• Duyurular

• Mehmet Ozyurek

Forumumuz Büyüyor, Değişiyor, Gelişiyor ...   09-01-2017

Değerli Üyelerimiz,
      Forumumuz 2000’yılında “Yahoo Grup” olarak kurulmuş, daha sonra “focusum.com” olarak forum platformuna giriş yapmış, hızla büyüyerek tüm “Ford” marka araçları kapsar hale geldiği için 2005 yılında “da fordclubtr.com” ismiyle bu günlere kadar başarı ile gelmiştir.

Forumumuzun bugünlere gelmesinde en büyük etken tabiki siz değerli üyelerimizin varlığı, katkısı ve devamlılığıdır.  
      Bugün ise genişlemesi kaçınılmaz olmuş, ve artık gerek bilgi içeriği, gerek üye talepleri, gerek küreselleşmenin olduğu bir ortamda boyutumuz tek bir markaya olan bağlılığı aşmış bulunmaktadır. Bu sebeple, bu duyuru ile bugün itibariyle forumumuzu tüm markalara açtığımızı sizlerle paylaşmak istedim.

Yeni hedefimiz, tüm otomobil markalarının eşit şart ve haklarla forumda yer almasıdır. Bu sebeple sizlerden ve yeni üyelerimizden en büyük beklentimiz bütün otomobil üreticisi markalara ve kullanıcılarına karşı saygı ile yaklaşmanız ve bireylerin tercihlerine saygı duymanızdır.

Bu büyümeyle birlikte yönetim yapısında da değişikler yapılmıştır. Yönetici sayısı artırılmış, İçerik ve Bölüm Sorumlusu sistemine geçilmiş ve daha işlevsel daha hızlı kontrol imkanı sağlanmak hedeflenmiştir. Forum altyapısı yenilenerek bu değişimlere ve gelişmelere cevap verebilir duruma getirilmiştir.

Hedefimiz yine en iyi olarak büyümeye devam etmektir. Bu konuda bizler elimizden geleni yapacağız ancak sizlerle başaracağız.

Yeni yapının hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum.
Murat Pala

Katalitik Konvertör Temizlenmesi

Bu konuda 30 ileti var

aracım 2006 ford mondeo 2.0 tdci  171 bin km de.son zamanlarda  maximum hızı  200 km de eskiden 220 yapıyordum.ayrıca rampalarda performans kaybı var.aracı motor testine soktum beygir gücü 120 civarında çıktı.otomatik şanzınamcıya gösterdim şanzımana söküp bakmak lazım.hafiften kaydırma olabilir dediler.ama katalitik konvertöre baktırdınız diye sorunca bende  bir egzoscuya gittim.baktı  seni katalizör tıkalı dedi.temizlenebilirmiş.ustam önce  bunu sökecek  egzoscu da bir pencere açıp ordan içindeki taşlar(?? delikli yapı) boşaltıp  içini boş hale geitirip sonr ao pencereyi kaynakla  geri kapatacakmış.bundan sonra aracının performansı artar ayrıca siyah duman atması da geçer dedi.diğer ustam ise  aracın sesi artar biraz dedi.netetn araştırdım bazıları  bir sensörden bahsediyor o sensör  laması yanar sorun çıkabilir demişler.

bu konuyla ilgili tecrübesi ya da bilgisi olan arkadaşlarım var mı merak ettim?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Anlatılan prosedür temizlenme değil, katalitiğin boşaltılmasıdır.

3 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Katalitik sanırım komple alınacak ordan.Muayenede sıkıntı çıkıyordu yanlış anımsamıyorsam ben ama.Ayrıca bunun + yada - durumu nedir 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sensorle isleri yok. Sadece kat i kirip kaynatacaklar onkadar. Ben kirdirdim araca hic bir faydasi olmayan bir parca. Arabam bariz sekilde canlandi. Tavsiye eserim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Anlatılan prosedür temizlenme değil, katalitiğin boşaltılmasıdır.

Sani abi , temizlemesi nasil oluyor?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Anlatilan sekilde :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

içi boşaltılırsa arkadan köfteci bacası gibi duman atar, sesi fena yankı yapar, izmirde sabri ustayı tanır mısınız?

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Anlatilan sekilde :)

Tesekkurler :biggrin:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

sesi çok artacaksa değmez bence ama benim ustamın söylediği çok artmaz.duman atma olayı ,ise bir 100 km duman atar sonra tüm sistem temzilendiği için aksine duman kesilir diyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

içi boşaltılırsa arkadan köfteci bacası gibi duman atar, sesi fena yankı yapar, izmirde sabri ustayı tanır mısınız?

Abi ordaki usta duman kesilir demiş :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ne ustası? kat kaloriferi mi? anlattığında gerçeklik yok, sistem neymiş ne nasıl temizlenirmiş

sabri ustayı buluın siz

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

sabri usta izmir in neresinde  :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

benim merak ettiğim araca  bir zararı var mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bişey olmuyor, Kuzenim 1,9 Peugeot Partnerinde temizletti. Muayenede eskiden katalizör sökülürse sorun oluyormuş. İçi boşaltılıp tekrar kaynatılacağı için, muayeneden de geçiyor. Seste pek bir değişiklik olmuyor. Zaten susturucuya müdahale yok. Ses değişikliği pek beklenemez zaten. Performans artar. Değişimi zaten dünya para. Söylenenleri yapın. Birşey olmuyor. Hatta emisyon değerleri kaygıları yüzünden arabanın kısılan performansı fazlaca geri geliyor. Çok memnun kalacaksınız.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

temizlnemsi başka, içi boşaltılması başka, kaynaklı kat görürse muayeneden geçirmezler

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

tşk ler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhaba;

Benimde katalik konvertör temizliğine ihtiyacım var.Bunun için carbon clean Türkiye satış müdürü Şenol Bey ile yaptığım görüşmede bana linkte belirtilen ürünü tavsiye etti.Hatta gelebilirsem uygulamayı yapabileceklerinide belirtti.Aracın yüksek km oluşundan carbon clean önermedi buda bana firma için güven sağladı.Çünkü kime gittiysem servis dahi yaparız hiç bir şey olmaz rahat edersin dediler.Henüz yaptırmak için vakit bulamadım.Öncesi Şenol Bey ile görüşürseniz faydalı olacağı kanatindeyim.

http://www.carboncleanturkiye.com/detay.asp?KatID=3&ID=44&IcerikID=81

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bende diyorum bu benim pesimden koftee kofte diye bagiranlar kim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

siteyi inceledim.izmir deki bayisine gidip bu akşam katalizör temziliği yaptıracağım bakalım işe yarayacak mı?sonuçları buraya yazarım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ya bende katalik konvektörden sıkıntıdayım. yenisi cok pahalı aracın performansını baya düşürdü. iptal mi ettireyim? eğer oyle olursa muayeneden geceer mi? yukarıda farklı görüşler var işin aslı nasıl aceba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

dün katalizör temizliği yaptırdım.bell-add diye bir ürünle yapıldı.motor hava manifoldundan verildi  uzun bir sürede (yarım saat kadar).uygulama sonrası araba rahatladı gidişi daha  seri oldu motor sesi biraz daha azaldı gibi geldi ayrıca.faydasını gördüm diyebilirim.

işlemi yaptırdığım yerin web sitesi

www.otolab.com.tr

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Benim bildiğim diesel lerde partikül filtresi var. Partikül filtreleri temizlenebiliyor. Icini boşaltmak bence çok yanlış. Evet performans artar ki tek artısı bu. Fakat egzozdan çok duman atar. Havayı daha zehirli hale getirip insanların yaşamlarını etkilemek bana doğru gelmiyor. Bu açıdan da düşünürseniz sevinirim.. Bu orada hiç duman atmaz diyen ustayi zorla meslekten ihraç edin! :)

tarihinde Caner Tiryaki tarafından düzenlendi
1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

katalizör de, dpf de temizlenir, içi dağılmamışsa...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

katalizör de, dpf de temizlenir, içi dağılmamışsa...

Çağlar Bey, kaç km de bir katalizör veya dpf in temizletilmesi gerekiyor? Ayrıca ben aracım da DPF yok biliyordum ancak Otokoç a gittiğimde DPF mevcut aracınızda ve arıza ışığı yanmadığı sürece bir şey yapmanıza gerek yok dediler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş