İçeriğe atla

Fotoğraf

Aküden hat çekmek

• Please log in to reply
11 cevap var

#1 Ayça Önder

Ayça Önder
  • Yüksek Topuklar
  • 10 Mesaj
  • Araç: 05 Focus 1.6i Trend
  • Meslek: �?retmen

Gönderim tarihi 19.08.2009 - 18:47

Arkadaşlar merhaba,
Gerçi çakmak yuvasını kullanarak çalışan su ısıtıcıları var ama ben arabama ikinci bir hatla priz çekmeyi düşündüm. Elektrikçiyle konuştuğumda ayrı bir hattın 30-40 TL'ye malolacağını söyledi. Bu yolla hat çeken kimse var mı ve tavsiye eder misiniz? Çünkü 12V'lık çakmak çıkışı su ısıtma araçları için ne derecede yeterli olur bilemiyorum. Ayrı bir hat çekilirse 24V'a çıkabiliyormuş. Bu konuda ne tavsiye edersiniz? Zararı olur mu?

Çakmak çıkışından su ısıtıcısı kullanan var mı? Varsa performansından memnun musunuz? Su ısıtma süresi ne kadar oluyor?

Teşekkürler..

#2 Emre Özen

Emre Özen
  • Üye
  • 399 Mesaj
  • Ülke: Türkiye
  • Araç: Connect&206
  • Doğum Yılı: 1993
  • Meslek: Öğrenci

Gönderim tarihi 19.08.2009 - 18:50

hattı aküden çektiğinizde doğal olarak aküdeki enerjiyi harcıyacaktır..onun yerine araçlar için akım yükseltici cihazlar var amfiye benziyor onlardan alın 220V elektrik elde edin derim ?
2006 Ford Connect k210s
1990 Ford Sierra 2.0 GL (rahmetli)
2000 Peugeot 206 1.6XS

#3 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 44,858 Mesaj
  • Araç: 06 Tdci Ghia Jatco
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Sigorta Acentesi

Gönderim tarihi 19.08.2009 - 18:55

4 metre kablo 2 lira
Sigorta soketi 0,5 lira
Sigorta 0,5 lira
Nasıl bir priz düşündüğünüzü anlamadım.. 10 lirada prize desek 13 lira malzeme, 15 lirada işçilik alsalar 30 lira normal bence...

Benim ortağım meraklı kahveye.. Uzun yolculuklarda çakmaklıktan çalışan su ısıtıcılardan kullanıyor... Bir sorun olmuyor...

hattı aküden çektiğinizde doğal olarak aküdeki enerjiyi harcıyacaktır..onun yerine araçlar için akım yükseltici cihazlar var amfiye benziyor onlardan alın 220V elektrik elde edin derim ?

220 V su ısıtıcılar çok akım çeker..
12-220 dönüştürücüler ile bunu çalıştıramazsınız..
Sevgili arkadaşlarım. Özel mesaj ile çok fazla teknik soru almaktayım. Bu durumdan şahsım olarak hiç bir şikayetim olmamasına rağmen forum adına ciddi rahatsızlık duymaktayım. Çünkü: Sorunlar foruma yazılmalıdır, Herkes özel mesajla çözüm arasaydı, bu forum olmaz, soru soracak kimse de bulunamazdı. Özel mesaj ile teknik soru sorarak foruma zarar veriyorsunuz, Sorunları foruma yazın lütfen.

#4 Sani Gerşon

Sani Gerşon
  • Moderatör
  • 23,980 Mesaj
  • Araç: 09 Megane III 1.5dci
  • Doğum Yılı: 1986
  • Meslek: IT & Satış/Hizmet

Gönderim tarihi 19.08.2009 - 20:52

şimdi baktım 2400watt mış bizdeki mesela.

#5 Talip Eren

Talip Eren
  • Üye
  • 611 Mesaj
  • Araç: 91 Lada Samara
  • Doğum Yılı: 1973
  • Meslek: Elekt. Teknikeri

Gönderim tarihi 19.08.2009 - 21:06

ayrı bir hat çekilerek nasıl 24 v oluyor onu merak ettim doğrusu,ancak gerilim çoklayıcı devre kullanmaları lazım onun için.böyle şeylere inanmayın derim,değil bir,ayrı iki hatta çekseler 12v u geçemez,çünkü akünüz 12v...sizin arabada kullanacağınız ısıtıcıda zatan 12v luk bir cihaz olacak.ayrıca çakmaklıkda bu işi çok rahat görür,o çakmaktaki teli kor haline getiren akımı kaldıran tesisat için sizin ısıtıcı devede kulak kalır.

#6 Aziz Türkmen

Aziz Türkmen
  • Üye
  • 397 Mesaj
  • Araç: 11 Mazda3 1.6 Imp.
  • Doğum Yılı: 1984
  • Meslek: Ele - Elo Yuk. Muh.

Gönderim tarihi 19.08.2009 - 21:08

ayrı bir hat çekilerek nasıl 24 v oluyor onu merak ettim doğrusu,ancak gerilim çoklayıcı devre kullanmaları lazım onun için.böyle şeylere inanmayın derim,değil bir,ayrı iki hatta çekseler 12v u geçemez,çünkü akünüz 12v...sizin arabada kullanacağınız ısıtıcıda zatan 12v luk bir cihaz olacak.ayrıca çakmaklıkda bu işi çok rahat görür,o çakmaktaki teli kor haline getiren akımı kaldıran tesisat için sizin ısıtıcı devede kulak kalır.

:D

çakmaklığın sigortası tektir ve 15 Amper'dir... (15*12=180Watt)

#7 Ayça Önder

Ayça Önder
  • Yüksek Topuklar
  • 10 Mesaj
  • Araç: 05 Focus 1.6i Trend
  • Meslek: �?retmen

Gönderim tarihi 19.08.2009 - 22:01

Cevap ve tavsiye veren bütün arkadaşlara teşekkür ederim. Dediğiniz gibi hiç maceraya girmeden 12V'lık ısıtıcı almak daha mantıklı olacak.

İnternette araştırdım 11'den 120 TL'ye kadar ısıtıcılar var. Örneğin; ModaCar'ın 12V'luk kattle'ı 11 tl olarak gözüküyor. http://www.urunland.....asp?pid=109280 Sonuçta bir su ısıtıcısı için fazla masraf yapmak istemiyorum. Bunu kullanan varsa tavsiye eder misiniz?

#8 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 44,858 Mesaj
  • Araç: 06 Tdci Ghia Jatco
  • Meslek: Sigorta Acentesi

Gönderim tarihi 19.08.2009 - 22:04

Modacar marka işinizi rahatlıkla görecektir...
Sevgili arkadaşlarım. Özel mesaj ile çok fazla teknik soru almaktayım. Bu durumdan şahsım olarak hiç bir şikayetim olmamasına rağmen forum adına ciddi rahatsızlık duymaktayım. Çünkü: Sorunlar foruma yazılmalıdır, Herkes özel mesajla çözüm arasaydı, bu forum olmaz, soru soracak kimse de bulunamazdı. Özel mesaj ile teknik soru sorarak foruma zarar veriyorsunuz, Sorunları foruma yazın lütfen.

#9 Cemal Demirezen

Cemal Demirezen
  • Kulüp Üyesi
  • 569 Mesaj
  • Araç: 2001 Mondeo 2.0 Ghia
  • Doğum Yılı: 1983
  • Meslek: Turizm

Gönderim tarihi 20.08.2009 - 15:53

merhaba 2 sene önce sizin linkini gönderdiğiniz ürüne benzer bi su ısıtıcısı aldım gayet memnunum 19 tl ye almıştım.2 bardak(plastik) su ısıtma süresi yaklaşık 5-6 dk sürüyordu.sıcaklığı size kalmış isterseniz (fokur fokur)kaynatabiliyorda şimdi marka modeline bakayım dedim marka model yok türk malı galiba topkapı İstanbul yazıyor.ürünü incelerken kablo uzunluguna bakmanızı tavsiye ederim.
Yüzde Israr Etme Doksan da Olur.
İnsan Dediğinde Noksanda Olur.
Sakın Büyüklenme,Elde neler Var.
Bir Ben Varım Deme Yoksanda olur.

#10 Ayhan Şahin

Ayhan Şahin
  • Üye
  • 27 Mesaj
  • Araç: 2001 Focus
  • Meslek: Mak.Teknisyeni

Gönderim tarihi 03.02.2011 - 00:15

Arkadaşlar merhaba,
Gerçi çakmak yuvasını kullanarak çalışan su ısıtıcıları var ama ben arabama ikinci bir hatla priz çekmeyi düşündüm. Elektrikçiyle konuştuğumda ayrı bir hattın 30-40 TL'ye malolacağını söyledi. Bu yolla hat çeken kimse var mı ve tavsiye eder misiniz? Çünkü 12V'lık çakmak çıkışı su ısıtma araçları için ne derecede yeterli olur bilemiyorum. Ayrı bir hat çekilirse 24V'a çıkabiliyormuş. Bu konuda ne tavsiye edersiniz? Zararı olur mu?

Çakmak çıkışından su ısıtıcısı kullanan var mı? Varsa performansından memnun musunuz? Su ısıtma süresi ne kadar oluyor?

Teşekkürler..

istersen buraya bir bak arkadaşım kendim yaptığım bir çakmak çoklayıcısı sadece bir öneri..
http://www.kendinyap...layicisi_yapimi

Bu mesaj Ayhan ?ahin tarafından düzenlendi: 03.02.2011 - 00:17

#11 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Yönetici
  • 44,019 Mesaj
  • Araç: 96 Mondeo 2.0 Glx
  • Meslek: Hasar Giderici

Gönderim tarihi 03.02.2011 - 00:24

Vesile ile, yoktan var edilemez, Ayrı kablo ile 12V - 24V olmaz.

herşeyden önce GÜVENLİK bunu unutmadan araç sürelim

#12 Oktay Toker

Oktay Toker
  • Kulüp Üyesi
  • 8,564 Mesaj
  • Araç: 91 Mazda323f hb.oto
  • Doğum Yılı: 1972
  • Meslek: Elektronik-PC

Gönderim tarihi 03.02.2011 - 00:50

istersen buraya bir bak arkadaşım kendim yaptığım bir çakmak çoklayıcısı sadece bir öneri..
http://www.kendinyap...layicisi_yapimi

Yaptığınız güzel işçilik.Ellerinize sağlık.Epey ter dökmüşsünüz.Fakat bu parçaların zaten hazırları var pahalıda değil.Kaç tane isteniyorsa alınır birleştirilirdi.Her şeyi kendiniz yaptığınız içinde tadı farklı tabiki. :D
1996 Ford Mondeo 2.0 ghia hb.oto.(2009-2011)
1991 Mazda 323f hb.oto.(2013-
Değerlerin nefsine mi yoksa kalbine mi hitap ediyor??

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye