İçeriğe atla

Fotoğraf

Aracın Plakasını Değiştirme

• Please log in to reply
24 cevap var

#1 Metehan Türk

Metehan Türk
  • Üye
  • 58 Mesaj
  • Araç: 11 Focus 1.6 Comfort
  • Doğum Yılı: 1982
  • Meslek: Öğreticiden çok Eğitici

Gönderim tarihi 17.01.2012 - 16:42

Bu soruyu bir arkadaşımın talebi üzerine siz değerli arkadaşlarıma sormak istiyorum.

Arkadaşın aracı 34 İstanbul plakalı(İkametide İstanbul a kayıtlı)Aracının plakasını 06 yapmak istiyor.
1-Bunun kaç değişik yolu var?
2-Maliyet ne olur?

Bu mesaj Metehan Türk tarafından düzenlendi: 17.01.2012 - 16:43

İKİ REİS BİR GEMİYİ BATIRIR...MİLLETİN ÖNÜNDE KEDİNİN KUYRU�zU KESİLMEZ...

#2 Bedri Baki

Bedri Baki
  • Kulüp Üyesi
  • 973 Mesaj
  • Ülke: Türkiye
  • Araç: 2005 Vectra Comfort
  • Doğum Yılı: 1984
  • Meslek: Sınıf Öğretmeni

Gönderim tarihi 17.01.2012 - 16:50

Benim bildiğim tek yolu arabayı Ankara'da bir kişinin üzerine devredecek ve plakasını 06 yapacak. Sonra da 06 plaka ile tekrar üzerine alacak. Başka türlü çokzorunlu olmadıkça plaka değişmiyor sanırım. Maliyet te 200-250 tl civarı tutar sanırım.

Bu mesaj Bedri Baki tarafından düzenlendi: 17.01.2012 - 16:51

Ezan oldum dinmedim...
Bayrak oldum inmedim...
Şehit oldum ölmedim...
Adım Müslüman, soyadım Türk benim..

#3 Bedri Baki

Bedri Baki
  • Kulüp Üyesi
  • 973 Mesaj

Gönderim tarihi 17.01.2012 - 16:55

Arkadaş yeni araba alsa bile ikametgahı istanbul olduğu için 06 plaka alamaz. Plaka yine 34 olur.
Ezan oldum dinmedim...
Bayrak oldum inmedim...
Şehit oldum ölmedim...

#4 Metehan Türk

Metehan Türk
  • Üye
  • 58 Mesaj

Gönderim tarihi 17.01.2012 - 16:59

aracı aldınızmı yoksa mevcut aracınızın plakasınımı degiştirmek istiyosunuz? Eger yeni alcaksanız aaracı noterde satışı alırken noterde playı degiştireceginizi beyaz edin noter satış kagıdı ve gecici ruhsatla plaka degişimi yapacanız ilin şilçe emliyet müdürlügüne başvuruyosunuz ek1 belgesi dolduruyosunuz 200 civarı sanırım maliyeti.

Aracı yeni almadı 1 yıl önce izmirden aldı ikameti İstanbul olduğu için 34 oldu plaka.Ama arkadaş memlekti olan Ankara plakasından istiyor.

#5 Bedri Baki

Bedri Baki
  • Kulüp Üyesi
  • 973 Mesaj

Gönderim tarihi 17.01.2012 - 17:01

Aracı yeni almadı 1 yıl önce izmirden aldı ikameti İstanbul olduğu için 34 oldu plaka.Ama arkadaş memlekti olan Ankara plakasından istiyor.

Olay dediğim gibi olacak sanırım. Ankara'da birilerine devredip 06 yapacak, sonra da tekrar kendi üzerine alacak. Çok geçerli sebep olmazsa sonradan plaka değiştirmiyorlar.
Ezan oldum dinmedim...
Bayrak oldum inmedim...
Şehit oldum ölmedim...

#6 Metehan Türk

Metehan Türk
  • Üye
  • 58 Mesaj

Gönderim tarihi 17.01.2012 - 17:02

İkametini kısa süreliğine Ankara gösterse ve Ankara trafik şubeye gidip plakasını değiştirmek istese olmaz mı?

#7 Murat Ersel Çevik

Murat Ersel Çevik
  • Kulüp Üyesi
  • 7,129 Mesaj
  • Araç: Audi A3 1.4 tfsi
  • Doğum Yılı: 1974
  • Meslek: Ekonomist

Gönderim tarihi 17.01.2012 - 17:06

İkamet Ankara ya almak da bir seçenek.

"Bakış açınızı ne kadar geniş tutarsanız, doğruya ulaşmanız o kadar hızlı olur. En iyi analist herkes bir noktaya bakarken, o noktaya yönelen bakışları izleyen kişidir..."

Bu Sefer Audi

#8 Ersen Tapan

Ersen Tapan
  • Yönetici
  • 10,926 Mesaj
  • Araç: 08 Fiesta Coll. 1.4i
  • Doğum Yılı: 1980
  • Meslek: Eczane Teknisyeni

Gönderim tarihi 17.01.2012 - 17:07

Konuyla ilgisiz olarak birşey sormak istiyorum; trafiğe gidip plakamı değiştirmek istiyorum dediğimizde herhangi bir sıkıntı olurmu ? Keyfi olarak ben plakamı değiştirmek istiyorum diyebilirmiyiz?

2008 Fiesta Collection 1.4i
2007 Clio 3 1.5 dci

#9 Bedri Baki

Bedri Baki
  • Kulüp Üyesi
  • 973 Mesaj

Gönderim tarihi 17.01.2012 - 17:09

İkameti değiştirince plaka değiştirilebiliyor mu ki :unsure2:

Konuyla ilgisiz olarak birşey sormak istiyorum; trafiğe gidip plakamı değiştirmek istiyorum dediğimizde herhangi bir sıkıntı olurmu ? Keyfi olarak ben plakamı değiştirmek istiyorum diyebilirmiyiz?

Benim bildiğim yapmıyorlar. Sadece ölüm tehditleri gibi can güvenliğini etkileyen durumlarda değiştiriyorlar diye duymuştum.
Ezan oldum dinmedim...
Bayrak oldum inmedim...
Şehit oldum ölmedim...

#10 Murat Ersel Çevik

Murat Ersel Çevik
  • Kulüp Üyesi
  • 7,129 Mesaj
  • Araç: Audi A3 1.4 tfsi
  • Doğum Yılı: 1974
  • Meslek: Ekonomist

Gönderim tarihi 17.01.2012 - 17:28

İkametgah artık nüfus idaresi vasıtasıyla değişiyor.
İkametgahı Ankara ya aldığınızda plaka eğişebilir diye biliyorum.
Aksi bir durum varsa ikametgah Ankara'ya alınır eşin yada aileden birinin üzerine satış yapılır.

"Bakış açınızı ne kadar geniş tutarsanız, doğruya ulaşmanız o kadar hızlı olur. En iyi analist herkes bir noktaya bakarken, o noktaya yönelen bakışları izleyen kişidir..."

Bu Sefer Audi

#11 Bedri Baki

Bedri Baki
  • Kulüp Üyesi
  • 973 Mesaj

Gönderim tarihi 17.01.2012 - 17:51

Benim ikamet mardin ama plaka 33. Arabayı alırken plaka değiştirmek istemediğimi söyledim. Ama o arkadaş ikameti ankaraya aldırsa bile plakayı 06 yapmazlar. Ancak aracı Ankaradan birine devredecek plakayı 06 yapacak. Sonra tekrar kendi üzerine alacak olay bu bana göre. Ben ikameti ankara yaptım, plakayı 06 yapın derse değiştirmezler.
Ezan oldum dinmedim...
Bayrak oldum inmedim...
Şehit oldum ölmedim...

#12 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,736 Mesaj
  • Araç: 06 Tdci Ghia Jatco
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Sigorta Acentesi

Gönderim tarihi 17.01.2012 - 18:12

Bir yıl önce aldı ise yeni yasaya göre almıştır... Bedri Bey'in tarif ettiği gibi satış yapılacak..
Sevgili arkadaşlarım. Özel mesaj ile çok fazla teknik soru almaktayım. Bu durumdan şahsım olarak hiç bir şikayetim olmamasına rağmen forum adına ciddi rahatsızlık duymaktayım. Çünkü: Sorunlar foruma yazılmalıdır, Herkes özel mesajla çözüm arasaydı, bu forum olmaz, soru soracak kimse de bulunamazdı. Özel mesaj ile teknik soru sorarak foruma zarar veriyorsunuz, Sorunları foruma yazın lütfen.

#13 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Moderatör
  • 42,175 Mesaj
  • Araç: 96 Mondeo 2.0 Glx
  • Meslek: Hasar Giderici

Gönderim tarihi 17.01.2012 - 21:01

1. İkametgahın bulunduğu ilden yeni plaka çıkarılabiliyor, keyfi olarak plaka değişimi artık yok
2. Noter satışında, plaka değişiklik isteği özelikle belirtiliyor, 70+70=140 TL ödeniyor noterde
3. 1 ay sınırlı süre içinde, ikametgahın bağlı olduğu trafik tescile başvuruluyor, başvuru öncesi, şoförler odasından Ek1 belgesi + sarı bir zaef var, bunlar alınıyor 2.5 TL
4. Ek1 belgesi 10-15 TL hizmet karşılığı, daktiloda doldurtuluyor
5. çoğu trafik tescilde , gitmeden önce online randevu alınıyor (alırken hazırdaki tüm plakaları görüp bir tanesinin seçiyorsunuz)
6. randevu saatinde gittiğinizde, seçtiğiniz plakanın evrakları hazır bekliyor, plaka basılıp size veriliyor, 21 TL plaka basma ücreti
7. 2 gün sonra gidip yeni ruhastı alıyorsunuz
bu 2 gün içinde trafiğe çıkılamıyor, yeni palaka için kasko/trafik sigortası zeiyi kesilmesi unutulmuyor.
Plaka değişimi, ilave olarak 110 TL gibi bir masrafa sahip. işlemler, İstanbul un en yoğun şubelerinde bile çok rahat, muameleci parası vermeye gerçekten değmez.
herşeyden önce GÜVENLİK bunu unutmadan araç sürelim

#14 Onur Urhan

Onur Urhan
  • Üye
  • 118 Mesaj
  • Araç: 08 Focus Tdci (2.5)
  • Meslek: Öğretmen

Gönderim tarihi 10.02.2012 - 22:01

2. el bir araç aldınız. aracınızın plakası sizin ikamet ettiğiniz ile aitse plaka değiştiremiyorsunuz.
İkamet ilinizden başka bir ile ait plaka takılıysa noter plakayı değiştirip değiştirmeyeceğinizi soruyor değiştirmeme tercihiniz var.
Değiştirmek istiyorum diyorsanız ikamet adresiniz otomatik olarak sisteme yansıdığı için oturduğunuz ilin plakasını almak zorundasınız.
Eğer değiştirme beyanında bulunup yasal süre olan 1 ay içinde aracınızı yeni plakasıyla tescil ettirmezseniz eski yani üzerindeki plaka ile tescil edilir. Noterde değişim istemediğiniz yabancı ile ait plakayı istediğiniz zaman başvurup ikamet ili plakanıza değiştirebilirsiniz.
Adres değişikliği yaparak istediğiniz ilin plakasını alabilirsiniz.
Ankarada oturan birine devir yaparak 34 ten 06 plaka olan aracı üstündeki plakasıyla tekrar geri alabilirsiniz.
Tabi bu işlemler için zaman ve para ihtiyacı olacak kolay gelsin.

#15 Hasan Tahsin Şipit

Hasan Tahsin Şipit
  • Kulüp Üyesi
  • 3,922 Mesaj
  • Araç: W202 C180 Elegance
  • Doğum Yılı: 1986
  • Meslek: CNC Programcısı

Gönderim tarihi 17.04.2012 - 20:57

Birkaç soru da ben sorayım. :)
Aracımın satışını Annemin üzerine yapmak istiyorum. Bunu istememin sebebi bu sene kasko hasarsızlığım bozuldu ve yaşım 26 olduğundan dolayı kasko bedeli çok yüksek tutuyor.
1-Annemin yaşı 43 ve 15 senedir ehliyeti var. Kasko fiyatı konusunda biraz daha avantajlı olur mu?
2-Mevcut plaka 64 bunu 35 yapmak istiyorum. Nasıl bir maliyeti olur?
3-Değer mi? :p

İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim. :)
Ya arsız olacaksın bu dünyada ya da gamsız. Ya banane demeyi öğreneceksin ya da sanane...

#16 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,736 Mesaj

Gönderim tarihi 17.04.2012 - 22:14

HTŞ, bu sorunun cevabı için iki adet tc kimlik numarası, bir plaka, bir ruhsat numarası, iki ikamet adresi, iki meslek bilgisi lazım..
Sevgili arkadaşlarım. Özel mesaj ile çok fazla teknik soru almaktayım. Bu durumdan şahsım olarak hiç bir şikayetim olmamasına rağmen forum adına ciddi rahatsızlık duymaktayım. Çünkü: Sorunlar foruma yazılmalıdır, Herkes özel mesajla çözüm arasaydı, bu forum olmaz, soru soracak kimse de bulunamazdı. Özel mesaj ile teknik soru sorarak foruma zarar veriyorsunuz, Sorunları foruma yazın lütfen.

#17 Hasan Tahsin Şipit

Hasan Tahsin Şipit
  • Kulüp Üyesi
  • 3,922 Mesaj

Gönderim tarihi 17.04.2012 - 22:57

Abi hepsi mevcut. :p Annemin ikamet adresi bile farklı. :)
Sanırım özelden bu bilgileri göndermem gerekiyor. :)

Abi ruhsat araba yine hasar gördüğü için Sabri Usta da. :D
Öğrenir öğrenmez bildiririm Abi.
İlgin için çok çok teşekkür ederim. :wub:
Ya arsız olacaksın bu dünyada ya da gamsız. Ya banane demeyi öğreneceksin ya da sanane...

#18 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,736 Mesaj

Gönderim tarihi 17.04.2012 - 23:08

Abi ruhsat araba yine hasar gördüğü için Sabri Usta da. :D

Tamirci için iyi, sigortacı için kötü müşteri örneği. :D

Ancak.. yaş 26 ve bu poliçede 2 hasarın varsa, bence sorgusuz sualsiz al anneyin adına..

Bu arada, bu gidişle seneye de annelerin primleri artacak.. :D

#19 Hasan Tahsin Şipit

Hasan Tahsin Şipit
  • Kulüp Üyesi
  • 3,922 Mesaj

Gönderim tarihi 17.04.2012 - 23:52

Ancak.. yaş 26 ve bu poliçede 2 hasarın varsa, bence sorgusuz sualsiz al anneyin adına..

Tamam Abi teşekkür ederim. :D Hasarlar ufak Abi toplasan bu sene kaskoya verdiğim parayı geçmez. :D Diğeri arkadan çarptığı için sanırım karşı tarafdan tahsil edilecek. :D

#20 Necat Ertan

Necat Ertan
  • Moderatör
  • 1,591 Mesaj
  • Araç: 12 Focus Style + Pws
  • Meslek: Hukukcu

Gönderim tarihi 18.04.2012 - 14:46

aracı satarken de bayandan garaj arabası diye rahat satar :p

Tamam Abi teşekkür ederim. :D Hasarlar ufak Abi toplasan bu sene kaskoya verdiğim parayı geçmez. :D Diğeri arkadan çarptığı için sanırım karşı tarafdan tahsil edilecek. :D

Hasar çok mu? Geçmiş olsun. Tampon değişecek mi?
2000-02---------> Tofaş Şahin 4 ileri+1 geri toplam 5 vites Beyaz 1990 model - 2002-03---------> VW Polo Hb 3k. Beyaz 1997 model - 2003-06---------> Ford Focus Ghia Hb 1.6 Gece Mavisi 1999 model - 2006-07---------> Ford Focus II Ghia Hb. 115ps Tonik Mavi 2005 model. - 2008-11---------> Ford Focus II Titanium X Tdci Hb Fırtına Gri "08" - 2011-11---------> Ford Focus Sport Trend "01" - 2011-2012 ---------> Opel Corsa Ecoflex 95 hp Enjoy S & S "11"---------> Ford C max Tdci Tit X "12"

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye