İçeriğe atla

Fotoğraf

Fiesta Km Sensörü Sorunu

• Please log in to reply
12 cevap var

#1 Olgu Güneş

Olgu Güneş
  • Üye
  • 10 Mesaj
  • Araç: 2006 fiesta 1.4 tdci
  • Doğum Yılı: 1985
  • Meslek: ucak teknisyeni

Gönderim tarihi 23.08.2012 - 10:57

merhabalar herkese, aracım 2006 model makyajsız kasa fiesta. arabayı yaklasık 5 ay önce aldım ve aldığımdan bu yana süre gelen bir problemim var oda km sayacının cizgi cizgi olması (yani çalışmaması) ve yine hız kadranının çalışmaması.
bu sorunu zaman zaman yaşıyordum arada gidip geliyordu. daha sonra bir arkadaşımla tamirciye götürüp bilgisayara bağlattım ve sorunun hız sensörü oldugunu gördüm, hemen orjinal parçayı alıp değiştirttim ama sorun düzelmedi, parça arızalıdır dedik tekrar eskisini taktık.
sonra arabamın baskı balatası değiştigi zaman bu kez baska bir tamircide yeniden aldığım orjinal ford km sensörünü tekrardan değiştirdim ve sorun malesef hala devam ediyor, yalnız cok ilginç bir şekilde önceden zaman zaman olan arıza artık sürekli var. arızayı sildireyim dedim bilgisayardan yine düzelmedi.
sizden yardımlarınızı bekliyorum, ne olabilir problem kadrandan değildir dediler, bende acemi sayılırım bilmedigim bişeyler yapmak istemiyorum. acaba km ustasına mı yoksa yetkili servise mi gitsem ? sonucta onlar arızayı cözmeden veremezler arabayı...
şimdiden cok teşekkür ederim yardımlarınıza.

Bu mesaj Ersen Tapan tarafından düzenlendi: 23.08.2012 - 11:00
Mesaj yazarken font değişikliği yapmıyoruz..

#2 Ersen Tapan

Ersen Tapan
  • Yönetici
  • 10,954 Mesaj
  • Ülke: Türkiye
  • Araç: 08 Fiesta Coll. 1.4i
  • Doğum Yılı: 1980
  • Meslek: Eczane Teknisyeni

Gönderim tarihi 23.08.2012 - 11:01

Hız sensörü arızalı ;yenisiyle değiştirilmiş ama o taktığınız da arızalı olabilir yada soketlerde sorun vardır..

2008 Fiesta Collection 1.4i
2007 Clio 3 1.5 dci

#3 Olgu Güneş

Olgu Güneş
  • Üye
  • 10 Mesaj

Gönderim tarihi 23.08.2012 - 11:06

Hız sensörü arızalı ;yenisiyle değiştirilmiş ama o taktığınız da arızalı olabilir yada soketlerde sorun vardır..

sizce yetkili sevise gitmeli miyim bu sorun için ?

#4 Ersen Tapan

Ersen Tapan
  • Yönetici
  • 10,954 Mesaj
  • Araç: 08 Fiesta Coll. 1.4i
  • Doğum Yılı: 1980
  • Meslek: Eczane Teknisyeni

Gönderim tarihi 23.08.2012 - 11:08

sizce yetkili sevise gitmeli miyim bu sorun için ?

Servis herzaman iyidir; en azından orada bulunan araçlardan denemelik parça söküp takarlar ama mutlaka sorunu çözerler hemde garantili olarak ;)

2008 Fiesta Collection 1.4i
2007 Clio 3 1.5 dci

#5 Olgu Güneş

Olgu Güneş
  • Üye
  • 10 Mesaj

Gönderim tarihi 23.08.2012 - 11:15

teşekkür ederim yardımınız için :)

#6 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Moderatör
  • 42,362 Mesaj
  • Araç: 96 Mondeo 2.0 Glx
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Hasar Giderici

Gönderim tarihi 23.08.2012 - 12:30

Çözerler de, fatura detayı da önemli
herşeyden önce GÜVENLİK bunu unutmadan araç sürelim

#7 Olgu Güneş

Olgu Güneş
  • Üye
  • 10 Mesaj

Gönderim tarihi 23.08.2012 - 14:22

Araci biraz önce eresinler otokoc'a gotürdüm, benimde bildigim gibi km sensörü arizali dediler, ellerinde parca yokmus sali ya da carsamba gelecek yaptiracagim bende. İlk basta 225 tl dediler sonra indirimle 155+40(iscilik)=195 tl ye indiriler.

#8 Vasfi Gişten

Vasfi Gişten
  • Üye
  • 101 Mesaj
  • Araç: 2006 Fiesta 1.4 TDCi
  • Doğum Yılı: 1989
  • Meslek: Öğrenci

Gönderim tarihi 31.08.2012 - 20:38

Gecen sene baski balata degisikden sonra benimde hiz sensoru calismamisi sonra soketini aokup temizledikden sonra problem gecti uzerinden 1 sene gecti simdi yine arada gidip geliyor bu soket tam olarak nerde acaba sokup temizleyebilirmiyim ?

#9 Ahmet Taşkın

Ahmet Taşkın
  • Üye
  • 1,422 Mesaj
  • Araç: 12 Fiesta TrendTDCi
  • Doğum Yılı: 1989
  • Meslek: Makina Müh.

Gönderim tarihi 31.08.2012 - 21:02

Soket şanzumanın üstünde. Ancak arabanın lifte alınıp bakılması gerekiyor. Arabanın altına girip sürücü kısmından bakarsan gözüküyor ama yeri zor yer de gibi. Söküp takması sürekli yapmayan için güç gibi.

Size tavsiyem 3. sitede otokoçun arkasındaki sokakta Ustaeller var. Oraya gidin. Forum üyesi olduğunuzu söyleyin. Çok uygun fiyatlara yapılması ne gerekiyorsa yaparlar. İzmirde başka yerlerle uğraşmaya gerek yok. (uğraştım ordan biliyorum.) Sabri usta candır. :;)

2004 fiesta TDCI da vardı. 

#10 Mustafa Karaoğlan

Mustafa Karaoğlan
  • Üye
  • 25 Mesaj
  • Araç: 12 Fiesta 1.4 TDCİ
  • Doğum Yılı: 1990
  • Meslek: Öğrenci

Gönderim tarihi 08.09.2012 - 20:47

aynı model aynı kasa araç bendede var 3 ay önce aynı sorun bende de vardı bilgisayara bağlattık hız sensörünün arızalı olduğunu öğrendik işçilik dahil 100 lira gibi bi paraya değiştirdik henüz bidaha sorun yaşamadım

#11 Fatih YILDIZ

Fatih YILDIZ
  • Üye
  • 86 Mesaj
  • Araç: 2001 Focus ghia 1.6
  • Doğum Yılı: 1983
  • Meslek: Devlet Memuru

Gönderim tarihi 16.09.2012 - 13:00

aynı sorun benim araçta da vardı. Forumdan daha önce de bu sorunla karşılaşanların olduğunu ve hız sensörü değişince düzeleceğini öğrendim. servise gittim sorunu anlattım servis bana km sayacından kaynaklı bi sıkıntı olduğunu ve km sayacının değişmesi gerektiğini söyledi :) sayacın fiyatı ise 2300 tl. işçilik hariç. üstelik ellerinde de yokmuş ve sipariş vereceklerini bi hafta on güne kadar geleceğini söylediler. :) siz sipariş verin ben geliyorum dedim :) sanayiye gittim 40 tl ye bi hız sensörü aldım usta değişti. bilgisayara bağlayıp hata kodunu da sildikten sonra hiç bişey kalmadı düzeldi benim araç ara ara yapıyordu. çizgilerin çıkıp hız kadranı çalışmıyordu arızaya düşünce araç çekişten düşüp müzik sesi bi kaç kademe azalıyordu.

#12 Hasan Hüseyin Şen

Hasan Hüseyin Şen
  • Üye
  • 48 Mesaj
  • Araç: 2006 focus 1.6 TREND
  • Doğum Yılı: 1987
  • Meslek: Akademik

Gönderim tarihi 04.11.2013 - 01:46

arkadaşlar merhaba hız sensörü problemi yaşadığınızda göstergeler sıfıra indiğinde, göstergede beraberinde  arıza ışıklarıda yanıyor muydu ? Zira aynı sorunla karşı karşıyayım benimkinde tek fark arıza ışıklarınında yanması ve sonradan sönmeleri .

Bu mesaj Hasan Hüseyin Şen tarafından düzenlendi: 04.11.2013 - 01:46

#13 Batuhan Kılıç

Batuhan Kılıç
  • Üye
  • 158 Mesaj
  • Araç: 2006 Fiesta 1.4 TDCI
  • Doğum Yılı: 1986
  • Meslek: Teknik Danışman

Gönderim tarihi 04.11.2013 - 12:52

arkadaşlar merhaba hız sensörü problemi yaşadığınızda göstergeler sıfıra indiğinde, göstergede beraberinde  arıza ışıklarıda yanıyor muydu ? Zira aynı sorunla karşı karşıyayım benimkinde tek fark arıza ışıklarınında yanması ve sonradan sönmeleri .

evet aynı şekilde oluyor, hız sensörünü değişmen gerekiyor, temizletmekle falan uğraşma, 60-70 liralık bir parça zaten

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye