İçeriğe atla

Fotoğraf

Gaz kelebeği potansiyometresinin temizliği

• Please log in to reply
54 cevap var

#21 Erhan Doruk

Erhan Doruk
  • Kulüp Üyesi
  • 1,314 Mesaj
  • Araç: 11 Fluence 1.5dci
  • Doğum Yılı: 1982
  • Meslek: Laboratuvar

Gönderim tarihi 21.02.2010 - 19:30

yararlı bilgiler :)

teşekkürler

#22 Onur Efe

Onur Efe
  • Üye
  • 285 Mesaj
  • Ülke: Türkiye
  • Araç: 11 Duster 4x4 110HP
  • Doğum Yılı: 1976
  • Meslek: Kalite Muhendisi

Gönderim tarihi 13.04.2010 - 11:30

Benim araçta da çözemediğim rolanti sorunu var. Dün akşam bunu da deniyeyim diyerek söktüm potansiyometreyi. Ancak tertemizdi. sağa solan sıvanan yağları temizledim topladım. Bu kısım çok zor değil. Ancak takarken dalgınlığıma geldi. Delik gaz kelebeği mafsalını karşılasın derken ters yönde çevirdim fırçayı tutan ince tırnak kırıldı. Japon falan tutturdum ama hikaye. Arıza lambası yanıyor.

Yeni sipariş verdim. Fazla merak iyi bişey değilmiş :) 60 liraya patladı durduk yere.

#23 Ayhan Onaran

Ayhan Onaran
  • Kulüp Üyesi
  • 14,841 Mesaj
  • Araç: 07 Focus Ghia
  • Doğum Yılı: 1978
  • Meslek: Bilgisayar+Emlak

Gönderim tarihi 13.04.2010 - 11:45

Geçmiş olsun..Bu işler dikkat isteyen işler.Başınız kalabalıkken falan asla sökmeyin.Her kafadan bir ses çıkar :)
''Bir eski dost,iki yeni dosttan iyidir''

#24 Sadettin Çelik

Sadettin Çelik
  • Üye
  • 884 Mesaj
  • Araç: 01Foc.Amb+131?ahin
  • Doğum Yılı: 1974
  • Meslek: Memur

Gönderim tarihi 13.04.2010 - 12:25

Benim araçta da çözemediğim rolanti sorunu var. Dün akşam bunu da deniyeyim diyerek söktüm potansiyometreyi. Ancak tertemizdi. sağa solan sıvanan yağları temizledim topladım. Bu kısım çok zor değil. Ancak takarken dalgınlığıma geldi. Delik gaz kelebeği mafsalını karşılasın derken ters yönde çevirdim fırçayı tutan ince tırnak kırıldı. Japon falan tutturdum ama hikaye. Arıza lambası yanıyor.

Yeni sipariş verdim. Fazla merak iyi bişey değilmiş :) 60 liraya patladı durduk yere.

Keşke o yağları almasaydınız diyecektim ama zaten yenisini almışsınız. Benimki de tertemiz çıkmıştı, o krem gibi yağlar bence özel konmuş kaydırıcılık için.
87 Binek Reno, 92 Şahin, 2001 Focus Ambiante + 78 131 Şahin

İnsan ya hayrandır sana ya düşman, ya hiç yokmuşsun gibi unutulursun
Ya bir dakika bile çıkmazsın akıldan.

#25 Onur Efe

Onur Efe
  • Üye
  • 285 Mesaj
  • Araç: 11 Duster 4x4 110HP
  • Doğum Yılı: 1976
  • Meslek: Kalite Muhendisi

Gönderim tarihi 13.04.2010 - 16:34

Keşke o yağları almasaydınız diyecektim ama zaten yenisini almışsınız. Benimki de tertemiz çıkmıştı, o krem gibi yağlar bence özel konmuş kaydırıcılık için.

Evet bunu farkettim zaten. o yağlar bakır açınmasın diye beyaz bir tür yağ. Açtığıma deysin diğe sağa sola bulaşmış olanlarını temizlemiştim.

Neyse artık yenisi yolda.

#26 Yakup Başaran

Yakup Başaran
  • Üye
  • 241 Mesaj
  • Araç: 02 Focus Comfort
  • Doğum Yılı: 1975

Gönderim tarihi 04.07.2010 - 22:12

Bu potansiyometre ile Maf sensörü aynı şeylermi? Tarife göre gaz kelebeğinin yanında bir tane 1. sayfadaki resimdeki gibi elektrik girişi olan parça var. Yani Maf bu mudur?

"Önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zordur" (Albert Einstein)

#27 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,751 Mesaj
  • Araç: 06 Tdci Ghia Jatco
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Sigorta Acentesi

Gönderim tarihi 04.07.2010 - 22:39

Bu potansiyometre ile Maf sensörü aynı şeylermi? Tarife göre gaz kelebeğinin yanında bir tane 1. sayfadaki resimdeki gibi elektrik girişi olan parça var. Yani Maf bu mudur?

Aynı şeyler değil...
Gaz kelebeğinin yanındaki ilk mesajda tarifi yapılan pozisyon sensörüdür...
Mas sensörü ise şudur...

Gönderilen Resim
Sevgili arkadaşlarım. Özel mesaj ile çok fazla teknik soru almaktayım. Bu durumdan şahsım olarak hiç bir şikayetim olmamasına rağmen forum adına ciddi rahatsızlık duymaktayım. Çünkü: Sorunlar foruma yazılmalıdır, Herkes özel mesajla çözüm arasaydı, bu forum olmaz, soru soracak kimse de bulunamazdı. Özel mesaj ile teknik soru sorarak foruma zarar veriyorsunuz, Sorunları foruma yazın lütfen.

#28 Yakup Başaran

Yakup Başaran
  • Üye
  • 241 Mesaj

Gönderim tarihi 04.07.2010 - 22:52

Mehmet bey, bu gösterdiğiniz parça benim arabada yok. MAF yok benim arabada anlamına mı geliyor? Bu resimdeki işaretli bölgede elektirk girişi olan parça var, sanırım o potansiyometre. değil mi?

Bu mesaj Yakup Ba?aran tarafından düzenlendi: 04.07.2010 - 23:00

#29 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,751 Mesaj

Gönderim tarihi 04.07.2010 - 23:07

Sizin aracınızda maf yok, doğrudur...
Makyajlı focuslarda Maf yerine Map var...
Sevgili arkadaşlarım. Özel mesaj ile çok fazla teknik soru almaktayım. Bu durumdan şahsım olarak hiç bir şikayetim olmamasına rağmen forum adına ciddi rahatsızlık duymaktayım. Çünkü: Sorunlar foruma yazılmalıdır, Herkes özel mesajla çözüm arasaydı, bu forum olmaz, soru soracak kimse de bulunamazdı. Özel mesaj ile teknik soru sorarak foruma zarar veriyorsunuz, Sorunları foruma yazın lütfen.

#30 Yakup Başaran

Yakup Başaran
  • Üye
  • 241 Mesaj

Gönderim tarihi 04.07.2010 - 23:09

MAP sensörünün yerini sorsam ayıp etmiş olurmuyum?

#31 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,751 Mesaj

Gönderim tarihi 04.07.2010 - 23:10

Gaz kelebeği pozisyon sensörü o işaretli yerdeki soket girişi olan parçadır...

MAP sensörünün yerini sorsam ayıp etmiş olurmuyum?

Bu resimde gösteremem... Makyajlı focus motoru lazım... Bu eski motor...

#32 Yakup Başaran

Yakup Başaran
  • Üye
  • 241 Mesaj

Gönderim tarihi 04.07.2010 - 23:15

Ben yarın resmini çeker siteye yüklerim. Aynen bu poziyondaki gibimi çekeyim? Yoksa farklı bir yerleri mi çekeyim? Aracımdaki rolanti dalgalanmasının (500-800 arası) bu sensörle ilgisi varmıdır? LPG ustası bu araba bir yerlerlerden kontrolsüz hava alıyor motora diyor. Gaz kelebeğine suçlu muamelesi yapayım mı?

Benim Focus makyajlı mı olmuş oluyor şimdi? Vay be! İyi bir şey mi makyajlı olması?

Bu mesaj Yakup Ba?aran tarafından düzenlendi: 04.07.2010 - 23:17

#33 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,751 Mesaj

Gönderim tarihi 04.07.2010 - 23:31

Aynen bu poziyondaki gibimi çekeyim? Yoksa farklı bir yerleri mi çekeyim? Aracımdaki rolanti dalgalanmasının (500-800 arası) bu sensörle ilgisi varmıdır? LPG ustası bu araba bir yerlerlerden kontrolsüz hava alıyor motora diyor. Gaz kelebeğine suçlu muamelesi yapayım mı?

Benim Focus makyajlı mı olmuş oluyor şimdi? Vay be! İyi bir şey mi makyajlı olması?

Hatırladığım kadarıyla bu pozisyondan map'ı göremeyiz.. Bunun cevabını makyajlı focus kullanan birisi versin..
Dalgalanmanın 10 larca sebebi olabilir.. Bir yerlerden başlayıp sırayla elemek lazım... Gaz kelebeği de ilk akla gelendir...
Makyaj bazen iyi bazen kötü olur...
Focusta görsel olarak iyi oldu ama işlevsel olarak iyi olduğu kanatinde değilim ben...
Bunun karşılaştırmasını forumda bulabilirsiniz...

#34 Yakup Başaran

Yakup Başaran
  • Üye
  • 241 Mesaj

Gönderim tarihi 06.07.2010 - 22:19

Motorun resmini çektim. 1 gün geciktim ama. Benim makyajlı :( motor aşağıdaki gibi. Kirden bir makyajda ben yaptım ama olsun. MAP nerede şimdi? Bu arada gaz kelebeğini bugün komple söktürüp temizlettim. Rolanti valfinide temizlettim. Vestinghouse'e giden hortumuda buldurdum. Temizlettim. Sibop normal çalışıyor. Rölanti düzene girdi. Ancak bir şey farkettim benim araçtaki motorun blop blop sesi rolantiyle alakalı değilmiş. Motoru dikkatli dinleyince seyir halinde iken bile bu ses geliyor motordan. Usta bir yorum yapamadı.

#35 Mustafa Tüfekçi

Mustafa Tüfekçi
  • Kulüp Üyesi
  • 14,166 Mesaj
  • Araç: focus
  • Doğum Yılı: 1989
  • Meslek: para sayma makinası

Gönderim tarihi 06.07.2010 - 22:30

o ses kaçık sentenin emme egsoz zamanındaki yamukluktan dolayı olabilir. Trigier değişti mi?

#36 Yakup Başaran

Yakup Başaran
  • Üye
  • 241 Mesaj

Gönderim tarihi 06.07.2010 - 22:34

Triger 90.000 de değişti şuanda 102.000 de araba. Bu kaçık senteyi nasıl anlarız veya anlatırız?

Bu mesaj Yakup Ba?aran tarafından düzenlendi: 06.07.2010 - 22:36

#37 Mustafa Tüfekçi

Mustafa Tüfekçi
  • Kulüp Üyesi
  • 14,166 Mesaj
  • Araç: focus
  • Doğum Yılı: 1989
  • Meslek: para sayma makinası

Gönderim tarihi 07.07.2010 - 11:07

Gaz tepkisini ve tüketimi etkiliyor diye biliyorum. Rolantiye etkisi belki olur

#38 Yakup Başaran

Yakup Başaran
  • Üye
  • 241 Mesaj

Gönderim tarihi 09.07.2010 - 19:57

MAP sensörünü gösterecek bir forum üyesi yok mu şimdi? :B)

#39 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,751 Mesaj

Gönderim tarihi 09.07.2010 - 22:54

Map zor görünür burdan :S

Mondeo nun gaz potansiyometresin söktüm ama icini acamadım sıkıştırmalı plastik kaplama gibi baya ugraştım ama olmadı . zaten değişik.. bu gaz potansiyometresi rölanti sorunu yaparmı yada söyle söyleyim. potansiyometrenin tam görevi nedir.bozulunca nasıl bir tepki verir.

Rolanti sorununa sebep olabilir...

#40 Oktay Toker

Oktay Toker
  • Kulüp Üyesi
  • 8,739 Mesaj
  • Araç: 91 Mazda323f hb.oto
  • Doğum Yılı: 1972
  • Meslek: Elektronik-PC

Gönderim tarihi 12.07.2010 - 21:53

bu tarz elektronik potlarda en ideal temizleyici kontakt81 olabilir.mutlaka temizlik için küçücük delikler vardır standardır.bu temizleyici iyice sıkıldıgında iyi bir temizlik saglarlar ucudur çok az miktarda yag bırakır ama toz tutmaz bildigimiz gaz karışımı bir temizleyicidir.eger gaz bulabilirseniz onuda sıkabilirsiniz.bu potlar yüksek akımlara dayanıklı karbon drençlerden film yapı üzerine monte edilirler genelde 0 10kohm degerlerine sahiptirler ama kullanım yerine göre drenç degerleri degişir.bu tarz pot ön gögüs aydınlatma potansiyometresi ile aynı yapıya sahiptir.
çaglar bey heryere wd40 kullanıyor bunada kullanılabilir en azından toz barınmaz içinde.

bu tür potlara örnek verecek olursak oto teyplerinden biliyorsunuzdur ses bi yükselir bi düşer aynı mantıgı ve drenç systemini kullanır bu tür temizleyiciler en ekonomik yöntemdir.dedigim gibi muhakkak küçük delik vardır oradan bu temizleyiciyi iyice sıkın temizlenecektir.

ama en garanti yol içini açarak temizlemek ve beyaz gliserin bulunursa onu birazcık sürerek toz yapışmasını önlemek olur.

bu potun yapısını biliyorum ama benim araçta vardır muhakkakta nerede onu bilmiyorum.
1996 Ford Mondeo 2.0 ghia hb.oto.(2009-2011)
1991 Mazda 323f hb.oto.(2013-
Değerlerin nefsine mi yoksa kalbine mi hitap ediyor??

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye