İçeriğe atla

Fotoğraf

Focus Sapıttı Benzin Pompası Çalışmıyor

• Please log in to reply
21 cevap var

#1 Sadi Orkut

Sadi Orkut
  • Üye
  • 27 Mesaj
  • Araç: 2000 Focus 2.0 Ghia
  • Meslek: Foto?raf?

Gönderim tarihi 02.05.2011 - 01:40

Bundan 6 ay önce gece farları yaktığımda farların gücünde azalma ve kesik kesik yanmalar oluyordu.Yarım kontakta göstergelerin hepsi sona dayanıyor hız ibresi 220ye kadar çıkıyor ve geri sıfıra iniyordu.Ve yolda devam ederken abs ikaz lambası yanıyordu.Sorunun aküden olduğunu düşünüp 6 ay önce yeni akü aldım.Aküyü değiltirmemle bütün bu yaşanan sorunlar sona ermişti.6 ay sonra yani dün gece yine aynı sorunlarla karşılaştım ve yolda kaldım.Yarm kontak yaptığımda gösterge ışıkları çok az yanıyor.Silecekler bile zor çalışıyor.4lüleri yakmaya çalıştığımda onlarda zor yanıyor.Gece yolda giderken birden bire aracın tüm ışıkları sönüyor ve bir müddet sonra geri geliyor.El fireni inik olduğu halde el fireni ikaz lambası,akü lambası,abs lambası,ve bazen motor on-off lambası yanıyor.Fakat yolda kaldıktan 15 dakka sonra araç kendi kendne düzelme gösterdi Ve herşey şuan sorunsuz çalışıyor.Aracımın böyle yapmasının sebebi ne olabilir acaba.Beyinde yada şarj dinamosunda bir sorun olabilirmi.Yada aküde bulunan şase kablolarında bir temassızlık olabilirmi.

#2 Servet Aydın

Servet Aydın
  • Kulüp Üyesi
  • 10,714 Mesaj
  • Ülke: Türkiye
  • Araç: Süperötesi 2 çeker
  • Doğum Yılı: 1972
  • Meslek: tamirci

Gönderim tarihi 02.05.2011 - 09:24

Akü ölçülür, şarjı kontrol edilir.sorun yok ise, kontak anahtarı, yüksek akım sigortaları ve bağlantıları kontrol edilir, güç hattında yerlerde gevşek bağlantı var olabilir.

#3 Hüseyin Aydın

Hüseyin Aydın
  • Üye
  • 138 Mesaj
  • Araç: 02 Focus 1,6 Sedan
  • Doğum Yılı: 1968
  • Meslek: Elektrik Teknikeri

Gönderim tarihi 02.05.2011 - 18:27

Selamlar;ben de bir öneride bulunmak istiyorum çünkü benzer sorunu kısmen yaşadım.
Sigorta kutusunda ana giriş sigortası ve rölesi vardır. En yüksek amperli sigortadan da tespit edebilirsin.Bu sigortanın veya rölenin bağlantı kablolarında gevşeklik olabilir,tek tek fişlerini kontrol et veya ettir uçlarını sıkılaştır oksitlenme varsa zımparalattır bence sorunun budur bende f fiş yerinden çıkmış sadece ucu değiyormuş ara sıra temas kesilince bu tür sıkıntıları yaşadım size kolay gelsin.
hüseyin

#4 Sadi Orkut

Sadi Orkut
  • Üye
  • 27 Mesaj

Gönderim tarihi 03.05.2011 - 16:16

Aracın sigortaların söktüm ve temizledim bir sorun yoktu.Aracın çalışmasıda normaldi.Akünün şaşi kaplolarının orda bulunan sigortayı az önce söktüm.Sorun sigortadanmı diye sigorta takılı değilken çalıştırdım.4 saniye sonra araç stop etti.Sonra sigortayı taktım araç yine çalışmadı.Tesadüfen oto elektirikçi bir arkadaş ordan geçiyordu.Onun dediğine göre benzin deposundaki motor çalışmıyormuş ve motora benzin gitmiyormuş.Aracım 2.0 focus ghia

Ayrıca Oto elektirikçinin dediği benzin motoru ile benzin pompası aynı şeymi acaba.İnternette benzin pompası 50 lirayada var 80 lirayada var.99-2001 araçlar için uygundur demişler.Bu ürünler olurmu gerçekten.

#5 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,767 Mesaj
  • Araç: 06 Tdci Ghia Jatco
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Sigorta Acentesi

Gönderim tarihi 03.05.2011 - 17:22

Ayrıca Oto elektirikçinin dediği benzin motoru ile benzin pompası aynı şeymi acaba.İnternette benzin pompası 50 lirayada var 80 lirayada var.99-2001 araçlar için uygundur demişler.Bu ürünler olurmu gerçekten.

Aynı şeydir.. sorun yaşamamak için şamandra ile birlikte set olarak almalısınız..
Sevgili arkadaşlarım. Özel mesaj ile çok fazla teknik soru almaktayım. Bu durumdan şahsım olarak hiç bir şikayetim olmamasına rağmen forum adına ciddi rahatsızlık duymaktayım. Çünkü: Sorunlar foruma yazılmalıdır, Herkes özel mesajla çözüm arasaydı, bu forum olmaz, soru soracak kimse de bulunamazdı. Özel mesaj ile teknik soru sorarak foruma zarar veriyorsunuz, Sorunları foruma yazın lütfen.

#6 Sadi Orkut

Sadi Orkut
  • Üye
  • 27 Mesaj

Gönderim tarihi 03.05.2011 - 23:38

Bu benzin pompasının sigortası filan varmı acaba.Sigorta atma durumu filan?

#7 Sadi Orkut

Sadi Orkut
  • Üye
  • 27 Mesaj

Gönderim tarihi 03.05.2011 - 23:42

Aynı şeydir.. sorun yaşamamak için şamandra ile birlikte set olarak almalısınız..

Peki bu pompanın sigortası filan varmı acaba Mehmet bey.Araç kapıdaydı.2-3 kez çalıştırdıktan sonra sigortaları kurcaladım biraz.Daha sonra araç hiç çalışmadı.Durduğu yerdede benzin pompası yanmaz gibime geliyor.Sigortası varsa eğer hangisi acaba?

#8 Tahir İlter

Tahir İlter
  • Moderatör
  • 10,262 Mesaj
  • Araç: 00 Focus 1.6i
  • Doğum Yılı: 1983
  • Meslek: Memur-Özel Sektör

Gönderim tarihi 03.05.2011 - 23:51

Sorununuz tam anlayamadım ama evet benzin pompasının sigortası var kontağı 2 konumuna getirdiğinizde benzin pompasının sesini duyarsınız eğer duymuyorsanız ve araç marşı aldığı halde çalışmıyorsa benzin pompası çalışmıyordur muhtemelen ama bunu hemen sigortaya ve benzin pompasına bağlamak yanlış olur.

Sorununuz tam anlayamadım ama evet benzin pompasının sigortası var kontağı 2 konumuna getirdiğinizde benzin pompasının sesini duyarsınız eğer duymuyorsanız ve araç marşı aldığı halde çalışmıyorsa benzin pompası çalışmıyordur muhtemelen ama bunu hemen sigortaya ve benzin pompasına bağlamak yanlış olur.

Sigorta tam net hatırlayamasam da kaputun altındaki kutuda 21 veya 23 numaradaki mavi renkte olandı galiba
"Benim ayağımın altı da müsait, başımın üstüde. Nerede duracağını sen belirle."
''İslamiyet Ruhumuz,Türk'lük Bedenimizdir!''

#9 Sadi Orkut

Sadi Orkut
  • Üye
  • 27 Mesaj

Gönderim tarihi 04.05.2011 - 01:32

Sigorta tam net hatırlayamasam da kaputun altındaki kutuda 21 veya 23 numaradaki mavi renkte olandı galiba

kontağı 2 konumuna getirdiğimde pompanın sesi duyulmuyor,marşı aldığı haldede araç çalışmıyor.Bunu hemen sigortaya ve benzin pompasına bağlamak yanlış olur diyorsunuz.Bunların haricinde sebep ne olabilir?

#10 Şahin Topaloğlu

Şahin Topaloğlu
  • Kulüp Üyesi
  • 3,807 Mesaj
  • Araç: 2005 F-1 SW AT
  • Doğum Yılı: 1973
  • Meslek: Cesetçi...

Gönderim tarihi 04.05.2011 - 01:39

aracınız kaç km de 120 bin üzerinde pompa motoru ile ilgili arkadaşların şikayetleri mevcut.eğer kontağı çevirdiğinizde motorun sesini duymuyorsanız sigortayı kontrol edin. sigorta sağlam ise pompa sizlere ömür.Sakın ha sakın yan sanayi yada çıkma kullanmayın.Orjinalini taktırın.
Bana arkadaşının arabasını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.......

#11 Sadi Orkut

Sadi Orkut
  • Üye
  • 27 Mesaj

Gönderim tarihi 04.05.2011 - 01:51

aracınız kaç km de 120 bin üzerinde pompa motoru ile ilgili arkadaşların şikayetleri mevcut.eğer kontağı çevirdiğinizde motorun sesini duymuyorsanız sigortayı kontrol edin. sigorta sağlam ise pompa sizlere ömür.Sakın ha sakın yan sanayi yada çıkma kullanmayın.Orjinalini taktırın.

Araç 117.000 de.Kapının önünde duran çalışan araç sigortalarla oynadıktan sonra çalışmaz oldu.Pompa bozulurmu ya durduğu yerde.Çıldırmamak içten değil

#12 Tahir İlter

Tahir İlter
  • Moderatör
  • 10,262 Mesaj

Gönderim tarihi 04.05.2011 - 01:56

kontağı 2 konumuna getirdiğimde pompanın sesi duyulmuyor,marşı aldığı haldede araç çalışmıyor.Bunu hemen sigortaya ve benzin pompasına bağlamak yanlış olur diyorsunuz.Bunların haricinde sebep ne olabilir?

Bu sorunun cevabı aslında geniş kapsamlı yanlış yönlerdirmek istemem sizi benim bu sorunum ilk olduğunda sigortaydı kendim değiştirdim düzeldi ikinci olduğunda ecu arızasıydı 1500 lira gibi rakama düzeldi.Bu konuda forumda çok daha usta arkadaşlar var onlar illa ki çeşitli sorularla sizden bilgi alarak probleminizin ne olduğu ve çözümü konusunda sizi fikir sahibi yapacaklardır.

Bu sorunun cevabı aslında geniş kapsamlı yanlış yönlerdirmek istemem sizi benim bu sorunum ilk olduğunda sigortaydı kendim değiştirdim düzeldi ikinci olduğunda ecu arızasıydı 1500 lira gibi rakama düzeldi.Bu konuda forumda çok daha usta arkadaşlar var onlar illa ki çeşitli sorularla sizden bilgi alarak probleminizin ne olduğu ve çözümü konusunda sizi fikir sahibi yapacaklardır.

Şöyle de bir düzeltme yapayım yanlış anlaşılmasın benim aracım bugüne kadar 2 kere çalışmadı bunlarda yukarda belirttiğim sebeplerdendir bunlar kesinlikle birbirinden bağımsızdır.Sigortayı oynadıysanız ve ses gelmiyorsa önceliğiniz sigorta olsun tam yerini eğer cevaplanmazsa yarın kitapcıktan bakar iletirim size.

#13 Sadi Orkut

Sadi Orkut
  • Üye
  • 27 Mesaj

Gönderim tarihi 04.05.2011 - 02:24

Şöyle de bir düzeltme yapayım yanlış anlaşılmasın benim aracım bugüne kadar 2 kere çalışmadı bunlarda yukarda belirttiğim sebeplerdendir bunlar kesinlikle birbirinden bağımsızdır.Sigortayı oynadıysanız ve ses gelmiyorsa önceliğiniz sigorta olsun tam yerini eğer cevaplanmazsa yarın kitapcıktan bakar iletirim size.

Sigortanın tam yerini söylerseniz çok memnun olurum.

#14 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Moderatör
  • 42,362 Mesaj
  • Araç: 96 Mondeo 2.0 Glx
  • Meslek: Hasar Giderici

Gönderim tarihi 04.05.2011 - 09:02

Benzin pompa arızası genelde bu şekilde oluşur yani sabah marşa basarsınız ve çalışmaz, genelde unutulur ama 6-8 ay içinde birkaç kez ilk marşta almama durumu yaşanmış da oluyor.
herşeyden önce GÜVENLİK bunu unutmadan araç sürelim

#15 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,767 Mesaj

Gönderim tarihi 04.05.2011 - 09:26

Peki bu pompanın sigortası filan varmı acaba Mehmet bey.Araç kapıdaydı.2-3 kez çalıştırdıktan sonra sigortaları kurcaladım biraz.Daha sonra araç hiç çalışmadı.Durduğu yerdede benzin pompası yanmaz gibime geliyor.Sigortası varsa eğer hangisi acaba?

Sigortası olup olmadığını bilmiyorum.. Hiç duymadım..
Depoda benzininiz az ise benzin ışığınız yanık vaziyette çok yol yapıyorsanız yanmış olabilir.. Çünkü bu parça benzin ile soğur..
Sevgili arkadaşlarım. Özel mesaj ile çok fazla teknik soru almaktayım. Bu durumdan şahsım olarak hiç bir şikayetim olmamasına rağmen forum adına ciddi rahatsızlık duymaktayım. Çünkü: Sorunlar foruma yazılmalıdır, Herkes özel mesajla çözüm arasaydı, bu forum olmaz, soru soracak kimse de bulunamazdı. Özel mesaj ile teknik soru sorarak foruma zarar veriyorsunuz, Sorunları foruma yazın lütfen.

#16 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,767 Mesaj

Gönderim tarihi 04.05.2011 - 09:31

Başka bir konuya şimdi cevap verdim.. Neden iki konu var ?

Birleştirdim..

#17 Sadi Orkut

Sadi Orkut
  • Üye
  • 27 Mesaj

Gönderim tarihi 04.05.2011 - 13:28

Başka bir konuya şimdi cevap verdim.. Neden iki konu var ?

Birleştirdim..

Açtığım konu akü ve sigortalarla alakalıydı.Arıza benzin pompasına dönünce başka konu açtım bende.Depo şamandırasında MEYLE diye bir marka var.İyi bir markamıdır?

#18 Tahir İlter

Tahir İlter
  • Moderatör
  • 10,262 Mesaj

Gönderim tarihi 04.05.2011 - 17:21

Sadi bey aracınız 2,0 motor lakin farklı olduğunu düşünmüyorum kaput altındaki sigorta kutusunda 111 numaralı sigorta benzin pompasının sigortası mavi renkli olması lazım

#19 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,767 Mesaj

Gönderim tarihi 04.05.2011 - 17:44

Açtığım konu akü ve sigortalarla alakalıydı.Arıza benzin pompasına dönünce başka konu açtım bende.Depo şamandırasında MEYLE diye bir marka var.İyi bir markamıdır?

Sorun Yok Sadi Bey.. Bunu yazdıktan sonra birleştirmiştim zaten..
Meyle diye bir pompa hiç duymadım ben..
Orjinal bir ürün alırsanız, tekrar bu sorunu yaşamazsınız..

#20 Sadi Orkut

Sadi Orkut
  • Üye
  • 27 Mesaj

Gönderim tarihi 04.05.2011 - 18:30

Sadi bey aracınız 2,0 motor lakin farklı olduğunu düşünmüyorum kaput altındaki sigorta kutusunda 111 numaralı sigorta benzin pompasının sigortası mavi renkli olması lazım

Fark varmış tahir bey.Benimkisinde 12 numaralı mavi renkli 15 amper sigorta.Bu sigortayı değitirince benzin pompası çalıştı.Doğal olarak araçta.Sizede zahmet verdim fotoğraf yükleme konusunda.Tüm arkadaşların ilgi ve alakaları için teşekkür ederim.Saygılar.

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye