İçeriğe atla

Fotoğraf

Katalitik Konvertör Temizlenmesi

• Please log in to reply
29 cevap var

#21 ersin özkaya

ersin özkaya
  • Üye
  • 404 Mesaj
  • Ülke: Türkiye
  • Araç: 2005 ghia focus 2
  • Doğum Yılı: 1985
  • Meslek: öğretmen

Gönderim tarihi 19.12.2013 - 19:59

ya bende katalik konvektörden sıkıntıdayım. yenisi cok pahalı aracın performansını baya düşürdü. iptal mi ettireyim? eğer oyle olursa muayeneden geceer mi? yukarıda farklı görüşler var işin aslı nasıl aceba?

#22 Murat Pala

Murat Pala
  • Üye
  • 28 Mesaj
  • Araç: 2006 mondeo 2.0 tdci
  • Doğum Yılı: 1973
  • Meslek: doktor

Gönderim tarihi 20.12.2013 - 11:34

dün katalizör temizliği yaptırdım.bell-add diye bir ürünle yapıldı.motor hava manifoldundan verildi  uzun bir sürede (yarım saat kadar).uygulama sonrası araba rahatladı gidişi daha  seri oldu motor sesi biraz daha azaldı gibi geldi ayrıca.faydasını gördüm diyebilirim.

işlemi yaptırdığım yerin web sitesi

www.otolab.com.tr

#23 Caner Tiryaki

Caner Tiryaki
  • Üye
  • 42 Mesaj
  • Araç: 04 Mondeo 2.0 Trend
  • Doğum Yılı: 1989
  • Meslek: Öğrenci

Gönderim tarihi 20.12.2013 - 16:30

Benim bildiğim diesel lerde partikül filtresi var. Partikül filtreleri temizlenebiliyor. Icini boşaltmak bence çok yanlış. Evet performans artar ki tek artısı bu. Fakat egzozdan çok duman atar. Havayı daha zehirli hale getirip insanların yaşamlarını etkilemek bana doğru gelmiyor. Bu açıdan da düşünürseniz sevinirim.. Bu orada hiç duman atmaz diyen ustayi zorla meslekten ihraç edin! :)

Bu mesaj Caner Tiryaki tarafından düzenlendi: 20.12.2013 - 16:38

#24 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Yönetici
  • 42,990 Mesaj
  • Araç: 96 Mondeo 2.0 Glx
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Hasar Giderici

Gönderim tarihi 20.12.2013 - 18:00

katalizör de, dpf de temizlenir, içi dağılmamışsa...

herşeyden önce GÜVENLİK bunu unutmadan araç sürelim

#25 Oktay Demirağ

Oktay Demirağ
  • Kulüp Üyesi
  • 599 Mesaj
  • Araç: 06 S-Max Tit.
  • Doğum Yılı: 1982
  • Meslek: Bilişim

Gönderim tarihi 20.12.2013 - 21:00

katalizör de, dpf de temizlenir, içi dağılmamışsa...

Çağlar Bey, kaç km de bir katalizör veya dpf in temizletilmesi gerekiyor? Ayrıca ben aracım da DPF yok biliyordum ancak Otokoç a gittiğimde DPF mevcut aracınızda ve arıza ışığı yanmadığı sürece bir şey yapmanıza gerek yok dediler.

#26 Çağlar Bayur

Çağlar Bayur
  • Yönetici
  • 42,990 Mesaj
  • Araç: 96 Mondeo 2.0 Glx
  • Doğum Yılı: 1969
  • Meslek: Hasar Giderici

Gönderim tarihi 20.12.2013 - 21:15

km periyodu yoktur, zaten rutin bir işlem de değil

herşeyden önce GÜVENLİK bunu unutmadan araç sürelim

#27 Yusuf İlhan

Yusuf İlhan
  • Üye
  • 57 Mesaj
  • Araç: 06 Mondeo 2.0 Trend
  • Doğum Yılı: 1986
  • Meslek: Makine Mühendisi

Gönderim tarihi 21.12.2013 - 02:12

km periyodu yoktur, zaten rutin bir işlem de değil

Peki Çağlar Bey, KK için bir uyarı lambası var mı? Değişmesi/temizlenmesi gerektiğini nasıl anlayacağız? 6 aydır mondeo kullanıyorum, başka bir mondeo ile mukayese etmek imkanım da olmadı. Performansı düşük mü bilemiyorum. 

Sizin genel yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla gerekli olmadıkça çalışan sistemlere müdahale etmemek gerekiyor. 

Monde0 2.0 Trend (2006)

http://postimg.org/image/6eqb0t4yr/

#28 Turgay Seven

Turgay Seven
  • Üye
  • 236 Mesaj
  • Araç: 2007 MK3 Mondeo TDCİ
  • Doğum Yılı: 1973
  • Meslek: Kamu

Gönderim tarihi 13.07.2014 - 16:18

Enjektörler sorunsuz olmasına rağmen yoğun olmamakla birlikte siyah duman olayı hala devam ediyor aracımda. Konulan teşhis arabada hava alma sorunu olduğu. Yakıt normal hava az denildi.

Hortumlarda falan yırtık görünmüyor, egr de mekanik olarak iptal edilmiş vaziyette.

Carbon Clean Firması dizel araçlar için aşağıda linkini verdiğim ürünü çıkartmış. Ürün özelliklerinde şöyle yazıyor:

Hava giriş ağzı, emme manifold kanalları, EGR valf, intercooler, emme supapları, lambda sensörü ve de katalitik konvertör üzerindeki tüm kirletici madde ve kurumları egzoz yoluyla yanmış gaz olarak dışarı atar. 2B ile yapılan temizleme sonucunda aracın motorunun hava alma kapasitesi tekrar %100 kapasiteye ulaştırarak (beni en çok bu bölüm cezbediyor) motorun kompresyon oranının ve volümetrik verimini maksimize eder. Ayrıca 2B ile tek bir aşamada mükemmel olarak temizlenen lambda sensörü ve de katalitik konvertör de aracın motorunun % 100 verimli çalışmasını garanti eder, yakıt ekonomisi sağlanır ve motordan tam güç alınır, egzoz emisyon değerleri azalır.

Bu işlemi yaptırmayı düşünüyorum ancak, temizlediği maddeler gidip başka yerleri tıkar diye tereddüt ediyorum.

Bir de 20 gün sonra yaklaşık 4.000 km yol yapacağım. Uzun yol öncesi bana risk oluşturur mu?

Konuyla ilgili olarak sizin düşünceleriniz nedir?

http://www.carboncle...34&IcerikID=235

#29 Tansel Yavuz

Tansel Yavuz
  • Üye
  • 1,620 Mesaj
  • Araç: 00 Mondeo Ghia ov.
  • Doğum Yılı: 1978
  • Meslek: Hava Kontrol Sistemleri

Gönderim tarihi 13.07.2014 - 18:07

Ben katalitik konvektörü boşalttıralı 3 seneyi geçti, herhangi bir duman atma yada ses yapmıyor. Boşaltılması için pencere açılması, kesilmesi vs. gerekmiyor, yerinden sökülüp içinin kırılıp dökülüp yer8ne takılması yeterlidir. Ne egzoz muayenesinde nede araç muayenesinde içinin boş olduğu anlaşılamaz.

Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Kandır,Eğer Uğruna Ölen Varsa Toprak Vatandır.

#30 M.Fatih Yüce

M.Fatih Yüce
  • Kulüp Üyesi
  • 2,177 Mesaj
  • Araç: 06 C-Max Ghia Cvt
  • Doğum Yılı: 1957
  • Meslek: Emekli

Gönderim tarihi 13.07.2014 - 18:48

Temizlik için bende bu ürünü kullanmayı düşündüm http://www.carboncle...34&IcerikID=235 fakat kullanıp adam gibi bir yorum yapana rastlayamadım. 111,000 km olan aracımın ihtiyacı varmı yokmu onuda bir bilene rastlayamadım. Arabalar geliştikçe bilinmesi gerkenler gittikçe azalıyor. Her kafadan bir ses çıkıyor en sağlıklısı ve doğrusu hangisidir bul bulabilirsen :)

İnandığınız gibi yaşamazsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız...(Hz.Ömer)

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye