İçeriğe atla

Fotoğraf

Fan Çalısma Prensibi

• Please log in to reply
22 cevap var

#1 Erkan Çopur

Erkan Çopur
  • Üye
  • 84 Mesaj
  • Araç: mondeo 2.0 glx
  • Doğum Yılı: 1976
  • Meslek: yönetici

Gönderim tarihi 11.03.2012 - 01:02

aracım mondeo 2.0 glx,klima açıldıgında,radyatördeki iki adet fan çalısıyor merak ettigim ,bunlar klimayı açtıgında çalısıyor peki normal hararet yükseldiginde fan çalısma sistemi nasıl?yani normalde klima fanı ön tarafta ve ayrı yani klima radyatöründe olmalı degilmi? yardımcı olursanız sevinirim.

#2 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,736 Mesaj
  • Ülke: Türkiye
  • Araç: 06 Tdci Ghia Jatco
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Sigorta Acentesi

Gönderim tarihi 11.03.2012 - 01:05

Bizlerin araçlarında yani fordlarda, klima için ayrı bir fan yok..
Sevgili arkadaşlarım. Özel mesaj ile çok fazla teknik soru almaktayım. Bu durumdan şahsım olarak hiç bir şikayetim olmamasına rağmen forum adına ciddi rahatsızlık duymaktayım. Çünkü: Sorunlar foruma yazılmalıdır, Herkes özel mesajla çözüm arasaydı, bu forum olmaz, soru soracak kimse de bulunamazdı. Özel mesaj ile teknik soru sorarak foruma zarar veriyorsunuz, Sorunları foruma yazın lütfen.

#3 Erkan Çopur

Erkan Çopur
  • Üye
  • 84 Mesaj

Gönderim tarihi 11.03.2012 - 01:10

Abi peki sistem nasıl çalısma prensibi yani?

fan müşürü ve hararet müşürünü degiştirmek istesem yerleri nerede ?termostadın üstünde ve radyatörün üstündemi kış oldugu için soguk tam inceleyemedim,ama hava ısınmadan termostad,fan ve hararet müşürünü degiştiriyim diyorum.

#4 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,736 Mesaj

Gönderim tarihi 11.03.2012 - 01:24

Müşürler nerede bilmem...
Klimayı açınca fan otomatik olarak çalışmaya başlar klimayı kapatınca bir kaç dakka içinde kapanır...
Yada
Motor suyu 104 dereceye ulaşınca çalışmaya başlar 104 derecenin altına düşünce durur...

Bir sıkıntınız yada kafanıza takılan bir şey mi var.. ?
Sevgili arkadaşlarım. Özel mesaj ile çok fazla teknik soru almaktayım. Bu durumdan şahsım olarak hiç bir şikayetim olmamasına rağmen forum adına ciddi rahatsızlık duymaktayım. Çünkü: Sorunlar foruma yazılmalıdır, Herkes özel mesajla çözüm arasaydı, bu forum olmaz, soru soracak kimse de bulunamazdı. Özel mesaj ile teknik soru sorarak foruma zarar veriyorsunuz, Sorunları foruma yazın lütfen.

#5 Talip Eren

Talip Eren
  • Üye
  • 470 Mesaj
  • Araç: 91 Lada Samara
  • Doğum Yılı: 1973
  • Meslek: Elekt. Teknikeri

Gönderim tarihi 11.03.2012 - 01:56

Tek fanlı araçlarda klima açıldığında fan devamlı olarak 1.kademede çalışır,hararet yükseldikce 2.kademeye geçer sonra tekrar 1.kademeye düşer.

Çift fanlı araçlarda klima ile fanın birtanesi 1.kademe de devreye girer,hararet durumuna göre 2.fan da çalışır.Hararet fazla yükselirse fanlar 2.kademeye geçer.

#6 Servet Aydın

Servet Aydın
  • Kulüp Üyesi
  • 10,645 Mesaj
  • Araç: Süperötesi 2 çeker
  • Doğum Yılı: 1972
  • Meslek: tamirci

Gönderim tarihi 11.03.2012 - 02:11

Tek fanlı araçlarda klima açıldığında fan devamlı olarak 1.kademede çalışır,hararet yükseldikce 2.kademeye geçer sonra tekrar 1.kademeye düşer.

Çift fanlı araçlarda klima ile fanın birtanesi 1.kademe de devreye girer,hararet durumuna göre 2.fan da çalışır.Hararet fazla yükselirse fanlar 2.kademeye geçer.

+1

#7 Erkan Çopur

Erkan Çopur
  • Üye
  • 84 Mesaj

Gönderim tarihi 11.03.2012 - 03:00

Müşürler nerede bilmem...
Klimayı açınca fan otomatik olarak çalışmaya başlar klimayı kapatınca bir kaç dakka içinde kapanır...
Yada
Motor suyu 104 dereceye ulaşınca çalışmaya başlar 104 derecenin altına düşünce durur...

Bir sıkıntınız yada kafanıza takılan bir şey mi var.. ?

abi yaz geliyo fanında sistemini bilmiyorum,termostat,fan ve hararet müşürünü degiştireyim dedim çünkü aldıgım şahıs bakmamıs .

#8 Turkay Enez

Turkay Enez
  • Üye
  • 2,151 Mesaj
  • Araç: Yeti Greenline 2012
  • Doğum Yılı: 1968
  • Meslek: Eğitimci

Gönderim tarihi 11.03.2012 - 10:24

Sistem normal çalışıyorsa, hiçbişey değiştirmene gerek yok...
Kış gelince, daha iyi marş bassın diye "sağlam aküyü değiştirmek" gibi bişey olur senin ki...

abi yaz geliyo fanında sistemini bilmiyorum,termostat,fan ve hararet müşürünü degiştireyim dedim çünkü aldıgım şahıs bakmamıs .

14 yaşından küçük çocuklarınızı mutlaka arka koltukta oturtunuz ve onların da emniyet kemeri takmasını sağlayınız. Bebeklerini kucağına alıp, ön koltukta oturanlara ne demeli bilmem ki... Ayrıca, farları ve sis lambaları ayarsız ya da çakma xenonlu olup, gözümü yoranların gözü çıkmasın...

#9 Fatih Öztürk27

Fatih Öztürk27
  • Üye
  • 1,856 Mesaj
  • Araç: 2004 Focus 1.6 A/T
  • Doğum Yılı: 1975
  • Meslek: Öğretmen

Gönderim tarihi 11.03.2012 - 10:45

"Çalışıyorsa kurcalama" bir tTürk ford forum sözü.

1992 Renault Spring -- Beyaz Gül--- 1991 Toyota Corolla XEİ 2004 Ford Focus Comfort 1.6İ

Malda yalan mülkte yalan..

#10 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,736 Mesaj

Gönderim tarihi 11.03.2012 - 11:05

Hımm. mondeo kaç model... ?

#11 Erkan Çopur

Erkan Çopur
  • Üye
  • 84 Mesaj

Gönderim tarihi 11.03.2012 - 21:55

bende sizin deiğiniz gibi yaptım contayı yakıyordum nerdeyse..termostat yarım açıyormuş..yeni sıfır takılan müşür de arızalıymış...iyice test edin öyle binin değişimden sonra

tesekkür ettim.

Hımm. mondeo kaç model... ?

abi 1998 2.0 glx sedan

"Çalışıyorsa kurcalama" bir tTürk ford forum sözü.

abi sagol.

#12 İlhan Kol

İlhan Kol
  • Üye
  • 159 Mesaj
  • Araç: 97 mondeo 2.0i ghia
  • Doğum Yılı: 1984
  • Meslek: teknisyen

Gönderim tarihi 22.01.2013 - 09:28

arkadaşlar bu termostad motorun tam neresinde değiştirmek istiyorum geçen gün yolda giderken hararet göstergesinormaldeydi gözümün önünde aniden en sola dibe vurdu acaba nedendir termostadmı müşürmü çözemedim.en dibdeyken fan açtığınıda gördüm .sizce hangi parça arızalıdır...

Dinde Zorlama Yoktur..! Elbette İnsan Hürdür, İster Dünyada Pişer İster Ahiretde..! ( N.F.K )

#13 Mustafa Işık

Mustafa Işık
  • Üye
  • 19 Mesaj
  • Araç: 1997 Mondeo 2.0 Ghia
  • Doğum Yılı: 1980
  • Meslek: Akademisyen

Gönderim tarihi 22.01.2013 - 10:21

İlhan Bey maalesef bu araçlar böyle. Bende de Mondeo 97 ghia var. Şehir dışında problem yok ancak şehir içinde gözüm sürekli hararet göstergesinde. Çünkü fan en sonda N-O-R-M-A-L- in L'sinde açıyor. Açmadığı zaman conta yakma gibi durum var. Ben de sürekli tedirginim ama hangi ustaya götürdüysem normal dediler.

#14 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Moderatör
  • 42,175 Mesaj
  • Araç: 96 Mondeo 2.0 Glx
  • Meslek: Hasar Giderici

Gönderim tarihi 22.01.2013 - 10:23

L nin son bacağına kadar gelir ve fan açar, maalesef ibre sağa doğrı yönlenince, psikolojik olarak baskı yapmakta, ama normal,
herşeyden önce GÜVENLİK bunu unutmadan araç sürelim

#15 İlhan Kol

İlhan Kol
  • Üye
  • 159 Mesaj

Gönderim tarihi 22.01.2013 - 13:57

peki anladımda benim araç hararet göstergesi minimumda dahi fanı açtı acaba göstergedemi arıza var.yoksa göstergenin kablosundamı nereye bağlanıyor bu gösterge merak ettim..

Dinde Zorlama Yoktur..! Elbette İnsan Hürdür, İster Dünyada Pişer İster Ahiretde..! ( N.F.K )

#16 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Moderatör
  • 42,175 Mesaj
  • Araç: 96 Mondeo 2.0 Glx
  • Meslek: Hasar Giderici

Gönderim tarihi 22.01.2013 - 14:25

sinyali beyinden alıyor, fan açtığında klima açık mıydı?
herşeyden önce GÜVENLİK bunu unutmadan araç sürelim

#17 İlhan Kol

İlhan Kol
  • Üye
  • 159 Mesaj

Gönderim tarihi 22.01.2013 - 18:24

klima falan çalışmıyordu .motor sıcaklığını hararet müşüründenmiokuyor acaba beyin gösterge hararet müşürüne bağlımı çalışıyor..

#18 Selim Karanca

Selim Karanca
  • Üye
  • 39 Mesaj
  • Araç: 97 mondeo 2.0 glx
  • Doğum Yılı: 1992
  • Meslek: öğrenci

Gönderim tarihi 24.01.2013 - 23:58

çağlar abi daha iyi bilir ama hararet müşürü arızalı olabilir belki. beyin sinyali ondan alıp ona göre fan açtırıyor diye düşünüyorum. en ucuzdan başlamak lazım müşürü değiştirip deneyin.

#19 İlhan Kol

İlhan Kol
  • Üye
  • 159 Mesaj

Gönderim tarihi 28.01.2013 - 09:25

dün arabamın termostadını söküp bakayım dedim içinden termostad çıkmadı ya orjinalinde yok yada iptal etmişlerdi çünkü termostad çemberi üzerinde idi.parçacıdan bitane orjinal termostad aldım motocraft üzerinde çıkanla aynı 88/104 yazan taktım fakat hararet yine yükselmedi çok az bişey yükseliyor en dipten bir santim kadar.iki adet müşür gördüm araçta biri termostadın altında diğeri üstünde üsteki hangi durumda çalışıyor alttaki hangi durumda çalışıyor anlamadım.alttakini kısa devre yaptığım zaman ibre sona geliyor bakalım bugün allttaki müşürden alıp takacam .üstteki hararet müşürü olunca alttaki müşürün ismi ne acaba....?

#20 Mustafa Işık

Mustafa Işık
  • Üye
  • 19 Mesaj
  • Araç: 1997 Mondeo 2.0 Ghia
  • Doğum Yılı: 1980
  • Meslek: Akademisyen

Gönderim tarihi 28.01.2013 - 23:54

İlhan bey,
Termostat yuvasının altındaki hararet müşürü, yuvanın üstündeki ise ısı sensörü (fan müşürü)'dür. Aracınıza termostat taktığınız halde hararet yükselmiyorsa muhtemelen hararet müşürünün bağlantıları veya kabloları problemlidir. Bu olay çok tehlikelidir, aracınız ısındığı halde siz fark etmezsiniz fanda da sıkıntı olursa kışın bile hararetten conta yakarsınız. İyi bir ustaya baktırmanızı tavsiye ederim.

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye