İçeriğe atla

Fotoğraf

Dizel Araçlar Için Turbo Koruma

• Please log in to reply
26 cevap var

#1 İsmet Oruç

İsmet Oruç
  • Üye
  • 346 Mesaj
  • Araç: 2001 Focus Ghia
  • Doğum Yılı: 1966
  • Meslek: Antrenör

Gönderim tarihi 22.07.2011 - 15:55

Merhaba;
Sanayide bizim ustaya merhaba demek için uğradım bugün.
Başı kalabalık C-Max, ve Fiesta dizel araçlara turbo için bir şey takıyorum dedi.Ne işe yarar dedim.
Motor stop ettikten sonra turboyu 20 sn sonra kapatıyor dedi.Dizellerde bir işe yararmı yaramazmı bilemiyorum.
Paylaşmak istedim böyle bir şey varmış ve Japonyadan getirmiş araçlarına taktırmak isteyen kişiler...

#2 Tahir İlter

Tahir İlter
  • Moderatör
  • 10,225 Mesaj
  • Ülke: Türkiye
  • Araç: 00 Focus 1.6i
  • Doğum Yılı: 1983
  • Meslek: Memur-Özel Sektör

Gönderim tarihi 22.07.2011 - 15:58

Subaru ya taktırmıştı bir arkadaşım kontağı kapatsa bile araç 30 saniye çalışıyor sonra kapatıyordu kendini turbonun soğuması için demişti.
"Benim ayağımın altı da müsait, başımın üstüde. Nerede duracağını sen belirle."
''İslamiyet Ruhumuz,Türk'lük Bedenimizdir!''

#3 Yiğitcan Coşar

Yiğitcan Coşar
  • Üye
  • 3,340 Mesaj
  • Araç: 06'CorollaHbD-4DMMT
  • Doğum Yılı: 1988
  • Meslek: O.E.M.

Gönderim tarihi 22.07.2011 - 15:58

Turbo Timer. Senelerden beri var zaten ülkemizde de :D Süreyi ayarlayabiliyorsunuz ama viteste bırakamıyorsunuz :p

Bu mesaj Yi?itcan Co?ar tarafından düzenlendi: 22.07.2011 - 15:59

DOSOD - Düzce Otomobil Sporları ve Offroad Kulübü...

2010 D4-D Corolla Elegance + 2006 D4-D Corolla HB Sol 

#4 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,736 Mesaj
  • Araç: 06 Tdci Ghia Jatco
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Sigorta Acentesi

Gönderim tarihi 22.07.2011 - 16:13

Can Uzunefe'nin Connectte var :p
Sevgili arkadaşlarım. Özel mesaj ile çok fazla teknik soru almaktayım. Bu durumdan şahsım olarak hiç bir şikayetim olmamasına rağmen forum adına ciddi rahatsızlık duymaktayım. Çünkü: Sorunlar foruma yazılmalıdır, Herkes özel mesajla çözüm arasaydı, bu forum olmaz, soru soracak kimse de bulunamazdı. Özel mesaj ile teknik soru sorarak foruma zarar veriyorsunuz, Sorunları foruma yazın lütfen.

#5 Yiğitcan Coşar

Yiğitcan Coşar
  • Üye
  • 3,340 Mesaj

Gönderim tarihi 22.07.2011 - 16:15

Ayrıca yanlış hatırlamıyosam 0-100km ölçümü de yapıyordu bunlar :p

Bu mesaj Yi?itcan Co?ar tarafından düzenlendi: 22.07.2011 - 16:16

#6 Fırat Şenol

Fırat Şenol
  • Kulüp Üyesi
  • 938 Mesaj
  • Araç: 05 Peugeot 307 Sw
  • Doğum Yılı: 1974
  • Meslek: Eczacı Kalfası

Gönderim tarihi 22.07.2011 - 16:20

Can Uzunefe'nin Connectte var :)

Evet hatırlıyorum . Focus'unda da var . Çanakkale toplantısında sağolsun beraber arabasını deneme fırsatı sunmuştu bana . Kısa ama seri bir turdan sonra :f1: :D Fener'e geldik , arabayı park ettim , kontağı kapatıp anahtarı çıkarttım veeeeee beynim tavana vurdu birden ! Anahtar elimde ama araba hala çalışıyor ?? :S :S Dedim araba gitti , eyvahlar olsun ! :elveda: Sonra karşıdan bana gülerek tamam paniğe gerek yok Turbo timer diyince derin bir ohhh çekmiştim... :p :good1: :D

Bu mesaj F?rat ?enol tarafından düzenlendi: 22.07.2011 - 16:21

#7 Sadık Taşyürek

Sadık Taşyürek
  • Kulüp Üyesi
  • 6,687 Mesaj
  • Araç: 11 Focus Tdci-ESP
  • Doğum Yılı: 1966
  • Meslek: Finansman Md.

Gönderim tarihi 22.07.2011 - 16:20

iyi bi şeymidir?, ucuzmudur,garantiyi bozar mı? taktıralım mı? tüm bunların cevabı "evet" ise nasıl temin ederiz?

"Edep başka şey azizim, kitaptan okumakla öğrenilmiyor"

Aracım ST Beyaz İnci

#8 Yiğitcan Coşar

Yiğitcan Coşar
  • Üye
  • 3,340 Mesaj

Gönderim tarihi 22.07.2011 - 16:29

iyi bi şeymidir?, ucuzmudur,garantiyi bozar mı? taktıralım mı? tüm bunların cevabı "evet" ise nasıl temin ederiz?

İyi birşey ama iyileri 500Tl civarında sanırım. Garantiyi bozarmı bilmiyorum ama taktırılırsa işe yarar kesinlikle.

Daha uygunları var http://www.eliftunin...ow...aati-Gsterge

Bu mesaj Yi?itcan Co?ar tarafından düzenlendi: 22.07.2011 - 16:34

#9 Süha Demirtaş

Süha Demirtaş
  • Kulüp Üyesi
  • 10,186 Mesaj
  • Araç: pd130 jatco Golf IV
  • Doğum Yılı: 1983
  • Meslek: LCD Teknolojileri

Gönderim tarihi 22.07.2011 - 16:47

maliyeti hazır paket ile yapılmış halde 10 TL dir. Devre çok çok basittir ekransız hali binalarımızda kullandığımız merdiven otomatiği devresidir :D

2004 Seat ibiza Signo 1.4 Tdi ESP'siz - 2006 Ford Focus Sport Stil 1.6 tdci ESP'siz - 2006 Ford Fiesta ST150 ESP'siz - 2006 Ford Fiesta 1.6 tdci Ghia ESP'siz - 2003 VW Golf IV 1.9 tdi PD130 Jatco ESP'siz
TOPLUM İÇİNDE YAPILAN ARTİSLİK TENHADA ÖZÜR DİLEMEK İLE AFFEDİLMEZ

#10 Yiğitcan Coşar

Yiğitcan Coşar
  • Üye
  • 3,340 Mesaj

Gönderim tarihi 22.07.2011 - 16:55

maliyeti hazır paket ile yapılmış halde 10 TL dir. Devre çok çok basittir ekransız hali binalarımızda kullandığımız merdiven otomatiği devresidir :D

Aynı bu kapıyı kilitledikten sonra yanan farlar sistemi gibi mi yapmış oluyoruz yani :crazy: Can Uzunefe'nin projesi hani :D Hani benim hala yapamadığım :D

#11 Yiğitcan Coşar

Yiğitcan Coşar
  • Üye
  • 3,340 Mesaj

Gönderim tarihi 23.07.2011 - 00:22

Kapı kitilitleme nasıl oluyor peki araç çalışır vaziyetteyken?

Orasını bilmiyorum da sorun olmuyor demekki çok kullanan var çünkü :) Sanırım anahtarı çıkardığınızı algılıyor ama motora dur emri geç gidiyor :flowers:

Bu mesaj Yi?itcan Co?ar tarafından düzenlendi: 23.07.2011 - 00:23

#12 Murat Kavuk

Murat Kavuk
  • Üye
  • 348 Mesaj
  • Araç: 13 CMax TitX OP TDCi
  • Doğum Yılı: 1975
  • Meslek: Makine Müh

Gönderim tarihi 25.07.2011 - 17:36

stop-start sisteminin standart olmaya başladığı bir dönemde, sanki gereksiz bir ilave gibi..

#13 Yiğitcan Coşar

Yiğitcan Coşar
  • Üye
  • 3,340 Mesaj

Gönderim tarihi 25.07.2011 - 18:24

stop-start sisteminin standart olmaya başladığı bir dönemde, sanki gereksiz bir ilave gibi..

Dizel arabalarda uygulanıyor mu bu dediğiniz stop-start sistemi ?

#14 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,736 Mesaj

Gönderim tarihi 25.07.2011 - 18:30

Bu arada emminin connect dedigi arac focus :good1: connect motorluya ondan aracimi tiiye almis arda bile bidaha binmem dedi ama emmi unutma .

Harbiden dedi :lol2:
Ama amacımız benimkinden de soğutmaktı, olmadı.. Sadece seninkine bir daha binmeyecek... :p
Sevgili arkadaşlarım. Özel mesaj ile çok fazla teknik soru almaktayım. Bu durumdan şahsım olarak hiç bir şikayetim olmamasına rağmen forum adına ciddi rahatsızlık duymaktayım. Çünkü: Sorunlar foruma yazılmalıdır, Herkes özel mesajla çözüm arasaydı, bu forum olmaz, soru soracak kimse de bulunamazdı. Özel mesaj ile teknik soru sorarak foruma zarar veriyorsunuz, Sorunları foruma yazın lütfen.

#15 Sani Gerşon

Sani Gerşon
  • Moderatör
  • 20,692 Mesaj
  • Araç: 09 Megane III 1.5dci
  • Doğum Yılı: 1986
  • Meslek: IT & Satış/Hizmet

Gönderim tarihi 25.07.2011 - 18:42

Turbo timer peak degerlerde calisan turbonun aracin durmasi ile hemen kontak kapatilmasina cozum olarak yapilmis bir urundur peak degerde anide stop edilen turbo motorlarda turbo nun tirbunleri rolanti devirine dusmesini ve gerekli yaglamanin tamamlanip istop. Etmesine olanak saglayan bir parcadir turbonun omrunu 2 katina cikartir cunku saglikli bir yaglama yapar fiyatlari 100 tl ile 450 tl arasi degisir ve montaji kontak tetigi el freni musirinden tetik alinarak yapilir arac sabote edilip calinmak istendiginde el freni indirilce otomatik stop eder klitlemede kumanda devre disi kalir sadece anahtar ile kitlenir . Istop edince kumanda aktif hale gelir . Servis in satmadigi ve montaj yapmadigi icin garanti bozulabilir .

Bu arada emminin connect dedigi arac focus :lol2: connect motorluya ondan aracimi tiiye almis arda bile bidaha binmem dedi ama emmi unutma .

Turbo timer ile start stop sisteminin uzaktan yakindan hic bir alakasi yoktur start stop anahtarsiz calistirmaya yarar iken turbo timer araci hemen stop ettirmemeye yarayan bir sistemdir. TURBO beslemeye sahip tum araclara gerekli bir sistemdir .

Can yanlış anlamışsın muhtemelen. Işıklarda stop eden, sonra çalışan araçlardan bahsediyorlar.

#16 Sani Gerşon

Sani Gerşon
  • Moderatör
  • 20,692 Mesaj
  • Araç: 09 Megane III 1.5dci
  • Doğum Yılı: 1986
  • Meslek: IT & Satış/Hizmet

Gönderim tarihi 25.07.2011 - 19:07

Oda tam bir fiyasko Sani cim zamanla mars dislisi ve volant dislisinin zarar gormesi ile sonuclanan bir durum malesef. Kesinlikle kullanilmamali hatirlayanlar olur focus testinde mars sisteminin ekstra garantisi varmi diye sormustum :lol2: malesef suan oyle bir garantimiz yok demisti.

Zaten benim kontrolümde olmayan hiç bi şeyi sevmiyorum. Öyle olsa, clio almazdım :p

#17 Murat Kavuk

Murat Kavuk
  • Üye
  • 348 Mesaj
  • Araç: 13 CMax TitX OP TDCi
  • Doğum Yılı: 1975
  • Meslek: Makine Müh

Gönderim tarihi 25.07.2011 - 19:13

Dizel arabalarda uygulanıyor mu bu dediğiniz stop-start sistemi ?

Evet var. Yeni C4-C5'in e-hdi'leri bu şekilde. Hatta Almanyada kullandığım v50'de, focustaki 109hp'lik motorun aynısı start-stop sistemi ile birlikte çalışıyordu. (Orada önce sarı, sonra kırmızı yandığı için güzel bir özellik tabi de, istanbul trafiğinde kırmızıdan sonra hemen yeşil yandığı için nasıl olur bilmiyorum).

Yani motoru özellikle şehiriçi trafiğinde, stop ettirmeden önce biraz bekleme bekleme işi yavaş yavaş tarih oluyor artık. Bırakın marşı, aracın hızı sıfırlandığı anda otomatik duruyor.

#18 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,736 Mesaj

Gönderim tarihi 25.07.2011 - 19:50

Evet var. Yeni C4-C5'in e-hdi'leri bu şekilde.

+ Vw grubu... Bizim muhasebeciler odasının passat ışıkta stop ediyor..

#19 Mustafa Tüfekçi

Mustafa Tüfekçi
  • Kulüp Üyesi
  • 14,154 Mesaj
  • Araç: focus
  • Doğum Yılı: 1989
  • Meslek: para sayma makinası

Gönderim tarihi 25.07.2011 - 19:56

yeni focusta da start stop vardı.

Otomatik Start-Stop Sistemi
Otomatik Start-Stop sistemi, aracınız, trafik ışıklarında ya da trafikte beklerken hareketsiz kaldığında, motoru otomatik olarak kapatır. Harekete hazır olduğunuzda sistem sizi bekletmeden motoru yeniden çalıştırır. Aracınızı ağırlıklı olarak şehir trafiğinde kullanıyorsanız ideal bir özellik.

EcoBoost motorlarda standart bir özellik olarak sunulan bu sistem, (şehir içi trafikte) yakıt tüketiminde %10'a kadar tasarruf sağlayabilmektedir. Böylesine bir tasarruf gücü, kuşkusuz üzerinde durulmaya değer bir unsurdur.

#20 Olgu Temurtürkan

Olgu Temurtürkan
  • Üye
  • 95 Mesaj
  • Araç: 06 Focus Ti-VCT Ghia
  • Meslek: Avukat

Gönderim tarihi 25.07.2011 - 20:24

turbo timer, turbo için gayet yararlı bir uygulama, subaru yıllardır kullanır bunu, ancak yaygın olmadığından görenler duyanlar hala şaşırmakta :D

uygulamanın emin ellerde yapılması lazım, çünkü siz arabayı terk ettikten sonra çalışmaya devam ediyor, normalde aracın kontak kapanınca yakıt akışı kesilir ancak bu sistem ile devam ettiğinden, kötü yapılan bir uygulama sonucu aracın yanmasına kadar kötü sonuçlar doğrubilir, o zaman ne garanti nede kasko yanınızda olur. bunu da düşünmek gerekir uygulamadan önce...
Alırsın Ford, olursun Lord :)

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye