İçeriğe atla

Fotoğraf

Muayene Hakkında Bilmek Istedikleriniz

• Please log in to reply
800 cevap var

#161 Murat Akaloğlu

Murat Akaloğlu
  • Kulüp Üyesi
  • 634 Mesaj
  • Araç: focusII07GhiaSedan
  • Doğum Yılı: 1980
  • Meslek: Mekatronik Teknikeri

Gönderim tarihi 31.01.2009 - 23:40

Türkiye genelinde Tüvtürk'e ait 42 ilde 97 sabit ve 40 seyyar muayene istasyonu hizmete girmiş.Araç muayenelerinde en sık tespit edilen kusur kısa farların ayarınını çok yüksek, düşük ya da yönünün hatalı olmasıyla ilgili.Eski sistemde muayeneler gözle yapılırken, şimdi tüm testlerin cihazlar ile gerçekleşiyor.Eskiden araçlarda bulunan kusurlara ilişkin bir kayıt tutulmazken, şimdi tüm araçlarda tespit edilen kusurlar kayıt altına alınmakta ve elektronik ortamda Ulaştırma Bakanlığına aktarılıyor.Eskiden vatandaşın sadece ruhsatına bir kaşe basılmak ve zaman zaman da plakaya muayene etiketi yapıştırılmak sureti ile muayene onaylanırken, bugün vatandaşa detaylı bilgiler içeren bir muayene raporu sunuluyor.Muayene istasyonlarında yapılan kontrolleri fren tertibatı, direksiyon sistemi, görüş şartları, aydınlatma sistemi, aks-jant-lastik ve süspansiyon sistemi, şase ve şase bağlantı parçaları, gürültü kirliliği için gerekli kontroller, yolcu taşıyan araçlar için gerekli ek kontroller, araç tanımları ile ilgili kontroller ve diğer donanımlar olmak üzere 10 bölümden oluşuyor
Peki Araç muayenesi sırasında hangi evraklar gerekiyor?

Ruhsat, Fenni muayene izin belgesi (Vergi dairesi veya bürolarından alınan ve aracın vergi borcu, trafik cezası ve OGS geçiş borcu olmadığını belirten belge)
Trafik sigortası
LPG veya CNG takılı araçlar için:
Gaz sızdırmazlık raporu
Tadilat (tespit) muayenesi yapılacak araçlar için ek olarak, yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları
Araçta bulunması gereken ekipmanlar:
İlk yardım seti, Üçgen reflektör (iki adet), Yangın söndürme cihazı, Stepne

Tüvtürk araç muayene istasyonlarında muayenesi yapılan 206 bin 693 araçtan yaklaşık yüzde 45'inin yani 93 bin 210'unun muayenesi ilk seferinde onaylanmadı. Muayenesi yapılan araçlardan 16 bin 418'inde kusur tespit edilmezken, 130 bin 792 araçta hafif kusur, 101 bin 871 araçta ağır kusur tespit edildi. Muayenelerde 11 bin 612 araç 'emniyetsiz' bulundu.

HAFİF KUSUR
Kısa hüzmeli far ayarı çok yüksek/düşük, yönü hatalı 232877
Motor yağ kaçakları 86166
Şanzıman yağ kaçakları 53938
Plaka aydınlatma lambaları fonksiyonunu yerine getirmiyor/montaj pozisyonu hatalı 46886
Akü bağlantısı artı kutup başı üzerinde koruma kapağı yok 34405
İlk yardım çantası hasarlı/içindekiler eksik 32696
Sis farı ayar/yön 31006
Görüş oldukça sınırlı/aksesuar var/etiketler/yapıştırma etiketler/folyolar vb. var 24875
El freni tek taraflı 24674

AzIR KUSUR

Uzun hüzmeli far ayarı çok yüksek/düşük, yönü hatalı 39452
Arka servis freni fren etkisi farkı kabul edilebilir düzeyde değil (%30'dan daha büyük) 23903
Yangın söndürme tüpü yok/eksik 17550
Sol/sağ ön fren hortumları hasarlı 17066
Fren lambaları kısmen yanmıyor/pozisyonu hatalı 13137
İlk yardım çantası yok 12838
El freni frenleme etkisi yeterli değil 11832
Park lambaları yok/bazıları yanmıyor 11231
Cam yıkama sistemi çalışmıyor 9271

EMNİYETSİZ

Araç şasi numarası yanlış/tam değil 8479
Araç şasi numarası orijinal değil/yok/okunmuyor 1046
Fren asgari frenlemeye ulaşılamıyor 451
Ön fren kampanaları/diskleri ovallik var/yanal kalınlık çok az/salgılı, aşınma sınırına ulaşmış/kırılma/kırılma tehlikesi 156
Arka fren kampanaları/diskleri ovallik var/yanal kalınlık çok az/salgılı, aşınma sınırına ulaşmış/kırılma/kırılma tehlikesi 61
Arka aks salıncağı bükülmüş/çatlak/kırık/korozyona uğramış 39
Römork freni etkisi yok 6
Direksiyon tutukluk yapıyor 4
Çekici araçlarda kopma emniyeti yay kurmalı (el freni) kombi silindirin havası boşalıyoR
benmi dedim sevgiliye böyle zalim olmasını...nasıl taktın boynumuza bu felaket halkasını...

#162 Harun Ceyhan

Harun Ceyhan
  • Üye
  • 223 Mesaj
  • Araç: 04 Focus Coll.HB/OV
  • Doğum Yılı: 1980
  • Meslek: HAKİM

Gönderim tarihi 01.02.2009 - 23:33

geçen cuma günü uzun bir beklemeden sonra yaptırdım muayeneyi.
sadece kısa far ayarı azcık bozukmuş. bu hafif kusurla 2 sene daha rahatız şükür...

#163 Tayyar Karahan

Tayyar Karahan
  • Üye
  • 191 Mesaj
  • Araç: 05 Connect DLX 1.8
  • Meslek: Esnaf

Gönderim tarihi 03.02.2009 - 09:18

arkadaşlar benim ford connect 2005 bunun motor nosu acaba muayenede gözüküyormu yoksa kusur olarakmı yazıyorlar benzer aracı muayene yaptıran arkadaş varmı ön camın sol alt köşesinde etikette numaralar var amma olurmu bilmem
muayene 6. ayda amma şimdiden sıkıntı sardı
Temiz bir vicdan kadar yumuşak yastık yoktur.

#164 Taha İlgen

Taha İlgen
  • Üye
  • 222 Mesaj
  • Araç: 06 Fiesta 1.4 Tdci
  • Meslek: İnşaat Mühendisi

Gönderim tarihi 04.02.2009 - 13:45

araç muayenesi mart ayından itibaren randevulu sisteme geçiyormuş. benim muayene mayısta inşallah o zamana kadar bu sistem iyi ce oturabilir.

http://www.haberturk...-mutlu-son.aspx

#165 Taha İlgen

Taha İlgen
  • Üye
  • 222 Mesaj
  • Araç: 06 Fiesta 1.4 Tdci
  • Meslek: İnşaat Mühendisi

Gönderim tarihi 04.02.2009 - 14:04

Bu sabah muayeneyi yaptırttım. Allahtan iş yerimizde bu tür işlere bakan bir eleman olduğu için muameleci parası da vermedim.
Aracın arka lastikleri pek iyi olmamasına rağmen veya en azından far ayarından geri yollarlar diye düşünmeme rağmen aracı 10 dakikada geçirmişler. sadece sağ far ayarsızlığından hafif kusurlu geçmiş.
Muayene zamanı 1 ay geçtiği için de 6 ytl fark almışlar.

Yani özetle o kadar da korkulacak bir şey değil.
ancak adamlar aracın şase nosu ruhsatta yanlış diye ruhsat değişecek demiş, muayene sayfasında yer olmadığı için o sayfayı da değiştirecektim zaten o yüzden cuma günü emniyete gidip 70 lira paraya yeni ruhsatı alacağım.

muayeneyi hangi istasyonda yaptırdınız?

#166 Okyay Pay

Okyay Pay
  • Kulüp Üyesi
  • 1,438 Mesaj
  • Araç: Piaggio Carnaby 200
  • Meslek: İnşaat Müh.

Gönderim tarihi 04.02.2009 - 21:49

6 ytl fark için makbuza ne yazmışlar ?

yani anlamadığım hatta vergi dairesinin de dediği, harcın faizi olmaz .
bu kesilen paranın adı ne?
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE !!!

#167 Dimitri Hristofyas

Dimitri Hristofyas
  • Üye
  • 110 Mesaj
  • Araç: Astra J
  • Doğum Yılı: 1976
  • Meslek: Serbest

Gönderim tarihi 04.02.2009 - 23:30

Tüvturk fenni muayende gecikme zammı olarak aylık %5 yıllık %80 e denk gelen korkunç bir faiz işletiyor.

Kişi aracını kullanmııyor yurtdışında ya da askerde ya da araç restore ya da revize ediliyor garajda bekliyor olabilir insanlık hali yani kısacası çeşitli sebeplerden aracı yatıyor ise %80 gibi sürekli katlanarak artan faiz işletmelerini doğru buradan bir gelir sağlamaya çalışanların zihniyetinin ürünü olduğunu düşünyor ve çok acımasızca buluyorum

Peki muhasebeciler ya da vergi uzmanları ya da konuya hakim bir kişe cevaplarsa sevinirim ;

Örneğin bir aracın 2005 den beri muaynesi yok ise 2005 den bu yana faiz mi işleyecek?,

Tüvturk denen firma 2008 ikinci çeyrekden sonra yeni yeni hizmet vermeye başlmasına rağmen bu faiz 2005 e göre mi hesaplanacak ya da kanunun yasalaşma tarihimi baz alınacak ?

Bu cezada bir üst sınır varmıdır? Yoksa bunlar arabamızı alana kadar faiz işletibilirler mi?

Buna bir ekleme yapayım.Bugün Tuvturk'le yaptığım telefon görüşmesinde yetkilinin bana söylediği şuydu.1998 model europa'mızın 2005'in 4.ayında muayenesi bitmiş.Gelip yaptıracağız ne kadar ceza öderiz dedim? Cevabı: 270-280 TL civarında dedi.Deli para! Yazık yahu..

#168 Engin Karadayan

Engin Karadayan
  • Üye
  • 1,267 Mesaj
  • Ülke: Türkiye
  • Araç: 04 Fiesta 1.4 Benz
  • Meslek: Memur

Gönderim tarihi 04.02.2009 - 23:46

Pazartesi saat 17:00 da yaptırmaya gittim ,saat 17:20 de işim bitti.Farları ayarlatmış olmama rağmen sağ far ayarsız denilenerek hafif kusurlu olarak fenni muayenem onaylandı

Bir avuç vatanseverin yüreğindeki ateşten, Anadolu topraklarına düşen kıvılcımın adıdır CUMHURİYET

#169 Serdar Yeniçeri

Serdar Yeniçeri
  • Üye
  • 420 Mesaj
  • Araç: Connect 75 ps
  • Meslek: ?n?aat

Gönderim tarihi 05.02.2009 - 00:38

geçenlerde 98 tipo sahibi bir arkadaşım 1500tl harcadiğini hala geçemediğini söylüyodu.muayene parasıda ikinci defa aynnı kusurdan gittiği için yanmış.en çokta buna takıldım ihaleyi alırken ödenen bedel bu şekilde art niyetle inşallah muayene gidenlerden çıkarılmaz.
Bilgi paylaştıkça güzel...

#170 Ali Cihangiroğlu

Ali Cihangiroğlu
  • Kulüp Üyesi
  • 14,433 Mesaj
  • Araç: Fiesta TDCI
  • Doğum Yılı: 1973
  • Meslek: Harita Kadastro Teknikeri

Gönderim tarihi 05.02.2009 - 10:47

En gıcık yönüde şu ikinci gelişte yine kusur varsa paranın yanması, bu ne demek Allah aşkına yazık değilmi, resmen soygun, ne kavgalar çıktı gözümün önünde, bende hiç bişey bulamadı adamlar ama konuşurken dinledim, muayeneyi yapana arkadaşı sordu "ne o bişey bulamadın galiba" oda "buluruz bişeyler merak etme dedi" bende çıkışta kapıdan girmiş far ayar aletinin yanındaki bilgisayarın arkasındaydım, çıkıp yuh be kardeşim bişey bulamadınız aranıyosunuz ara bakalım ne bulucaksın dedim herif yakalanınca güldü bide, ama yinede buldu neymiş sol sis hafif içeri bakıyomuş hafif kusur yazdı, 0 hatayı tutturamadık yine, en çokta frenlere gıcık oldu tüm tekerler eşit fren yapıyordu yuh dedi adam, saatlerce bekleyip 10 dakkada çıkınca sinir oldum vallahi, o zaman devlet 30 yaş araçları hurdaya çıkarma sınırını 20 ye hatta 10 a indirsin, aldığımız parayla yeni araba alalım hem araba satılsın devlet deli vergi alsın hemde millet rahatlasın, bune böyle daha AB ye girmeden kuralları bize girdi, önce bir alsınlarda sonra uygulayın kurallarını, tabii alırlarsa.

#171 Okyay Pay

Okyay Pay
  • Kulüp Üyesi
  • 1,438 Mesaj

Gönderim tarihi 05.02.2009 - 10:51

bize müstehak

#172 Musa Can Koca

Musa Can Koca
  • Üye
  • 125 Mesaj
  • Araç: 2001 Focus
  • Doğum Yılı: 1985
  • Meslek: Biomedikal

Gönderim tarihi 06.02.2009 - 02:00

Buna bir ekleme yapayım.Bugün Tuvturk'le yaptığım telefon görüşmesinde yetkilinin bana söylediği şuydu.1998 model europa'mızın 2005'in 4.ayında muayenesi bitmiş.Gelip yaptıracağız ne kadar ceza öderiz dedim? Cevabı: 270-280 TL civarında dedi.Deli para! Yazık yahu..

Bende Tüvturk denen firmaya mail attım banada benzer bir cevap geldi,ocak 2008 de muayne etdirenler tek kuruş ceza vermeden geçti eski istasyonlardan,bunun mantığını hala anlamadım bu kanun nasıl uygulanıyor?

Bu faiz sonsuza kadar faiz işler mi? birde yasanın yürürlüğe giriş tarihi mi baz alınmalı yoksa Tüvtürk asıl faliyete geçiş tarihimi ? Yoksa ne kadar diyorsa Doğuş grubu faiz onumu ödeyeceğiz.

Trafik cezalarında cezanın faizi esas alacağın iki katını geçemiyor,yani bir süre sonra faiz duruyor, diye biliyorum,bunda nasıl olduğunu nereden öğrenebiliriz ya da bu uygulama yasalmıdır?
Zeitgeist

#173 Atilla Mutlu

Atilla Mutlu
  • Üye
  • 21 Mesaj
  • Araç: 2007 Connect 75Delx
  • Meslek: Ziraat Mhendisi

Gönderim tarihi 06.02.2009 - 16:25

Arkadaşlar merhaba, önceden bahsi geçti ise kusuruma bakmayın!..
1)Araç Muayenesi nekadara maloluyor?
2) Egsoz Emüsyon Ölçüm Pulu İstiyorlar mı?
3) Ayrıca aracımın fenni muayenesi Mart ayı başında Zincir, Çekme Halatı falan isterler mi ki? Teşekkürler... Allaha emanet olun...

#174 Serkan Toker

Serkan Toker
  • Yönetici
  • 9,792 Mesaj
  • Araç: 07 Mondeo tdci
  • Doğum Yılı: 1975
  • Meslek: Teknisyen

Gönderim tarihi 06.02.2009 - 16:36

Zinciri gerek yok, çekme halatı zaten trafik seti dahilinde var.Egzos muayenesi olmaması hafif kusur olarak değelendiriliyor, muayeneye engel değil.Muayene ücreti yeni hali ile yukarıda biryerlerde yazıyor...

Doğruları konuşmak için iki kişi gereklidir. Biri doğruları söyleyen diğeri doğru anlayan....

#175 Atilla Mutlu

Atilla Mutlu
  • Üye
  • 21 Mesaj
  • Araç: 2007 Connect 75Delx
  • Meslek: Ziraat Mhendisi

Gönderim tarihi 06.02.2009 - 16:46

Zinciri gerek yok, çekme halatı zaten trafik seti dahilinde var.Egzos muayenesi olmaması hafif kusur olarak değelendiriliyor, muayeneye engel değil.Muayene ücreti yeni hali ile yukarıda biryerlerde yazıyor...

serkan bey verdiğin bilgiler için teşekkürler...

#176 Dimitri Hristofyas

Dimitri Hristofyas
  • Üye
  • 110 Mesaj
  • Araç: Astra J
  • Meslek: Serbest

Gönderim tarihi 06.02.2009 - 21:48

Bende Tüvturk denen firmaya mail attım banada benzer bir cevap geldi,ocak 2008 de muayne etdirenler tek kuruş ceza vermeden geçti eski istasyonlardan,bunun mantığını hala anlamadım bu kanun nasıl uygulanıyor?

Bu faiz sonsuza kadar faiz işler mi? birde yasanın yürürlüğe giriş tarihi mi baz alınmalı yoksa Tüvtürk asıl faliyete geçiş tarihimi ? Yoksa ne kadar diyorsa Doğuş grubu faiz onumu ödeyeceğiz.

Trafik cezalarında cezanın faizi esas alacağın iki katını geçemiyor,yani bir süre sonra faiz duruyor, diye biliyorum,bunda nasıl olduğunu nereden öğrenebiliriz ya da bu uygulama yasalmıdır?

Buna bir kanun uydurup yasal hale getiriler eğer daha getirmedilese bile.Faiz ayrı bir sıkıntı yaşatılan eziyetler ayrı sıkıntı.Herşey böyle bizim memlekette.Altyapı hazırlanmadan hemen icraata geçilir sonra aksamalar oluncada biryerle uydurulur.Ama halka yapılan eziyet kar kalır yapanların yanına..

#177 Erhan Bulut

Erhan Bulut
  • Üye
  • 313 Mesaj
  • Araç: Passat 1.4 TSI DSG
  • Meslek: Hasta Bakıcı

Gönderim tarihi 07.02.2009 - 13:40

Bu sabah Gölbaşı muayene istasyonuna gittim. İşlem 2 saat kadar sürdü. Hafif kusurla geçtim. Bulunan kusur: sıvı gaz sistemi - camlar üzerinde ikaz etiketleri yok.

#178 Uğraş Kaleli

Uğraş Kaleli
  • Üye
  • 17 Mesaj
  • Araç: 2001 Fiesta Ghia
  • Meslek: Sinema Tv

Gönderim tarihi 08.02.2009 - 02:51

Arabamın ön-arka fren balataları,arka amortisorleri ve ön takımda değişmesi gereken herşey değişti,rot-balans-far ayarı yapıldı motor,alt yıkaması yapıldı
arac muayeneye gitti herşey tamam ancak sol ön fren diskinde çatlak var, kırılma tehlikesi var diye geri gönderildi ! Bizde balatalar değişirken nasıl olduda göremedik dedik , hemen söküp baktık ve tehlike arz ediyor dedikleri diskin fren sistemiyle ilgisi olmayan diskin dik konumda yere bakan kısmında aracın bi süre yatmasından kaynaklanan gerçekten ufacık bi pürüzlenme olduğunu gördük her ne kadar kızsakta diski değiştirdik pazartesi günü tekrar götürmeye karar verdik biz bunları yaparken serviste karşılaştığım 1992 model Lada marka bir araç sahibi bize gülüp ya o kadar işle uğraşana kadar benim gibi verseydin biraz para muameleci helletseydi demesi zoruma gitti açıkçası. Bundan çıkardığım ders ; sanırım muayene istasyonlarının özelleşmesi sadece ortadan dönen rüşvetin kaşesini arttırmaktan başka hiç bir işe yaramadığı oldu .

#179 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Moderatör
  • 42,706 Mesaj
  • Araç: 96 Mondeo 2.0 Glx
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Hasar Giderici

Gönderim tarihi 08.02.2009 - 10:25

Lada kullnıcısı tipi insanlara inanmayın, bu tip gıcık tipler var olmayan hikaye anlatırlar, aracınızı muameleci elemanı ile de yollasanız, yapılan muayene aynı değişmiyor artık.
herşeyden önce GÜVENLİK bunu unutmadan araç sürelim

#180 Okyay Pay

Okyay Pay
  • Kulüp Üyesi
  • 1,438 Mesaj

Gönderim tarihi 08.02.2009 - 12:15

aynı zamanda ladanın dünyanın en sağlam arabası olduğunu da anlatmadı mı ? :bravo:

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye