İçeriğe atla

Fotoğraf

Mondeo Mk3 Dizel-Benzin Yakıt Tüketimi

En İyi Cevap Evren İskent , 25.07.2013 - 12:40

Evren abi,sıhhiye,cebeci,dikimevi trafiğindede akşam 6dan sonra görmek isterim seni :)

Hakan;

Özellikle, aracı her çalıştırdığımda yol abeküsünü sıfırlamıyorum. Bu nedenle uzun dönem ortalaması ile daha doğru sonuca ulaşılabileceğini düşünüyorum.

Dün akşam o fotoğrafları  bir satır sonraki güzergah sonunda çektim. :) İftardan sonraki güzergahım; Kolej, Dikimevi, Cebeci, sonra geri Sıhhiye, Ümitköy, Yaşamkent. Trafik yok ama tüm ışıklara yakalandım diyebilirim:)

Aslında ben burada aracın az yakacağını değil, uygun koşullarda az yaktırıabileceğini göstermeye çalışıyorum sadece. Aynı sürüş tarzı ile küçük motorlu benzinli araçlarda bile mucizelere imza atılabiliyor aslında. Benzin pompa fiyatlarının bu kadar pahalı olduğu ülkemizde, uygun koşullarda nihai varış noktasına 10 dakika geç gitmeyi göze alarak tasarruf sağlamak gayet mümkün.

Örneğin, sabah evden çıkış saatim 6:30. 22km'lik bir mesafe geliyorum işyerim için. Yol boş ama sabah otobüs ve kamyon saati olduğu için ağır vasıtalarla beraberim yolda. Kızılay'a tam 07:00'de ulaşıyorum. Eskişehir yolunda 70km hız sabitleyici açık . Konutkent, Ümitköy arası içerdeki bölümlerde 50-60km hızı geçmemeye çalışıyorum. Sunroof açık, klima kapalı. Motor ve yol sesinden arınıp, rüzgarın haifif esintisi eşliğinde müzik ise gayet keyifli:)  

Aynı kullanım tarzında Cordoba'da 4,3lt/100km'yi de gördüm. Yani bu demek oluyor ki; Seat ile 5.3TL'ye,  Mondeo ile ise 10.5.-TL'ye 20-22km menzil. Toplu taşım vasıtalarına yakın maliyetlerle konforlu seyahati ben seviyorum:)

Saygılarımla.

En iyi cevaba git

• Please log in to reply
1112 cevap var

#381 Akan Belen

Akan Belen
  • Kulüp Üyesi
  • 7,706 Mesaj
  • Ülke: Türkiye
  • Araç: 05 mondeo tdci ghia
  • Doğum Yılı: 1978
  • Meslek: Sağlık Teknisyeni

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 10:11

Uzun yol ortalaman gayet iyi, motor sıcakken de duman atıyor mu, rölantide dalgalanma var mı ona bakmak lazım. öm attım. Revizyon yerine orjinal olmak kaydıyla sıfırını almanı tavsiye ederim çok büyük fiyat farkı yok.

Yok rolentide dalgalanma sorunum falan yok.Gayet stabil.Sıcakken oldukça az sadece ani yüklenmelerde oluyor ki buda zaten normal sayılabilecek bir durum sanırım.Olmadı sadece enjektörleri ölçümünü yaptıracağım durumları ne alemde diye.

#382 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,772 Mesaj
  • Araç: 06 Tdci Ghia Jatco
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Sigorta Acentesi

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 10:21

Yol bilgisayarı 8,4 litre diyor, gittiğim kilometre 410, gidebileceğim 290..
Sevgili arkadaşlarım. Özel mesaj ile çok fazla teknik soru almaktayım. Bu durumdan şahsım olarak hiç bir şikayetim olmamasına rağmen forum adına ciddi rahatsızlık duymaktayım. Çünkü: Sorunlar foruma yazılmalıdır, Herkes özel mesajla çözüm arasaydı, bu forum olmaz, soru soracak kimse de bulunamazdı. Özel mesaj ile teknik soru sorarak foruma zarar veriyorsunuz, Sorunları foruma yazın lütfen.

#383 Ayhan Sırtıkara

Ayhan Sırtıkara
  • Kulüp Üyesi
  • 1,579 Mesaj
  • Araç: 12 Mondeo, 13 Cupra
  • Doğum Yılı: 1976
  • Meslek: Yönetici

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 10:43

Yol bilgisayarı 8,4 litre diyor, gittiğim kilometre 410, gidebileceğim 290..

Ortalaman iyiymiş. şehiriçi 700 km menzil pek mümkün değil. Sana blok ısıtıcı lazım, yoksa donarsın Nevşehir'de demedi deme.

Sırtıkara > Çipura

#384 Akan Belen

Akan Belen
  • Kulüp Üyesi
  • 7,706 Mesaj

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 10:52

Muhtemelen 290 km zaten gitmez.Bundan sonra hızlı düşüşler olabilir kalan menzilde.Bekleyelim görelim bakalım. :)

#385 Mustafa Tüfekçi

Mustafa Tüfekçi
  • Kulüp Üyesi
  • 14,192 Mesaj
  • Araç: focus
  • Doğum Yılı: 1989
  • Meslek: para sayma makinası

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 10:58

Gönderilen Resim

Testlerde kullanılan araçlar standart donanımlıdır. Oprisyonel donanım ve aksesuarlar, jantlar ve lastikler yakıt tüketimini farklı etkileyebilir.

Şehir içi: Laboratuvar ortamında soğuktan çalıştırılmış motor ile 4km'lik teorik bir mesafe boyunca maksimum 50km/s ve ortalama 19km/s hızla ölçülmüş yakıt tüketim değerlerdir.

Şehir Dışı: Şehir içi ölçümünden hemen sonra gerçekleştirilen, 7km'lik teorik bir mesafe boyunca maksimum 120km/s hıza ulaşacak şekilde, yarı zamanli sabit hız ve yarı zamanlı değşsken hızla ölçülmüş yakıt tüketim değerleridir

Ortalama: Şehir içi ve Şehir dışı testlerinin kat edilen mesafe ölçüsüyle ağırlıklı ortalamasi alinarak hesaplanmaktadir.

#386 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,772 Mesaj

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 10:59

Ortalaman iyiymiş. şehiriçi 700 km menzil pek mümkün değil. Sana blok ısıtıcı lazım, yoksa donarsın Nevşehir'de demedi deme.

Popoya odaklandım.. elektrikli minderlerden alacağım. :)
Servet ile de çılgın bir projemiz var. Tutarsa...
Sevgili arkadaşlarım. Özel mesaj ile çok fazla teknik soru almaktayım. Bu durumdan şahsım olarak hiç bir şikayetim olmamasına rağmen forum adına ciddi rahatsızlık duymaktayım. Çünkü: Sorunlar foruma yazılmalıdır, Herkes özel mesajla çözüm arasaydı, bu forum olmaz, soru soracak kimse de bulunamazdı. Özel mesaj ile teknik soru sorarak foruma zarar veriyorsunuz, Sorunları foruma yazın lütfen.

#387 Mükremin Kocataşkın

Mükremin Kocataşkın
  • İhtiyar Heyeti Üyesi
  • 5,258 Mesaj
  • Araç: 04 C- Max Tdci Ghia
  • Doğum Yılı: 1961
  • Meslek: Kamu

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 11:03

Popo/yakıt bağlantısını kuramadım? Yan oturunca biraz az yaktığı söylenir ama... :unsure2:

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir. Atatürk
Bir insanı ahlaken eğitmeden sadece zihnen eğitmek ,topluma yanlızca okumuş bir bela kazandırmaktır. Roosevelt

#388 Ayhan Sırtıkara

Ayhan Sırtıkara
  • Kulüp Üyesi
  • 1,579 Mesaj

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 11:14

Popoya odaklandım.. elektrikli minderlerden alacağım. :)
Servet ile de çılgın bir projemiz var. Tutarsa...

Popoyu kurtardın diyelim, vücudun kalanı ve yakıt ekonomisi için arabayı nasıl ısıtacaksın?

Sırtıkara > Çipura

#389 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,772 Mesaj

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 11:38

Popoyu kurtardın diyelim, vücudun kalanı ve yakıt ekonomisi için arabayı nasıl ısıtacaksın?

Blok ısıtıcı aslında kılavuzlarda da geçiyor ama nereden nasıl alınır, kaça yapılır hiç fikrim yok ne yazıkki...
İç havalandırmaya rezistans takacağız.. Muhtemelen işe yarayacak.. Ayağımı ısıtsa yeter düşüncesindeyim...

#390 Mustafa Tüfekçi

Mustafa Tüfekçi
  • Kulüp Üyesi
  • 14,192 Mesaj

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 12:39

E zaten yardımcı ısıtıcı için tesisat vs olması lazım. önce orjinaline bak. Adem abide rezistansda vardı sanki cmax için mesela.

#391 Akan Belen

Akan Belen
  • Kulüp Üyesi
  • 7,706 Mesaj

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 12:42

Opsiyon listesinde varsa bencede tesisat vardır illaki.Emmi araştırır bunu yahu :)

#392 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,772 Mesaj

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 12:44

Opsiyon listesinde varsa bencede tesisat vardır illaki.Emmi araştırır bunu yahu :)

Niye.. Zonguldak da mı soğuk :D

#393 Akan Belen

Akan Belen
  • Kulüp Üyesi
  • 7,706 Mesaj

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 12:50

Niye.. Zonguldak da mı soğuk :D

Soğuk tabi.Mesafelerde kısa olunca totomuz donuyor işe gidene kadar.Yakıta faydası olmuyormu bu blok ısıtmanın ki

#394 Mustafa Tüfekçi

Mustafa Tüfekçi
  • Kulüp Üyesi
  • 14,192 Mesaj

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 13:10

mondoeda yokmuş :p ben ondada var sanıyordum

http://viewitem.eim....0870761725/item
http://www.easyautop...3m5118k463fc-el

#395 Mehmet Özyürek

Mehmet Özyürek
  • Yönetici
  • 42,772 Mesaj

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 13:12

mondoeda yokmuş :p ben ondada var sanıyordum

http://viewitem.eim....0870761725/item
http://www.easyautop...3m5118k463fc-el

Kılavuzda var diyor.. -15'i geçen ülkelerde blok ısıtıcı ile kullanılmalıdır diyor...

#396 Mustafa Tüfekçi

Mustafa Tüfekçi
  • Kulüp Üyesi
  • 14,192 Mesaj

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 13:17

http://www.ebay.co.u...=item5652098318

4 de var III de göremedim ben. III de park ısıtıcı diyor webasto var ama elektrikli değil bunlar gibi.

http://www.ebay.co.u...=item5d3b295885

şu ucuzmuş :p uyudurulur belki :D

Emmi benim dediğim ilave elekrikli havalandırmas ıstıcısı. blok mlok yok işin içinde.

#397 Akan Belen

Akan Belen
  • Kulüp Üyesi
  • 7,706 Mesaj

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 13:18

Bunlar direk aracın içini ısıtmak için sanırım.Yanılıyormuyum acaba.Olacaksa motoruda ısıtmalı ki işe yarasın.Yani öyle bişi oluyorsa :D

#398 Mustafa Tüfekçi

Mustafa Tüfekçi
  • Kulüp Üyesi
  • 14,192 Mesaj

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 13:21

motor ısıtıcısı ben duymadım hiç. yakıt hattını ısıtını bile gördüm ama motoru ısıtanı yok :D

#399 Ayhan Sırtıkara

Ayhan Sırtıkara
  • Kulüp Üyesi
  • 1,579 Mesaj

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 15:14

motor ısıtıcısı ben duymadım hiç. yakıt hattını ısıtını bile gördüm ama motoru ısıtanı yok :D

Mustafa kullanma kılavuzunda tarifi var, MK3 Mondeo parça kataloguna baktın mı?

Blok ısıtıcı aslında kılavuzlarda da geçiyor ama nereden nasıl alınır, kaça yapılır hiç fikrim yok ne yazıkki...
İç havalandırmaya rezistans takacağız.. Muhtemelen işe yarayacak.. Ayağımı ısıtsa yeter düşüncesindeyim...

İsveç'teki üyemiz Tolgay'a sormak lazım.

Sırtıkara > Çipura

#400 Mustafa Tüfekçi

Mustafa Tüfekçi
  • Kulüp Üyesi
  • 14,192 Mesaj

Gönderim tarihi 09.05.2013 - 15:20

mkIII de benim bahsettiğim tipte yok gözüküyor. webasto var. yani o da motoru çalıştırıp ısıtıyor önceden sanırım. yada ayrı bi motoru var. ama blok ısıtıcı tabirini görmedim.

1 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 1 ziyaretçi, 0 gizli üye