İçeriğe atla

Fotoğraf

Focus-1 Egzoz Çapları!

• Please log in to reply
5 cevap var

#1 Haydar Bakırcı-2

Haydar Bakırcı-2
  • Üye
  • 467 Mesaj
  • Araç: focus 1
  • Doğum Yılı: 1981
  • Meslek: emniyet mensubu

Gönderim tarihi 09.03.2012 - 23:29

arkadaşlar çok araştırdım ama net birşey bulamayınca buraya açmak istedim aceba benim aracımın veya focus mk1 kasaların araborularının çapı tam olarak nedir ve orta susturucunun boyutu nedir bilen varmı?

aç kapa artema -Q-tepe- :D

#2 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Moderatör
  • 42,390 Mesaj
  • Araç: 96 Mondeo 2.0 Glx
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Hasar Giderici

Gönderim tarihi 09.03.2012 - 23:48

ölçü, ne işle yarayacak acaba?
herşeyden önce GÜVENLİK bunu unutmadan araç sürelim

#3 Haydar Bakırcı-2

Haydar Bakırcı-2
  • Üye
  • 467 Mesaj

Gönderim tarihi 10.03.2012 - 02:02

Susturucunun boyutu 55 cm olduğunu varsayalım İçinde bulunan yapının ne olduğunu bilemeyiz dış çapı ne olursa olsun içindeki yapı önemlidir , Haydar bey 51 mm orjinal boru kalınlıgı var .

Neyse ben Kısaca yazacağımn İsteyen uygulasın bu eksoz sistemi güce yönelik olup tavsiyem krom boru kullanılmasıdır Madem eksoz hayaliniz var Bu sistem Pistlere çıkmaya hazırlanan bir focus için projelendirilmiş eksoz sistemidir.

Krom borudan Headeres Manifolt 4+1 şeklinde hazırlanmalı ve tamamlandıktan sonra araç üzerinde Amyantlı bez ile Haders muhafaza edilmelidir . focus 1.600cc Için Belirtiyorum 4x32 boru çapı olmalı
Bogaz Birleşiminin Toplami 128 dir 2ye bölünüz 62 çıkar yani sizin ihtiyacınız eksiz krom 60lik Boruya Baglanması Saglanır Alt dönüşe takılacak 60 lık sipiral titreşimi sarsıntıyı kesecektir , 4+1 haders Sisteminin üzerinde akan eksoz gazı tabiki bir sıkıştırmaya gerek duyar buda 51 - 55 lik boru çaplı oval veya tüp eksoza bakar Çıkışında ise tekrar 60 lık krom boru kullanılır son susturuca gelindiğinde ise ister el yapımı krom susturucu imal edilir istenir ise Krom susturucular takılır .

Araçtan alacağınız ses hem Kaliteli olur hemde yapılacak bir çok işlemde eksoz sistemi hazır olur.

Gerçek bir performans eksozuna kavuşmuşta olursunuz :)

eyvallaha kardeşim vanadan dolayı kaybettiğim atikliği tekrar ama az bir sesle yakalamak istiyorum malum aile modu azdaha.ekzoz çapını sordum çünkü şuanki takılı olan boruların çapında olmak kaydı ile orjinal rota susturucunun yaklaşık 1.5 katı yani 40 cm ise orjinal 60 70 cm yatsı bir orta takarsam kanımca hem remusun sesi biraz kısacak hemde daha tok daha tatlı bir sese dönüşeceği kanısındayım :rolleyes: bu sayede de orjinaldeki alt devirlerin atikliğine birazdaha artı sağlarım diye düşünüyorum can sen nedersin kardeşim

#4 Haydar Bakırcı-2

Haydar Bakırcı-2
  • Üye
  • 467 Mesaj

Gönderim tarihi 10.03.2012 - 12:16

kardeşim şimdi malum bizim araçların altları çok canlı gaz tepkisi manyak hissediliyor.ama ben vana işinden sonra altlarımı elimle öldürdüm sebebi uzun yolda ekzoz sesinden hanım ve çocuk rahatsız olmasın birde hanımda biniyor arada arabaya.şimdi diyorumki kat iptali+orjinal orta susturucudan daha büyük yatsı bir orta taksam-giriş çıkışı üzerindeki orjinal çapta+remus .sanırım altlarım fazlası ile düzelir ve sesi de baya kısmış ve daha tatlı bir tokluğa kavuşturmuş oluruz diye düşünüyorum nedersin can?birde simato cai yi çakarız baya baya canlanır altı üstü diye düşünüyorum ama özellikle senin fikrini almadan edemedim ;)

#5 Semih İzgi

Semih İzgi
  • Kulüp Üyesi
  • 3,555 Mesaj
  • Ülke: Türkiye
  • Araç: F1 Ghia Sport Sedan
  • Doğum Yılı: 1989
  • Meslek: OPR-LOG MANAGER

Gönderim tarihi 10.03.2012 - 12:39

Minik bir bilgi orta veya ara susturucular sesi %15~20 keser esas gorevi zaten sikistirma meydana getirmektir

Orta susturucu iptalinin performansa etkisi nedir Can abicim ?

The JAG

#6 Haydar Bakırcı-2

Haydar Bakırcı-2
  • Üye
  • 467 Mesaj

Gönderim tarihi 10.03.2012 - 13:04

semih ortayı iptal etmicem ben orjinal orta atıyorum 30cm ise ben 45-50 cm zunluğunda takıp aracın alt devirlerini güzelleştirmeyi amaçlıyorum

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye