herşey tamam ancak ateşme yapmıyor dediler onla uğraşıyoruz.
bekledim saatlerce bütün kabloları teker teker incelediler yanlış varmı diye.yanlış falan yok.ama bujiden bakıyorlar marş basınca ateşleme olmuyor.
pc ye bağladılar sorun için elektrikçi dediki senin araba otomatik vites iken sonradan manule çevrilmiş.ben hayret ettim.arabayı yeni aldım haberim yok dedim.neyse saat 8 e kadar bekledim hala sorun devam ediyor.ford da bir arkadaşı aradım.ustayla görüştürdüm.sorunu söyledi forddaki arkadaşım beyin gitmiş dedi.bir şok daha yaşadım.ben arabayı çalışır halde teslim ettim nasıl beyin gitmii dedim.cevap veremediler.ben şu an size yazarken hala arabayı test ediyorlar.

Teknik bilgisi olan arkadaşlar ne diyecek.gerçekten beyin gitmişmi yoksa başka bir sorun mu?

94 Mondeo 2.0 GLX aldım 2,5 ay önce, benzer bir sorun yüzünden 2 aydır aracım yatıyor. Aracı baskı balata değiştirmesi için çalışır vaziyette ustaya teslim ettim, elindeki işlerin yoğunluğundan dolayı 3-4 gün sonra almamı söyledi. Hafta başı verdiğim aracı hafta sonu almaya gittiğimde aracın elektrik kestiğini, çalışmadığını söyledi usta. Kendi işini bitirdikten sonra elektrik tesisatını toparlaması için işinin ehli, üstüne usta olmayan Ahmet Ustasını getirmiş bizim usta, elektriği toparlatıp aracı çalıştırmış, liftten aracın durduğu yere sürerek getirmişler, ne hikmetse araç orda elektrik kesmiş, bidaha çalışmamış. İşin ehli olan usta da düğün bahanesiyle bırakıp gitmiş. Forum vasıtasıyla bulduğun bir ford ustasına danıştım, bir elektrikçi tavsiye etti, aracı götürdüm, onlar da beyin deyip çekiciyle beyinciye göndermişler. Beyinci bana çıkma bir beyin aldırdı, ama immo olduğu için aracın çalışmadığını, immoyu istanbulda kıracak biyer bulduğunu, oradan haber beklediğini vb. bahanelerle 1 hafta oyaladı beni. 1 hafta sonra araçta immo olmadığını öğrendik. Ankara daki bütün ford servislerini aradım, bu araç başka bir markanın üretimiymiş gibi, hiçbir servisde programı yokmuş, sadece Tur oto yapabileceğini, fakat çıkma beyini yapmayacaklarını, sıfır beyin almam gerektiğini söyledi. (Arabanın değeri 6000-6500 TL, beyin 2.200 TL) Birçok kişiden namını duyduğum bir elektronikçiye götürdüm aracı, tam 1 aydır da araç orda yatıyor. Aynı numarayla buldukları hiçbir beyin arabayı çalıştırmıyor. Arabanın değerinin yarısını ödemem mi lazım bu aracı çalıştırabilmek için? Yoksa sıkıntı beyinde değil de başka bişeyde mi? (En son dün akşam sadece forda bakan, tavsiyeyle bulduğum bir ustayla görüştüm, 2000 öncesi modelleri kendilerinin de okuyamadığını, ford servislerinde çözüm aramamamı, piyasadaki çıkma beyinlerin hepsinin bozuk olduğunu, beyin arızası yüzünden 4-5 tane mondeonun hurdaya gittiğini söyledi.) Yardımlarınız için maille irtibata geçerseniz çok sevinirim.

Bu mesaj Volkan Karako tarafından düzenlendi: 07.08.2009 - 12:29

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye