İçeriğe atla

Fotoğraf

Start Stop Düğmesinin Tepki Vermemesi

En İyi Cevap Mehmet Eser , 01.07.2013 - 23:04

Benim başıma 2 kez geldi..servise sorduğumda.."eğer araba manyetik bir alana yakınsa-örneğin baz istasyonu v.b-bunu yapabilir dediler..yaptığı yere gittim..gerçekten de öyleydi..baz istasyonu vardı..Yani anahtar tanımama sorunu..

En iyi cevaba git

• Please log in to reply
22 cevap var

#1 Kutay Akçar

Kutay Akçar
  • Üye
  • 507 Mesaj
  • Ülke: Türkiye
  • Araç: Focus '10 Titan TDCI
  • Doğum Yılı: 1981
  • Meslek: Mühendis

Gönderim tarihi 30.06.2013 - 22:09

Arkadaşlar bugün başıma ilginç bir şey geldi ve start düğmesi tepki vermedi. Şöyle gelişti 1 kere bastım hop tamam elektrik sistemi devreye girdi debriyaja basıp çalıştıracaktım sanki debriyaja hiç basmamışım gibi kapandı. Allah Allah tam basamadım herhalde derken bir daha açtım yok açılmıyor. Anahtarımı algılamadı diyeceğim o zaman uyarı verir. Anlamadım birkaç kere bastım sonra açıldı ve normal bir şekilde çalıştı. Sizin başınıza geldi mi hiç böyle bir şey?

Bu mesaj Adnan Çakır tarafından düzenlendi: 01.07.2013 - 20:37
imla

#2 Abdurrahman Bedir

Abdurrahman Bedir
  • Üye
  • 151 Mesaj
  • Araç: 2006 Ford S-Max
  • Doğum Yılı: 1979
  • Meslek: Kamu görevlisi

Gönderim tarihi 30.06.2013 - 22:41

benim arabada hiç tepki vermiyor,zira start stop düğmesi yok :)

• Ahmet Ekici bunu beğendi

#3 Murat Bal

Murat Bal
  • Üye
  • 135 Mesaj
  • Araç: 04 Mondeo 2.0 Trend
  • Doğum Yılı: 1987
  • Meslek: Veteriner Hekim

Gönderim tarihi 30.06.2013 - 22:44

Basılı tutmayı denediniz mi ?

• Kutay Akçar bunu beğendi
Ford'a da mı bınmıyak :)

#4 Yalçın Yurdakul

Yalçın Yurdakul
  • Üye
  • 195 Mesaj
  • Araç: 10 Focus Tit. Tdci
  • Doğum Yılı: 1975
  • Meslek: Öğretmen

Gönderim tarihi 30.06.2013 - 23:25

Bende ara ara olur :) Anahtarın herhangi bir tuşuna basıp sonra çalıştırmayı deniyorum böyle durumlarda. Servise bakım için gidince soracağım sebebini. 

#5 Kutay Akçar

Kutay Akçar
  • Üye
  • 507 Mesaj

Gönderim tarihi 30.06.2013 - 23:59

Basılı tutmayı denediniz mi ?

Hatırlamıyorum ama denemedim sanırım. Yani anlattığım gibi oldu önce açtım sorun yok elektrik devreye girdi. Çalıştırmak için kavramaya basın yazdı debriyaja basıp düğmeye bastım şak kapandı sonra debraja iyi basamadım diyerek bir daha açmayı denedim olmadı 1-2 defa bastım (belki basılıda tutmuşumdur denerken). haydaa ne oluyor filan derken düzeldi. Bir daha başıma gelirse denerim.

Bende ara ara olur :) Anahtarın herhangi bir tuşuna basıp sonra çalıştırmayı deniyorum böyle durumlarda. Servise bakım için gidince soracağım sebebini. 

Bende sanki duymuştum veya okumuştum biyerden önemsememiştim, aracı alalı 8bin kilometre ve 5 ay oldu bugün ilk defa başıma geldi, şaşırdım. Arada bir oluyor önemsiz birşeyse sorun değil 2 güne kadar uzun yola çıkacağım yolda molda bırakmasın diye endişe ettim.

• Murat Bal bunu beğendi

#6 Turgut Ünal

Turgut Ünal
  • Üye
  • 828 Mesaj
  • Araç: Focus 10 TDCI-Tit-HB
  • Meslek: Fen Bilimleri Öğretmeni

Gönderim tarihi 01.07.2013 - 09:01

benimde başıma gelmişti nisan ayında,servise götürdüm,aracın sigorta kutusunu incelediler ve kumanda pilini değiştiler o günden bu yana sorun olmadı.

2010 Ford Focus 1.6 TDCI Titanium-HB

#7 Kutay Akçar

Kutay Akçar
  • Üye
  • 507 Mesaj

Gönderim tarihi 01.07.2013 - 11:18

Sizinki de kendiliğinden düzeldi mi yoksa?
Anahtar-Pilden olsa anahtarı bulamasa hata verir diye düşündüm. Sigorta atmış vb. birşey olsa aniden düzelme olasılığı yok. Bence okuyup üflemişlemişler sizin araca :) zaten çok nadir olan şey olmamış :)

Düğmede fiziksel arıza veya temazsızlık olsa benim hikayemdeki gibi debryaj + düğmeye basışta kapanmazdı bile öyle kalırdı. Olsa olsa yazılımsaldır diye düşünüyorum birkaç etmen 1 araya gelince korumaya alıyor olabilir kendini yada beyindeki yazılımı yeniden başlatıyor olabilir.

#8 Turgut Ünal

Turgut Ünal
  • Üye
  • 828 Mesaj

Gönderim tarihi 01.07.2013 - 19:53

bende immo ışığıda yanmıştı.o yüzden kumandadan şüphelendik.

#9 Mehmet Eser

Mehmet Eser
  • Üye
  • 66 Mesaj
  • Araç: Focus 2010 Titanium
  • Doğum Yılı: 1978
  • Meslek: Memur

Gönderim tarihi 01.07.2013 - 23:04   En İyi Cevap

Benim başıma 2 kez geldi..servise sorduğumda.."eğer araba manyetik bir alana yakınsa-örneğin baz istasyonu v.b-bunu yapabilir dediler..yaptığı yere gittim..gerçekten de öyleydi..baz istasyonu vardı..Yani anahtar tanımama sorunu..

Anlattıkların,karşındakinin anladığı kadardır...(Hz.Mevlana)

#10 Kutay Akçar

Kutay Akçar
  • Üye
  • 507 Mesaj

Gönderim tarihi 02.07.2013 - 11:42

Mantıklı. Ama anahtarı tanımasa anahtar bulunamadı der. Fakat yoğun RF gürültüsünden dolayı düzgün tanımadığı için araç korumaya alabilir kendini.

#11 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Yönetici
  • 45,066 Mesaj
  • Araç: 96 Mondeo 2.0 Glx
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Hasar Giderici

Gönderim tarihi 02.07.2013 - 12:22

yakında pil seviyesi düşük gibi bir uyarı verebilir

herşeyden önce GÜVENLİK bunu unutmadan araç sürelim

#12 Kutay Akçar

Kutay Akçar
  • Üye
  • 507 Mesaj

Gönderim tarihi 02.07.2013 - 13:38

yakında pil seviyesi düşük gibi bir uyarı verebilir

Onu bekliyorum zaten en son GP veya Varta takmıştım 4 ay oldu pili takalı çok iyi bile dayandı. Bir önceki kıytıro marka pil 1,5 ay gitmişti. 5 li paket almıştım bagajda 3 tane yedeğim bagajda.

#13 Turgut Ünal

Turgut Ünal
  • Üye
  • 828 Mesaj

Gönderim tarihi 06.08.2013 - 09:46

Onu bekliyorum zaten en son GP veya Varta takmıştım 4 ay oldu pili takalı çok iyi bile dayandı. Bir önceki kıytıro marka pil 1,5 ay gitmişti. 5 li paket almıştım bagajda 3 tane yedeğim bagajda.

Aracınızdaki bu sorun çözüldü mü?Bende ara ara yine yapıyor.

#14 Kutay Akçar

Kutay Akçar
  • Üye
  • 507 Mesaj

Gönderim tarihi 06.08.2013 - 13:01

Aracınızdaki bu sorun çözüldü mü?Bende ara ara yine yapıyor.

Bir daha hiç yapmadı, ilk aldığımdan beri ilk defa yapmıştı zaten bir daha da yapmadı. İşin ilginci Çağlar abinin dediği gibi bu 1 aylık sürede pil zayıf uyarısıda vermedi. İlk aldığım pil 1-2 ay anca gidince bitmek üzeredir sanıyordum ama kullandığım pil GP marka takalı 5 ay oldu hala sağlam. Sanırım olay Mehmet Eser'in servisten öğrendiği olay gerçek sebep. Yoğun bir RF kirliliğinde olabilecek bir durum. Şuna dikkat edin hep aynı yerde yapıyorsa buda bu ihtimali kuvvetlendirir.

#15 Mesut Nalbant

Mesut Nalbant
  • Üye
  • 163 Mesaj
  • Araç: 11 Focus TDCi
  • Doğum Yılı: 1982

Gönderim tarihi 06.08.2013 - 22:00

Benim aracımda da var bu özellik ama bana göre gereksiz. Yarım kalmış "anahtarsız giriş" gibi :)

#16 Turgut Ünal

Turgut Ünal
  • Üye
  • 828 Mesaj

Gönderim tarihi 06.08.2013 - 23:01

Bir daha hiç yapmadı, ilk aldığımdan beri ilk defa yapmıştı zaten bir daha da yapmadı. İşin ilginci Çağlar abinin dediği gibi bu 1 aylık sürede pil zayıf uyarısıda vermedi. İlk aldığım pil 1-2 ay anca gidince bitmek üzeredir sanıyordum ama kullandığım pil GP marka takalı 5 ay oldu hala sağlam. Sanırım olay Mehmet Eser'in servisten öğrendiği olay gerçek sebep. Yoğun bir RF kirliliğinde olabilecek bir durum. Şuna dikkat edin hep aynı yerde yapıyorsa buda bu ihtimali kuvvetlendirir.

en son trabzonun yaylasında başıma geldi.heralde oradada yoğun ışın yoktur.10 sn sonra araç sorunsuz çalışıyor ve bunu ayda birkaç kez yapıyor.

#17 Kutay Akçar

Kutay Akçar
  • Üye
  • 507 Mesaj

Gönderim tarihi 06.08.2013 - 23:08

en son trabzonun yaylasında başıma geldi.heralde oradada yoğun ışın yoktur.10 sn sonra araç sorunsuz çalışıyor ve bunu ayda birkaç kez yapıyor.

Ozaman RF ilede hiç alakası yok peki kaliteli bir pil yeni iken yaptığı oluyor mu? Gerçi ben hep aynı anahtarı kullanıyorum ve bu olayı yaptığından beri 1ay 2000km kullandım hiç olmadı. Pilden olsa bu süreçte daha sık yapma veya şimdiye kadar en azından pil zayıf uyarı vermeye başlaması lazımdı.

Bence sıcaktan sapıtıyorlar bazen bugündensu sıkıp camı temizledim normalde 3 kere siler durur durmadan devam etti. Oluyor butür açıklanamayan esrarengiz olaylar :)

#18 Turgut Ünal

Turgut Ünal
  • Üye
  • 828 Mesaj

Gönderim tarihi 06.08.2013 - 23:59

pilim yeni yapıyor arada bence pillede alakalı değil.servise randevu aldım bakalım ne diyecekler.

#19 Kutay Akçar

Kutay Akçar
  • Üye
  • 507 Mesaj

Gönderim tarihi 07.08.2013 - 13:17

pilim yeni yapıyor arada bence pillede alakalı değil.servise randevu aldım bakalım ne diyecekler.

Ozaman RF yoğunluğuda değil Pil de değil. Serviste bir çözüm bulursanız burayada sonucu bildirsiniz foruma da.

#20 Turgut Ünal

Turgut Ünal
  • Üye
  • 828 Mesaj

Gönderim tarihi 07.08.2013 - 16:31

Ozaman RF yoğunluğuda değil Pil de değil. Serviste bir çözüm bulursanız burayada sonucu bildirsiniz foruma da.

umarım çözülür,önceden 2 kere servise gittim muş ve tatvan servislerine çözemediler.şuan trabzondayım ayın 12sine randevu aldım birde buradaki servise götürecem.umarım burası sorunu çözer.

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye