İçeriğe atla

Fotoğraf

Düz Vitesi Otomatik Vitese Çevirme

• Please log in to reply
43 cevap var

#1 Efe Doğan

Efe Doğan
  • Üye
  • 8 Mesaj
  • Araç: 12 Focus 1.6 D
  • Doğum Yılı: 1988
  • Meslek: Mezun

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 19:21

Arkadaşlar merhaba. Kısa bir süre önce ekonomik olarak sorun yaşadığımızdan arabamı satmak zorunda kaldım. Şu an evde sadece babamın arabası var. Çok şükür o da çok güzel bi araba. 2012 model Ford Focus 1.6 Diesel. Fakat ne yazıkki araba düz vites. Hiçbir şekilde düz vites arabaya alışamıyorum. Düz vites'e alışmam kullanmam imkansız ötesi... Aynı şekilde babamda arabadan inanılmaz memnun ama düz vites olduğu için çok şikayetci. Arabayı banka kredisiyle aldığımız için satmak gibi bir şansımızda yok. Tek çaremiz arabayı otomatik vitese çevirmek. Bu konuda bilgisi olan varmı acaba? Yapılabilirmi? kaça çevrilir kaç paraya mal olur? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler + iyi günler.

Bu mesaj Süha Demirtaş tarafından düzenlendi: 06.08.2012 - 20:11
Yazı fontları ve boyutları ile değişiklik yapmayayınız lütfen

#2 Mustafa Tüfekçi

Mustafa Tüfekçi
  • Kulüp Üyesi
  • 13,830 Mesaj
  • Ülke: Türkiye
  • Araç: w202 200K
  • Doğum Yılı: 1989
  • Meslek: para sayma makinası

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 19:41

ford bile daha o kasada otomatik dizel üretmedi :) yani imkansıza yakın.

ama bazı kitler var düz vitesi rahat kullanmak için genelde engelliler için. öyle aparatlar takılabilir belki.

bence araca alışmaya bakın.

#3 Efe Doğan

Efe Doğan
  • Üye
  • 8 Mesaj

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 19:43

Evet. Malesef 1.6 Diesel kasalar için otomatik vites üretilmemişti. Bu kadar güzel bi araç için neden üretmediler bi türlü anlamadım. Sınıfının en iyisi. 1.6 Dieseller için olmasada 2.0 Diesel modeller için otomatik vites mevcuttu. Acaba almanyadan 2.0 D modeli için olan otomatik vites parçalarını sipariş etsek 1.6 da uyum sağlarmı ?

Bu mesaj Süha Demirtaş tarafından düzenlendi: 06.08.2012 - 20:12
Yazı fontları ve boyutları ile değişiklik yapmayayınız lütfen

#4 Mustafa Tüfekçi

Mustafa Tüfekçi
  • Kulüp Üyesi
  • 13,830 Mesaj

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 19:49

:) bu iş için düşündüğünüz bütçeyi merak ettim.

#5 Hüseyin Sönmez

Hüseyin Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • 4,500 Mesaj
  • Araç: 2006 Fusion 1.6 Tdci
  • Doğum Yılı: 1977
  • Meslek: Tasarım Teknisyeni

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 19:51

:) bu iş için düşündüğünüz bütçeyi merak ettim.

ortalama bir araba parası.

#6 Sercan Eskin

Sercan Eskin
  • Üye
  • 3,121 Mesaj
  • Araç: 2011 Mitsubishi L200
  • Doğum Yılı: 1990
  • Meslek: Fen Bilgisi Öğretmeni

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 20:02

Aracınızı otomatik vitese geçirirmisiniz bilmem ama yazınızın fontunu ve tipini değiştirebilirsiniz..
Ayrıca profil resminiz içinde yüzünüzün göründüğü bir resim seçerseniz moderatörlerimiz profil resminizi silmek zorunda kalmaz..
İyi forumlar :)

Bu mesaj Sercan Eskin tarafından düzenlendi: 06.08.2012 - 20:02

Türklük bedenimiz, İslamiyet ruhumuzdur.. Ruhsuz beden ceset olur..

KÜHEYLAN

#7 Efe Doğan

Efe Doğan
  • Üye
  • 8 Mesaj

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 20:03

Aslında ortalama bi araba parası tutmaz heralde sanmıyorum 20.000 TL tutcağını ama yinede masraflı olur nereden baksanız 7.000 TL - 10.000 TL arası tutar maximum. Üstünden çıkan düz vites parçalarını alıp otomatik vites parçalarını verince sanırım arada çıkan fark 4.000 TL yi geçmez. Araca uzun yıllar bineceğimizi düşünürsek bu ücreti vermeyi gözden gerçirebiliriz. Alışıp kullanmak isterim ama düz vites konusunda gerçekten çok acemiyim. Kaza yapabilirim ya da şanzumanı dağıtırım o zaman da arabaya çok yazık olur...

#8 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Moderatör
  • 42,700 Mesaj
  • Araç: 96 Mondeo 2.0 Glx
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Hasar Giderici

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 20:09

Satılacak, mesela Kia Ceed otomatik alıncak, diğer çözümler keseye mantığa zararlı
herşeyden önce GÜVENLİK bunu unutmadan araç sürelim

#9 Efe Doğan

Efe Doğan
  • Üye
  • 8 Mesaj

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 20:14

Forumda yeni olduğum için yavaş yavaş kurallara da alışıyorum işte :) tabi hiç bilmediğim için ücretlendirmeleri tahminde bulundum sadece. Tutup 10.000 TL - 20.000 TL filan isterlerse verilmez tabiki. Ama uygun bir fiyat verirlerse şartlar zorlanır bir şekilde.

#10 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Moderatör
  • 42,700 Mesaj
  • Araç: 96 Mondeo 2.0 Glx
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Hasar Giderici

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 20:27

Oldu ki bütçe de sınırsız, takılacak olan otomatik şanzıman: CVT , ford bile artık üretmiyor böylesini
herşeyden önce GÜVENLİK bunu unutmadan araç sürelim

#11 İsmail Avcı

İsmail Avcı
  • Üye
  • 1,070 Mesaj
  • Araç: sattım gitti
  • Doğum Yılı: 1984
  • Meslek: sbs haz. mat. öğrt

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 20:29

fusionla takasa gidelim kafa kafaya otomatik benimki :ohooh: :ohooh: :ohooh: :ohooh: :ohooh: :ohooh:

#12 Rıfat Çakar

Rıfat Çakar
  • Kulüp Üyesi
  • 1,999 Mesaj
  • Araç: Satıldı
  • Meslek: Satış Operasyon

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 20:33

Aracı satamassınız diye bir olay yok , krediyi kapatacak bir yol düşünün. Siz çekemiyorsanız bir akrabanız vs. kredi çekebilir. Önce araca müşteri bulursunuz , belki de o müşteri kapatmayı kabul edebilir. Biraz güven meselesidir , zor ihtimal olsa da araç bir tanıdığa ya da tanıdık aracılığı ile satılırsa olabilir.

Ya da bir For yetkili satıcı mağazaya gidip durumu izah edip otomatik bir araç almak istediğinizi belirtin , belki de onlar yardımcı olur. Manuel şanzumanı otomatiğe çevirmeye çalışmak mantıklı değil.
Bir insana bildiğini sandığı bir şeyi öğretemezsiniz...

#13 M.Fatih Yüce

M.Fatih Yüce
  • Kulüp Üyesi
  • 1,966 Mesaj
  • Araç: 06 C-Max Ghia Cvt
  • Doğum Yılı: 1957
  • Meslek: Emekli

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 20:33

Keşke olabilsede yapsanız :D
Bence arabanızı bu hali ile sevmeye çalışın durumunuz değişene kadar ...
İnandığınız gibi yaşamazsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız...(Hz.Ömer)

#14 Efe Doğan

Efe Doğan
  • Üye
  • 8 Mesaj

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 20:45

Satmamızda zor satarsak çok zarar ediyoruz bi de arabadan çok memnunuz inanılmaz az yakıyor. 100 TL lik mazotla önce neredeyse bütün Muğla ve İzmir'i gezdik. İş icabı biraz gezmemiz gerekiyor Ankara olsun başka yerler olsun. Peder malum bütün yol kullanınca yoruluyor ama şimdi can taşıyoruz bende kullanmak istemiyorum düz vites'i uzun yolda olsun kısa yolda olsun... Bu saatten sonra alışmam zor ya düz vitese 7 sene otomatik vites araba kullandıktan sonra. Şimdi aldım diyelim kırmızı ışıkta istop edecek illaki ya da yokuşlarda, baya bi küfür yicem trafikte hemde trafiği linç etmiş olcam, icabıda genciz ülkemizde de sabırlı şöför çok az acemiliği atlatana kadar birisi küfür edicek yolda vs illaki bi sürtüşme yaşanır gereksiz yere. illaki trafikte forumdaki bütün abilerim, arkadaşlarım öyle ya da böyle bi olay yaşamıştır :D icabında kovalamıştır icabında kaçmıştır oluyor hep böyle şeyler. 1.90 , 120 kg civarı ağır siklet boksörden kaçtığımı bilirim :D Otomatik vites'e çevirince randıman alınmıyorsa en iyisi arabanın orjinalini bozmamak. Ben de otobüse binerim krallar gibi ya da yürürüm. Arabaya alışırımda ama kıyamıyorum işte yanlış bir şey yaparım zarar veririm diye. Bi de gerçekten hiç sevmiyorum düz vitesi.

#15 Servet Aydın

Servet Aydın
  • Kulüp Üyesi
  • 11,268 Mesaj
  • Araç: Süperötesi 2 çeker
  • Doğum Yılı: 1972
  • Meslek: tamirci

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 20:52

Düz vitesli araç kullanmaya alışmak bedava, uzun yolda manuel vites neden yorarki sürücüyü ?
Sizin yapacağınız muhakkak manuel'i öğrenmek, 200-300 km sonra alışırsınız. Cesaret ;)
Son destek ise; baktınız ki trafiğin anasını ağlattınız, direksiyona olabildiğince yapışın, dimkit durun, gözlerinizi faltaşı gibi açın. Kimse bulaşmaz size :)

#16 İsmail Avcı

İsmail Avcı
  • Üye
  • 1,070 Mesaj
  • Araç: sattım gitti
  • Doğum Yılı: 1984
  • Meslek: sbs haz. mat. öğrt

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 20:53

bu iş için düşünülen meblaya manuel bir araba alınır,iyice kullanmayı öğrenilir,sonra keyifle focusa binilir.
(misal: http://www.sahibinde...-95627206/detay )

yaşşa fikri abey :biggrin: ama arkadaş cillop gibi focustan inipte buna nasıl binecek :fiuw:

#17 Mustafa Tüfekçi

Mustafa Tüfekçi
  • Kulüp Üyesi
  • 13,830 Mesaj

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 20:55

10 binde bir balata yeseniz 100 bine geldiğinde otomatiğe çevirme masrafınız anca çıkar :D teoride.

#18 Mustafa Tüfekçi

Mustafa Tüfekçi
  • Kulüp Üyesi
  • 13,830 Mesaj

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 20:56

ki 2. 10 bine geldiğinzde artık alışmış olursunuz :D yarım debraj gezin ilk zamanlar :D

#19 Efe Doğan

Efe Doğan
  • Üye
  • 8 Mesaj

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 21:11

Yok ya uzun yolda vitesden dolayı değil ama uzun yoldan dolayı yoruluyor. Ankara - İzmir arası rahat ama afyon civarında ışıklar var. Polatlıda vardı galiba. Bi de izmir'e yaklaşınca var. Alışılır tabiki alışılmayacak bir şey değil ama en az 6 sene binme planlarımız var. Yarın bir gün peder kendine yeni araba çekse bunu bana vericek. Bu arabayı çok beğenen bir aile dostumuz vardı onda da 2006 model BMW 5.20d var. Dedik ona sana bunu verelim üstüne farkı ödeyip alalım kredileri hallederiz diye ama ses çıkmadı abimizden :) Baktım araba şart illaki alışırım bir şekilde ya napalım. Bir süre idare ederim otobüsle ya da yürüyerek. Belkide servis çok uygun bi şekilde otomatik vitese çevircek bu konuşulanlardan sonra hayal gerçi ama :D

#20 Servet Aydın

Servet Aydın
  • Kulüp Üyesi
  • 11,268 Mesaj
  • Araç: Süperötesi 2 çeker
  • Doğum Yılı: 1972
  • Meslek: tamirci

Gönderim tarihi 06.08.2012 - 21:13

Efe, İstanbul'a gel. İki gün toplu taşıma araçlarına bin, evine dönünce 10 dakikada öğrenirsin :)

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye