• Duyurular

• Mehmet Ozyurek

Forumumuz Büyüyor, Değişiyor, Gelişiyor ...   09-01-2017

Değerli Üyelerimiz,
      Forumumuz 2000’yılında “Yahoo Grup” olarak kurulmuş, daha sonra “focusum.com” olarak forum platformuna giriş yapmış, hızla büyüyerek tüm “Ford” marka araçları kapsar hale geldiği için 2005 yılında “da fordclubtr.com” ismiyle bu günlere kadar başarı ile gelmiştir.

Forumumuzun bugünlere gelmesinde en büyük etken tabiki siz değerli üyelerimizin varlığı, katkısı ve devamlılığıdır.  
      Bugün ise genişlemesi kaçınılmaz olmuş, ve artık gerek bilgi içeriği, gerek üye talepleri, gerek küreselleşmenin olduğu bir ortamda boyutumuz tek bir markaya olan bağlılığı aşmış bulunmaktadır. Bu sebeple, bu duyuru ile bugün itibariyle forumumuzu tüm markalara açtığımızı sizlerle paylaşmak istedim.

Yeni hedefimiz, tüm otomobil markalarının eşit şart ve haklarla forumda yer almasıdır. Bu sebeple sizlerden ve yeni üyelerimizden en büyük beklentimiz bütün otomobil üreticisi markalara ve kullanıcılarına karşı saygı ile yaklaşmanız ve bireylerin tercihlerine saygı duymanızdır.

Bu büyümeyle birlikte yönetim yapısında da değişikler yapılmıştır. Yönetici sayısı artırılmış, İçerik ve Bölüm Sorumlusu sistemine geçilmiş ve daha işlevsel daha hızlı kontrol imkanı sağlanmak hedeflenmiştir. Forum altyapısı yenilenerek bu değişimlere ve gelişmelere cevap verebilir duruma getirilmiştir.

Hedefimiz yine en iyi olarak büyümeye devam etmektir. Bu konuda bizler elimizden geleni yapacağız ancak sizlerle başaracağız.

Yeni yapının hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum.
Cihaner Öztürk

Motorda Düzensizlik (Titreme / Tekleme)

Bu konuda 832 ileti var

Arkadaşlar, alışırım-normaldir-düzelir diye bekliyorum ama bazı takıntılarımı servisten önce Focus TDCİ kullananlarla paylaşmak istiyorum. Motor titreşimi özellikle debriyaj ve fren pedalında ciddi olarak hissediliyor. Motor ısınınca azalıyor ama ayağınızı temas ettirdiğinizde anlıyorsunuzki düzelmiyor. Daha önemlisi şehiriçi kullanımlarda özellikle virajlarda (en çok 2. viteste hissediliyor) 1800 devir civarı önden bir silkeleme yapıyor. Eski araçlarda şaft uçları aşındığında benzer titreşim olurdu onun gibi. Benzer durumla karşılaşan varmı, bu araçlar mı böyle öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arabam 46000 km.yi devirdi, debriyajda vibrasyon var ama baştan beri var, yeni olan birşey değil. 2. vitesle ilgili bir problem yaşamadım henüz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bütün arabalarda titreşim olur debriyajda,ama ne kadar olduğu onemli.Benim araç 20k ya geldi km kendi aracımı sürekli kullandığım için titreşim artışını hissedemiyorun.Ama kuzeninmin fiestayı kullandım 6k da onun arabası o zaman anlayabiliyorum farkı.Ama bu titreşimin çokta fazla olmaması lazım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Cihaner Bey arkadaşın arabasında da aynı durum var, 1800 devirdeki silkeleme olayına ya rastlamadım yahut da dikkatimi çekecek seviyede birşey değildi...

Birşey soracağım, arkadaşımın arabasında şikayeti var, ön takım ciddi şekilde gürültücü, labadalubada ses yapıyor küçük ve seri tümsekli ve dalgalı yolda. Belki de km yaptıkça ortaya çıkıyor bilemiyorum. 2008 modellerde düzeltmiş te olabilirler. Sizde var mı?

Eğer bir düzelme varsa Focus'un gidip ısrar etmek niyetinde. Servisten normal deyip göndermişler çünkü.

Önden çok ciddi anlamda ses gelmiyor. Tabi Fusion dan sonra belki ben anlamıyor olabilirim. Genel olarak yürüyen iyi gibi. Ben açıkcası dizele pek alışamadım. Benzinliyi sürmek çok pratikti. Dizel özellikle şehir içi dur kalk olayına uygun değil. Bahsettiğim 1700 deki kafa sallama muhtemelen motordaki bir rezonans ile ilgili. Ama insan merak ediyor.

aynı arabayı kullanıyoruz ve dediğiniz anlamda bir titreşim fark etmedim. Ancak motoru stop ettiğimde (gerçi serviste aynı model başka bir arabayı çalıştırıp stop ettim oda yaptı zannediyorum sizinkide yapıyordur.) bir titreşim daha doğrusu gürültülü bir stop oluyor.

Araba durarken aynen traktör gibi bir sesle duruyor. Ama rahatsız edici değil. tarihinde Cihaner tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Araba duruken traktör gibi gerçektende, motor sesi her zaman benzinliden fazla, ısınsa da benzinliden fazla.

Motoru yeni çalıştırdığınızda titreşim daha çok.

Ama özellikle 1800 devirde herhangi birşey dikkatimi çekmedi,

benzinli araba kullanınca üç kuruş kar edicez diye bu sese katlanılır mı diyorum ama, kar üç kuruştan biraz daha fazla, zira 15 ayda 37.500km yaptım..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben 5.viteste 90 km'den başlayıp 140-150 km hızla giderken aracımdaki kabin gürültüsünün herhangi bir 1.6 benzinli orta sınıf ile karşılaştırılmasına razıyım, motor gürültüsü daha fazla ise bu sıcaklarda bir limonata ısmarlarım.

Doğrudur, 5.viteste hatta 4.viteste rahatsız edici bir durum yok. Hatta tahrik ediyor, biraz gaza dokun-biraz daha-az daha ve bakmışsın 130'a gelmiş. 1-2-biraz da 3.vites zekli bir kullanım vermiyor. Denildiği gibi yavaş ısınması handikap, kışın ne yapacaz bilmiyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

2006 Model Focus Ghıa hb aracım var. Arac 1800 il 2200 devir arasında titreme yapıyor. Bu sorunu konyda çözemediler , bujiler enjektörler maf sensoru gaz kelebegı buji kablosu motor kulakları hepsı denendı ama sorun cozulmedı .Arac haraketlı ıkende dururken de motor devrı belırttıgım devırler arasına geldıgınde motor tıtrıyor ve bu tıtreme kasaya vuruyor adamı da delırtıyor aracın cekısınde ve performansında her hangı bır sorun yok en son danıstıgım bır usta volantında balans olabılecegını belırttı

sebebı sizce ne olabılır

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ben de bu sorunun cevabnı çok merak ediyorum. çünkü benim araçta hareket halinde değilken 2000 ile 2100 devir arasında titreme yapıyor. servis çözemiyor. kasa da sallanıyor. acaba bütün ti vctler böyle mi çalışıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kullandığım F I ve F II araçlarda da bu sorun vardı. Şuan ki Tdci motorda bu sorunu yaşamadım. Belki de o aralıkta turbo devreye girdiği için hissetmeme de fırsat kalmıyordur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Kullandığım F I ve F II araçlarda da bu sorun vardı. Şuan ki Tdci motorda bu sorunu yaşamadım. Belki de o aralıkta turbo devreye girdiği için hissetmeme de fırsat kalmıyordur.

ustalardan yorum beklıyorum kasa rahatsız edıcı boyutta tıtrıyor yorumu olan yok mu veya daha ponce basına gelen ve cozumu bulan kımse yok mu

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Dizel focus arabamda 3 gündür gözlemlediğim, esasında sorun yaratmayan ama kafamda soru işretleri uyandıran bir mevzu var.

Araç zaman zaman, stop edecekmiş gibi olup, 1 saniye bile sürmeden toparlanıyor. bu hangi sürratte ve hangi devirde olursanız olun, belirsiz zamanlarda oluyor.

Sizce bu nedir, başına gelmiş olan var mıdır?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ali Bey problemi biraz daha ayrıntılı anlatırsanız yardımcı olabiliriz.. bu sırada araç silkeliyormu? seste değişim (artma, azalma) varmı? devir göstergesi düşüp yükselme yapıyormu? çekişte ani düşüş varmı?

bir de hangi süratte olursa demişsiniz.. süratli giderken motorun stop edecek gibi olması için aracın boşta olması gerekir diye düşünüyorum.. misal 2500 devirle dönen motor stop edecek hissi vermesi oldukça sıradışı..

Turbo git-gel yapıyor olmasın.. eğer öyleyse zamanı geldiğinde sorun yaratacaktır.. yada enjektörlerden birinde problem..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aracınız ya ateşlemeyi kesiyor yada yakıt pompasında sorun var sık sık mı oluyor daha detaylı bilgi lütfen yada videolu olabilir.

Aracınız ya ateşlemeyi kesiyor yada yakıt pompasında sorun var sık sık mı oluyor daha detaylı bilgi lütfen yada videolu olabilir.

Aracınız dizelmiş şimdi birdaha okuyunca fark ettim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

üstadlar, araç normal devirde çalışırken, sürratinde azaltmayacak kadar bir kesinti bu, ben hafif sarsıntı şeklinde hissediyorum. yani nasıl anlatsam, örneğin sabit sürratle gidiyorken, sanki karşıdan çok şiddetli bir esinti oluyor da araç gitmkte zorlanıyor gibi oluyor. rolanti halinde ise klima devreye girerken yaptığı gibi hafif titriyor.

Bunun için bir video çekmek isterdim, fakat aracın bunu ne zaman yapacağı belli olmuyor. Zaten çok sık da yapmıyor.

Turbo olduğunu sanmıyorum zira rolanti de turbo nun bir fonksiyonu olmasa gerek.

Tüm bunlara ilaveten aracın gücünde vs. hiçbir anormallik yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
üstadlar, araç normal devirde çalışırken, sürratinde azaltmayacak kadar bir kesinti bu, ben hafif sarsıntı şeklinde hissediyorum. yani nasıl anlatsam, örneğin sabit sürratle gidiyorken, sanki karşıdan çok şiddetli bir esinti oluyor da araç gitmkte zorlanıyor gibi oluyor. rolanti halinde ise klima devreye girerken yaptığı gibi hafif titriyor.

Bunun için bir video çekmek isterdim, fakat aracın bunu ne zaman yapacağı belli olmuyor. Zaten çok sık da yapmıyor.

Turbo olduğunu sanmıyorum zira rolanti de turbo nun bir fonksiyonu olmasa gerek.

Tüm bunlara ilaveten aracın gücünde vs. hiçbir anormallik yok.

Ali Bey araç rolantide çalışırken de havayı turbodan alır.. turbo çalışmaya devam eder sadece devri ve basıncı minimum seviyededir..

Eğer bu durum sıklaşmaya başlarsa öncelikle hava filtrenizi kontrol edin, daha sonra turbonun hortumlarını kontrol ettirin (kroniktir).. siyah duman kontrolü yapın.. Unutmayalım turbo sinsi sinsi gelir ve arızasını yapar ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aracınızın titremesi böyle alttan sizi sarsacak şekilde mi oluyor ? Gaza basınca titreşme olup gazdan ayağınızı çekince kesiliyormu ? Eğer bu dediklerime benzer sorunlar yaşıyorsanız bi rot&balans cıya uğrayın...Benimde benzer şekilde sorunum olmuştu nereye gitsem "akslardandır problem" denildi...Rot cuya gittim gerçekten akslardan mış değiştirdim şuanda en ufak titreşim yok...Umarım akslardan değildir servisde 750 lira gibi bi fiyat çıkarmışlardı...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ustalardan yorum beklıyorum kasa rahatsız edıcı boyutta tıtrıyor yorumu olan yok mu veya daha ponce basına gelen ve cozumu bulan kımse yok mu

servislerden gelen cevap butun focuslarda bu tıtreme oldugu ve cogu kısının bunu hıssedemedıgı yonundedır ne kadar kotu

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

jant balansına baktır bence, alüminyum alaşım jantlarda eğilme oluyor genelde. Aracım yeni olmasına rağmen ben bile çelik jant almayı düşünmüyor değilim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

Boştaki arabayı neden 2000 devire çıkartırsınız ki?

Araç ECU'su tüm durumları dikkate alır buna araçtaki yük durumu da dahildir.

Malum olduğu üzere yük altında iken yani viteste iken bu titreşim sözkonusu değil...

Dolayısıyla bence sorun yok... Çünkü araç boşta 2000 devirde çalıştırılmak üzere dizayn edilmemiştir ki...

Bunun sonu yok ki, yarın başka biri de çıkar benim araç boşta 5500 devirde titriyor der...

Araçlarınızı hastalık hastası yapmayın, oynatmayın, kurcalatmayın boşu boşuna..."

Bir de bu yüksek Benzin fiyatları ile boşta 2000 devirlere çıkıp benzin yakmak ta israftır, günahtır, yazıktır...

tarihinde Adem Cengiz tarafından düzenlendi
1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

merhaba arkadaşlar,

focusumu aldım ve keyfini sürüyorum. benim aracım tdci ve motor rolantide titreme yapıyor. aracın içinden hissedilir bir biçimde. sizce bu normal midir?

teşekkürler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

rodajla mı alakalı acaba.Motorsikletler yapardı eskiden rodajı dolana kadar titreme :)

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

titreme çok rahatsız edici değil, ama araç durduğu yerde belli ediyor. şirketimizde aynı motora sahip c-max var ama onda bu durum yok. daha önce bu sorunu yaşayan arkadaşlar fikir verebilirse sevinirim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

hafif gaz verince titreme gidiyormu

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aynı sorun bende de vardı ve servise gösterdiğimde kaputu açınca en öndeki metal borunun yerinden çıkmış olabileceği, kırılmış olabileceği ya da vidalarının gevşemiş olabileceğini söyledi ve aracı kaldırıp baktıklarında vidanın gevşek olduğunu gördük. Vidaları sıkıldı ve yaklaşık 20 bin kilometre yol aldım ve şimdi yeniden başladı. Hafif gaz verince ses yok oluyor ama rolantide çalıştığı sürece ses herzaman var. Zaten kaputu açıp motorun çalışmasına bakarsanız bahsettiğim borunun haddinden fazla hareketli olduğunu anlarsınız. Bugün 2000 kilometrelik bir yolculuktan geldim ve ses son 600 kilometrede kendini belli etti. Yarın yine servise göstermeyi planlıyorum. Saygılar...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ben bu sorunun motor takozundan kaynaklı oldugunu düşünmüştüm. ama en kısa zamanda servise danışacağım.

teşekkürler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş