İçeriğe atla

Fotoğraf

Fiesta Maf Sensörü Ve Gaz Kelebeği Temizliği, Buji Değişimi

• Please log in to reply
8 cevap var

#1 Faruk Cagsak

Faruk Cagsak
  • Üye
  • 7 Mesaj
  • Araç: 2009 fiesta 1,4i
  • Doğum Yılı: 1985
  • Meslek: mobilya

Gönderim tarihi 18.11.2011 - 14:22

2-3 ay önce aldığımız 2009 model eski kasa 1,4i benzinli lpgli fiesta araçta, rolanti dalgalanması, kalkışta fazla gaz vermezseniz özellikle soğuk motorda hemen stop etme gibi sorunları vardı, bir de motor arıza ışığı sürekli yanıyordu.
Yukarıda bahsettiğim sorunlar aslında çok rahatsız edecek sorunlar değil. Hatta kimilerine göre sorun da değil. Fakat hem bakım olsun hem biraz arabayı kurcalayayım, belki de bahsettiğim sorunlara çözüm olur, yakıt tasarrufu da artar diye düşünerek, boğaz kelebeği ve maf sensörünü (debimetre-hava kütle ölçer) temizlemeye karar verdim. Aracın bujilerinin ne zaman değiştiğini bilmediğimden, bujileri de değiştirdim. Aşağıda bu işlemleri nasıl yaptığımın resimleri var, umarım faydalı bir konu olur.

İlk olarak gerekli takımları sıralayayım 9-10 lokma veya düz anahtar, pense (elektrikçilerin kullandığı yankes pense tercihen, kelepçeleri sökerken rahat oluyor. ), tors T27 tornavida, tors T15 tornavida, 16’lık buji lokması, T kol ve Uzun ilavesi, balata temizleme spreyi, kullandıktan sonra çöpe atacağınız temiz bir bez ve buji değişimi için aracınızın orjinal bujileri. Ben bosch 0 242 229 785 seri no’lu buji tercih ettim tanesi 6tl den 24liraya aldım.

İlk olarak işaretli kısımlardaki vidaları ve kelepçeyi söküyoruz hava emiş kısmına gelen boruda kelepçe yok, hafif geri çevirip çekince rahatlıkla sokuluyor. Sonra hava filtresi kazanını bir kenara alıyoruz, üzeri işaretli olan hava filtresi çıkışından gaz kelebeğine gelen boruyu da pense yardımıyla kelepçesini çıkartıp alıyoruz.

Buji kablolarının sırasını karıştırmamanız önemli gerçi kablo uzunlukları farklı olduğundan karıştırmanız pek mümkün değil. Buji kablolarını çıkartırken fazla zorlamadan kablonun dip kısmından tutarak yukarı çekiyoruz.

Buji lokmasını kullanarak bujiyi sokuyoruz.

Yeni bujileri buji lokmasıyla yerine takıyoruz ama burası onemli diş kaptırmamanız gerekir bunun için t kolu cıkartıp el yordamı ile sadece lokmanın uzatmasını kullanarak buji yerine takın en son kısımda ne cok aşırı ne de gevşek olmayacak şekilde bujiyi yerine iyice sıkılayın, (torklu lokmanız varsa 20tork olması lazım)
Ve buji kablosunu takın, aynı işlemi tüm bujiler için sırayla yaparak buji değişim işlemini tamamlıyoruz.

İşaretli kısımda maf sensorunun fişini çıkartın t27 tors tonavida ile boğaz kelebeğini tutan 4 vidayı sökün. Gaz kelebeğinin fişi resimde görünmüyor kelebeği sokünce o fişi de söküyoruz.

T15 tornavida ile (tek vida tutuyor zaten) maf sensorunun söküyoruz.(hasas bi parça sağa sola vurup dusurmemelisiniz)
Resimde gaz kelebeginin ve maf sensörünün söküldükten sonraki halini görüyorsunuz.
Bu kısıma yabancı madee vs. düşürmemelisiniz

Resimlerde gaz kelebeği ve maf sensörünü görüyorsunuz.

Balata spreyi ile gaz kelebği ve maf sensorunu yıkar gibi temizliyoruz maf sensorune bez vs. herhangi bi şey surmeyin.
gaz kelebeginin uzerindeki yag pisliği bez yardımıyla temizleyebilirsiniz
temizlik işlemleri bittikten sonra aynen soktugumuz gibi butun işlemleri tekrara yaparak aracı topluyoruz.

Sonuç araba ilk çalısmada kendi yüksek çalışıp sonra rolanti normala iniyor, soğuk havalarda ilk çalısmada stop etmiyor otomatik jikle gibi motor ısınana kadar rolanti bir miktar yüksek çalısıp motor ısnınca normal yerine geliyor, benzinli kullanımda arıza ışığı yakmıyor (fakat lpg de halen arıza ışığını yakıyor gaz ayarına götüreceğim J )
Aracınız sizin ilgi ve alakanızdan memnun kalıp biraz daha iştahlı gaz yiyor (psikolojik olabilir J )

Bu mesaj Faruk Cagsak tarafından düzenlendi: 18.11.2011 - 14:28

#2 Hakan Tarım

Hakan Tarım
  • Kulüp Üyesi
  • 8,914 Mesaj
  • Ülke: Türkiye
  • Araç: 4K CC 22" Rims Ex
  • Doğum Yılı: 1979
  • Meslek: Open Source

Gönderim tarihi 18.11.2011 - 14:25

Balata spreyi yerine CRC maf cleaner kullansaydınız keşke. Tam bu iş için yapılmış bir ürün.
Pentax K-5 - Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC - Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical - Tamron 70-200mm f/2.8 DI LD (IF) Macro
1997 Ford Explorer XLT 4.0 SOHC with 22" Rims

#3 Faruk Cagsak

Faruk Cagsak
  • Üye
  • 7 Mesaj

Gönderim tarihi 18.11.2011 - 14:32

Balata spreyi yerine CRC maf cleaner kullansaydınız keşke. Tam bu iş için yapılmış bir ürün.

hemen hemen aynı işe yarıyorlar balata spreyini daha önce 6tl'ye almıstım diğer aracta duruyordu ondan artanı buna kullandım.
maf clenearlar sanırım 18 lira civarında balata spreyinin bir zararını gormedim şimdiye kadar.

#4 Hakan Tarım

Hakan Tarım
  • Kulüp Üyesi
  • 8,914 Mesaj
  • Araç: 4K CC 22" Rims Ex
  • Doğum Yılı: 1979
  • Meslek: Open Source

Gönderim tarihi 18.11.2011 - 14:38

ikisini de elinize sıkın farkı hissediyor insan :) öyle bir kuruma kurutma özelliği var ki anlatılmaz :p
Pentax K-5 - Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC - Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical - Tamron 70-200mm f/2.8 DI LD (IF) Macro
1997 Ford Explorer XLT 4.0 SOHC with 22" Rims

#5 Semih İzgi

Semih İzgi
  • Kulüp Üyesi
  • 3,555 Mesaj
  • Araç: F1 Ghia Sport Sedan
  • Doğum Yılı: 1989
  • Meslek: OPR-LOG MANAGER

Gönderim tarihi 18.11.2011 - 14:39

Elinize sağlık. Çok sağlıklı ve yerinde bir uygulama olmuş. Paylaşım için teşekkürler :flowers:

The JAG

#6 Misafir_Hasan Ekici_*

Misafir_Hasan Ekici_*
  • Misafir

Gönderim tarihi 18.11.2011 - 14:40

Philips yağsız kontak spreyi bu iş için en çok tavsiye edilen ürünlerden. crc'yide duydum.

#7 Faruk Cagsak

Faruk Cagsak
  • Üye
  • 7 Mesaj

Gönderim tarihi 18.11.2011 - 14:45

ikisini de elinize sıkın farkı hissediyor insan :) öyle bir kuruma kurutma özelliği var ki anlatılmaz :p

:) uzun bi sure gider herhalde bu temizlik ancak bahara dogru tekrar deneriz tavsiyeleriniz için tesekkur ederim

Elinize sağlık. Çok sağlıklı ve yerinde bir uygulama olmuş. Paylaşım için teşekkürler :flowers:

çok teşşekkur ederim.

Philips yağsız kontak spreyi bu iş için en çok tavsiye edilen ürünlerden. crc'yide duydum.

balata spreyi de 3. su olsun şimdilik :) bi daha ki sefer pahalı bi şey degilse yağsız kontak spreyini de deneyebilirim :)

#8 Adnan Gökdemir

Adnan Gökdemir
  • Kulüp Üyesi
  • 2,670 Mesaj
  • Araç: 2004 Fiesta 1.4 LPG
  • Doğum Yılı: 1981
  • Meslek: İnşaat Teknikeri

Gönderim tarihi 21.07.2012 - 07:23

Hafta sonu bana iş çıktı :)
Açtığınız her yaradan, hesap sorar Yaradan !

#9 Yücel Aydoğan

Yücel Aydoğan
  • Üye
  • 419 Mesaj
  • Araç: 2004 Fiesta 1.4i
  • Doğum Yılı: 1984
  • Meslek: Elektronik

Gönderim tarihi 23.07.2012 - 11:03

2009 model bir aracı kaç km yaptıgını bilmiyorum ama bu sensörlerin söklüp temizlenmesi pek saglıklı bir olay degil .Öncelikle maf sensörünü söküp temizleyebilirsiniz sıkıntı yok en fazla arıza lambası yakar bir takım sorunlar olur ama gaz kelebek gövdesini söküp balata sipreyi ie yıkamaz tam anlamı ile sınırıları zorlamak neden diyecek olursanız .Eski tip araçlar için sorun degil ama kullandıgınız aracın gaz kelebek gövdesi elektronik yapıya sahiptir.ve yerinden sökülmesi veya temizlemesi gibi bir durum halinde araçta ciddi sorunlar oluşabilir oluşmadıysa bile aracınıza kelebek adaptasyonu yapılmak zorundadır .Bende sisizn gibi servise yag degişimine gidince ustaya dedim şunu temizleyiver usta dedim aman abi dedi ona el degdirma tozunu basınçlı hava ile aldı bunlarınki elektronik biz ilk zamanlar eski tipler gibi söküp temizliyorduk daha sonra 1-2 tanesi elimizde kaldı bazılarınında düzi bozuldu bir daha düzen tutmadı sadece yerniden oynatmadan basınçlı hava ile tozunu alalalım yeter dedi bezlede kenarlerını felan sildi zaten sorunum yoktu o yüzden dokunmadım.sizde fazla kurcalamamnınızı tavsiye ederim hiçte ucuz olmayan bir parça

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye