İçeriğe atla

Fotoğraf

Focus'un Yağ Eksiltmesini çözdüm

• Please log in to reply
28 cevap var

#1 Bestami Ün

Bestami Ün
  • Üye
  • 55 Mesaj
  • Araç: 2000 Focus Ambient
  • Meslek: Elektrik Teknikeri

Gönderim tarihi 21.04.2011 - 13:16

Arkadaşlar daha öncede yazmıştım benim Focus yağ eksiltiyor demiştim sonra mobilin 10/60 motor yağını koymuştum yüksek km araçlar için özel üretilmiş bir yağ bugün yağın zamanı doldu 5000 km yaptım yağı motordan aldım 4 lt bir bidona koydum tam 4 lt çıktı bu yağı eksiltmemiş çok sevindim tekrar 10/60 koydum daha önce castrol 5/30 koyuyordum yaklaşık 1 lt eksiltiyordu (benim Focus 2000 model 220 bin km de ) umarım yağ sorunu olan arkadaşlarada çözüm olur saygılar

#2 Fatih Mehmet Uslu

Fatih Mehmet Uslu
  • Üye
  • 914 Mesaj
  • Ülke: Türkiye
  • Araç: Focus1.0Ecoboost Tit
  • Doğum Yılı: 1982
  • Meslek: Memur

Gönderim tarihi 21.04.2011 - 13:31

yağ çubuğuyla baksaydınız daha kolay olmazmıydı, merak ettim gerçekten. birde aracın neden yağ eksilttiğini tam olarak tespit etmeden denememek gerek bence, aşınmadan dolayı eksiltiyorsa belki işe yarayabilir ancak contadan vs. kaçırıyorsa eksiltme devam edecektir sanırım. benimkide 10 bin km de 1 lt eksiltiyor. şimdili çok yüksek bi kaçak yok. ekleyerek kullanıyorum

#3 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,767 Mesaj
  • Araç: 06 Tdci Ghia Jatco
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Sigorta Acentesi

Gönderim tarihi 21.04.2011 - 16:10

5000 km miymiş o yağın ömrü.. ?
Aracınız normal yağı ne kadar eksiltiyordu ki ?
Sevgili arkadaşlarım. Özel mesaj ile çok fazla teknik soru almaktayım. Bu durumdan şahsım olarak hiç bir şikayetim olmamasına rağmen forum adına ciddi rahatsızlık duymaktayım. Çünkü: Sorunlar foruma yazılmalıdır, Herkes özel mesajla çözüm arasaydı, bu forum olmaz, soru soracak kimse de bulunamazdı. Özel mesaj ile teknik soru sorarak foruma zarar veriyorsunuz, Sorunları foruma yazın lütfen.

#4 Ayhan Onaran

Ayhan Onaran
  • Kulüp Üyesi
  • 14,864 Mesaj
  • Araç: 07 Focus Ghia
  • Doğum Yılı: 1978
  • Meslek: Bilgisayar+Emlak

Gönderim tarihi 21.04.2011 - 16:29

yağ çubuğuyla baksaydınız daha kolay olmazmıydı, merak ettim gerçekten. birde aracın neden yağ eksilttiğini tam olarak tespit etmeden denememek gerek bence, aşınmadan dolayı eksiltiyorsa belki işe yarayabilir ancak contadan vs. kaçırıyorsa eksiltme devam edecektir sanırım. benimkide 10 bin km de 1 lt eksiltiyor. şimdili çok yüksek bi kaçak yok. ekleyerek kullanıyorum

1 lt ye yakın eksilme varsa sorun olmaz.Ancak geçerse tehlike çanları çalıyor demektir.
''Bir eski dost,iki yeni dosttan iyidir''

#5 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Moderatör
  • 42,371 Mesaj
  • Araç: 96 Mondeo 2.0 Glx
  • Meslek: Hasar Giderici

Gönderim tarihi 21.04.2011 - 17:09

Geçici bir sevinç olabilir, ancak muhtemelen , rektifiye masrafıınız katlanarak! artıyor.
herşeyden önce GÜVENLİK bunu unutmadan araç sürelim

#6 Gökhan Bilge Aldırmaz

Gökhan Bilge Aldırmaz
  • Üye
  • 188 Mesaj
  • Araç: 2000 Focus HB 1.6

Gönderim tarihi 21.04.2011 - 17:11

mobildeki müşteri hizmetleri yetkilisi 5/30 kullanan focuslara bu yağı öneremem açıkçası demişti..hatırlamıyorum adını ama bişeylerin ayarını bozabilir demişti..demekki bozmamış..

#7 Fatih Mehmet Uslu

Fatih Mehmet Uslu
  • Üye
  • 914 Mesaj

Gönderim tarihi 21.04.2011 - 21:54

1 lt ye yakın eksilme varsa sorun olmaz.Ancak geçerse tehlike çanları çalıyor demektir.

aslında 2009 da arabamı aldığımda da 1 lt eksiltiyordu şimdi de hemen hemen aynı. 40 k km yaptım 2 senede. buji değişimlerinde özellikle 4. bujinin çok yağlı olduğunu gözlemliyorum, birde motor suyunun rengi kırmızıdan kahverengiye doğru gitti iyice. belki contalarda kaçırma varsa motor suyuna da yağ karışıyor olabilir ama bu durumda da motor yağında köpüklenme olması gerekir bunu farketmedim henüz. şimdilik yağ eksilmesi aynı o yüzden kurcalamak ya da kurcalatmak istemiyorum.

#8 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Moderatör
  • 42,371 Mesaj

Gönderim tarihi 21.04.2011 - 22:05

Kurcalatmak değil de, bu gibi durumlarda, masraf miktarı gün geçtikçe artar.

#9 Fatih Mehmet Uslu

Fatih Mehmet Uslu
  • Üye
  • 914 Mesaj

Gönderim tarihi 21.04.2011 - 22:11

Kurcalatmak değil de, bu gibi durumlarda, masraf miktarı gün geçtikçe artar.

biliyorum abi satacam zaten, ara ara otokoç bayisine uğruyorum ama önümüzdeki bahara kaldık yine. bir sene daha masraf çıkarmadan idare etsin yeter. ama bi arabayı sürmek bu kadar mı zevkli olur be abi, binerken içim sızlıyor nasıl satacam ben bunu diye, sıfırı satılsa alırım o derece.

#10 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Moderatör
  • 42,371 Mesaj

Gönderim tarihi 21.04.2011 - 22:44

Satmayın, sıfırlatın :D

#11 Bestami Ün

Bestami Ün
  • Üye
  • 55 Mesaj

Gönderim tarihi 22.04.2011 - 08:47

5000 km miymiş o yağın ömrü.. ?
Aracınız normal yağı ne kadar eksiltiyordu ki ?

yağın km bılmıyorum ama ben 500 km değiştirdim

#12 Bestami Ün

Bestami Ün
  • Üye
  • 55 Mesaj

Gönderim tarihi 22.04.2011 - 09:01

Geçici bir sevinç olabilir, ancak muhtemelen , rektifiye masrafıınız katlanarak! artıyor.

ilk aldığımda krank ve yatakları değiştirdik oda orjinal karank değil yan sanayii idi krank yatakları aşınmış alırken servis bilmedi ekspertizde yaptırdım servise kazıklandık araba alırken kımseye güvenmemeyi öğrendim daha önce 5/30 koyduğumda 1 lt yakın eksiltiyordu ölçüyordum bidonlaher defasında bu sefer 10/60 koyduğumda yağ çubuğunu devamlı takip ettim azalıyordu en son artık en alttaki çizgiye gelince 5000 km oldu bende eksilti düşüncesiyle tekrar değiştirdim ama ölçtüğümda şaşkınlığımı gizleyemedim tam 4 lt yağ doldu bidon yağı aldığım arkadaş beni mobil den biriyle görüştürdü adam ısrarla kullanmamı tavsıye etti eğer ilk değişimde eksiltme devam ederse ikincide mutlaka keser dedi

motor rektefe işine gelincede çok umursamıyorum patlarsa çok olsa 1000 lira yer bu deneyımımı sizlerle paylaşmak istedim SELAMUNALEYKÜM herkese unutmadan maşallah saat gibi çalışıyor motor focus bir başka yolda süzülüşü yeter

#13 Ahmet Akkayagil

Ahmet Akkayagil
  • Üye
  • 54 Mesaj
  • Araç: 99 focus 1.6i
  • Meslek: ?retmen

Gönderim tarihi 26.04.2011 - 15:31

Arkadaşlar siz yapmazsınız biliyorum ama,forumda bilgilenmek amacıyla yazıyorum.Ben 1.5 sene önce ilk ford aracımı aldığımda hemen yağını değiştirdim.Ustam (daha doğrusu şutladığım eski ustam)üzerinde motorcraft yazan güya orjinal 5w30 sentetik yağı koydu motoruma.İki ay geçmeden yıkamacıda araç iç-dış yıkanırken yağıda kontrol ettirdim.Bide ne göreyim araç1 litre yağ eksiltmiş.Yaptığım km 1000 km ya var ya yok.Durumu yıkamacı ustasına sordum..Usta kurnaz ve bilgili bri olduğundan,bunun sahte yağdan olabileceğini.Yahut da koyan ustanın marifeti olduğuna dikkat çekti.Kutu tas tamam orjinal geliyor ancak içinden 4 Lt değil de 3 Lt yağ çıkıyor.Tabi bazı yaramaz ustalar da çalabiliyor.Söz meclisten dışarı.Ancak ben olayın çalma olduğundan daha çok şüphelendim.Ama böyle sahte yağlar kıyıdaki köşedeki ustalarda bulunabiliyormuş.Sakın ustanıza aldırmayın.Yağınızı kendiniz alın.Tüm forum üyelerine önemle duyurulur.Ha peki sonra noldu.Yıkamacı abimiz yağ henüz yeni biraz üzerine ekleyeyim.Zamanı dolunca gel değiştiririm dedi.Ve değiştirdik.Bu yıkamacının tavsiyesi ile üzerinde ford tavsiyelidir yazan castrol F1 5w30 4 Lt yağı koyduk araca.1 yıl dan fazladır ne eksiltme var nede bişe.Sizin anlıcanız yamuğa gelmişiz.Sorun araçtan değilmiş anladık.Bunuda belirtmek istedim.DİKKATİNİZE SUNARIM SAYGILAR. :)

#14 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Moderatör
  • 42,371 Mesaj

Gönderim tarihi 26.04.2011 - 20:12

1. İlk 1lt. eksiltmiş diyen usta baktığında, yağ çubuğunda hangi çizgide gördünüz?
2. Sonraki değişimde; Yağ çubuğuna, yağ değişimi sonrası siz kendiniz bakmış mıydınız, yoksa 1 yıl sonra mı baktınız?

#15 Bestami Ün

Bestami Ün
  • Üye
  • 55 Mesaj

Gönderim tarihi 27.04.2011 - 13:45

bu yağ çubuğunu ben anlayamadım arabayı düz yere koyuyorum hiç bir zaman tam göstermedi hep ust çizgini altında gösteriyor eksik gibi anlayamadım bu işin formulu varmı motor yağınıda kendim alır kandim koyarım görerek ustamada güvenmem

#16 Mustafa Tüfekçi

Mustafa Tüfekçi
  • Kulüp Üyesi
  • 14,181 Mesaj
  • Araç: focus
  • Doğum Yılı: 1989
  • Meslek: para sayma makinası

Gönderim tarihi 27.04.2011 - 14:08

E 4 litre koymuşsunuz. 4 litre yağ çuğuğunda min seviyesine denk geliyor. focusun yağ kapasitesi 4.25 litre. hatta max seviyede olması için 4.5 litre koyuyorlar genelde.

#17 Bestami Ün

Bestami Ün
  • Üye
  • 55 Mesaj

Gönderim tarihi 01.05.2011 - 02:07

E 4 litre koymuşsunuz. 4 litre yağ çuğuğunda min seviyesine denk geliyor. focusun yağ kapasitesi 4.25 litre. hatta max seviyede olması için 4.5 litre koyuyorlar genelde.

olurmu gardaş ben servisde bir defa değiştirdim adamlar 4 litre koydu peki neden bu yağlar hep 4 lt satılır yani 4,25 veya 4,30 satılırmıyor butun markalar 4 lt yağ satarlar

#18 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Moderatör
  • 42,371 Mesaj

Gönderim tarihi 01.05.2011 - 12:24

Ambalajı ucuz olsun, fazla yer kaplamasın diye.

#19 Mustafa Tüfekçi

Mustafa Tüfekçi
  • Kulüp Üyesi
  • 14,181 Mesaj
  • Araç: focus
  • Doğum Yılı: 1989
  • Meslek: para sayma makinası

Gönderim tarihi 01.05.2011 - 12:53

e 1 litre satmak için :fiuw:

Bu arada kitapçığında yazan yağ filitresi ile beraber değişirse 4.25 filitresiz 3.75 lt.

#20 Tansel Yavuz

Tansel Yavuz
  • Üye
  • 1,612 Mesaj
  • Araç: 05 Mondeo Trend TDCI
  • Doğum Yılı: 1978
  • Meslek: Hava Kontrol Sistemleri

Gönderim tarihi 01.05.2011 - 13:31

Focus I lerde çubukdaki min. ile max. çizgisi arası 0.5 lt dir.4 lt yağ konulduğu zaman tam iki çizgi arasını gösterir,4.5 lt yağ koymak seviyeyi aşar ve zararlıdır.
İlk zamanlarda servisde yağ birimleri 0.5 lt olarak yazıldığı için her zaman 4.5lt koyarlardı ve seviyeyi aşardı,ben her zaman 4 lt koydururdum ve 15.000 km kullanırdım aracım hiç eksiltme yapmadı.

--Satılık--

05 Mondeo Trend 2.0 TDCI OV
Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Kandır,Eğer Uğruna Ölen Varsa Toprak Vatandır.

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye