• Duyurular

• Mehmet Ozyurek

Forumumuz Büyüyor, Değişiyor, Gelişiyor ...   09-01-2017

Değerli Üyelerimiz,
      Forumumuz 2000’yılında “Yahoo Grup” olarak kurulmuş, daha sonra “focusum.com” olarak forum platformuna giriş yapmış, hızla büyüyerek tüm “Ford” marka araçları kapsar hale geldiği için 2005 yılında “da fordclubtr.com” ismiyle bu günlere kadar başarı ile gelmiştir.

Forumumuzun bugünlere gelmesinde en büyük etken tabiki siz değerli üyelerimizin varlığı, katkısı ve devamlılığıdır.  
      Bugün ise genişlemesi kaçınılmaz olmuş, ve artık gerek bilgi içeriği, gerek üye talepleri, gerek küreselleşmenin olduğu bir ortamda boyutumuz tek bir markaya olan bağlılığı aşmış bulunmaktadır. Bu sebeple, bu duyuru ile bugün itibariyle forumumuzu tüm markalara açtığımızı sizlerle paylaşmak istedim.

Yeni hedefimiz, tüm otomobil markalarının eşit şart ve haklarla forumda yer almasıdır. Bu sebeple sizlerden ve yeni üyelerimizden en büyük beklentimiz bütün otomobil üreticisi markalara ve kullanıcılarına karşı saygı ile yaklaşmanız ve bireylerin tercihlerine saygı duymanızdır.

Bu büyümeyle birlikte yönetim yapısında da değişikler yapılmıştır. Yönetici sayısı artırılmış, İçerik ve Bölüm Sorumlusu sistemine geçilmiş ve daha işlevsel daha hızlı kontrol imkanı sağlanmak hedeflenmiştir. Forum altyapısı yenilenerek bu değişimlere ve gelişmelere cevap verebilir duruma getirilmiştir.

Hedefimiz yine en iyi olarak büyümeye devam etmektir. Bu konuda bizler elimizden geleni yapacağız ancak sizlerle başaracağız.

Yeni yapının hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum.
Cemal Cangöner

Kuga Için Direct Liquimax Sistemi

Bu konuda 1.087 ileti var

Gökhan Bey,

Merhaba.

Şanzıman yağı konusunda yaptığım araştırma sonucunda Amerika da satılan 1.6 Ecoboost Escape kullanım kılavuzunu buldum.

Kılavuzda yazılanlara göre normal kullanımda şanzıman yağı değişimi 240 bin km de.

Ancak araç zorlu şartlarda kullanılıyorsa (sürekli arazide), sürekli düşük hızda devriye aracı olarak kullanılıyorsa, taksi veya kargo teslimat aracı olarak kullanılıyorsa 48 bin km de değişim öneriliyor.

Rastlayabildiğim tek ve resmi bilgi bu.

Teşekkür ederim Cemal bey, bende aynı fikirdeyim zira eski aracım Hyundai de 6 ileri tam otomatik şanzumanlıydı ve kitapçığında 120 bin km de yağ değişimi yazıyordu. Ford larda 45 binde değişim sadece power shift şanzımanlardaymış. Malesef  bu yetkili servislerdeki bilgisiz işine özen göstermeyen müşteri temsilcileri insanları yanlış yönlendirebiliyor hem para kaybı hem zaman kaybı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gecnlerde ******haber formda okudun MARJET sıvı sistemin ford kuga ecobus motorlarda oldukca basarili oldugu yazıyor fiyat 4000-4500 tl civari olup taksit imkanın sunuldugu bilgisi paylaşıldi formda bu konunun tartişil masini öneririm yorum cevablariniz için şimdiden teşekkür

Kadir bey marjetin web sayfasını bile incelediğinizde ne kadar daha çok yol alması gerektiğini görüyorsunuz. Sıvı sistem başlığı altında birkaç parça bileşenlerin resimleri konmuş okadar, hiçbir açıklama yok. Madem böyle bir sistem geliştirdin insan biraz reklamını yapar. Bu sitede bir ara vialle mi prins mi diye sorular sorulduğunda bile insanlar vialle ye soru işaret ile bakıyorlardı ki vialle Hollanda malı ve bu sıvı sistemi ilk geliştiren firmadır. Bu şartlarda marjet firmasına güvenip, daha piyasada doğru dürüst ustası bile olmayan hassa ayarlanmış eco boost motora bilinmeyen bir kit taktırmak için bence erken.Ne zamaki kendini ispatlar reklamını güzel yapar ürününün arakasında olduğuna insanları ikna eder ve kurumsallaşır o zaman bu iş olur derim ben.

Benim düşüncem budur herkese iyi akşamlar.

tarihinde Gokhan Arslan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kadir bey marjetin web sayfasını bile incelediğinizde ne kadar daha çok yol alması gerektiğini görüyorsunuz. Sıvı sistem başlığı altında birkaç parça bileşenlerin resimleri konmuş okadar, hiçbir açıklama yok. Madem böyle bir sistem geliştirdin insan biraz reklamını yapar. Bu sitede bir ara vialle mi prins mi diye sorular sorulduğunda bile insanlar vialle ye soru işaret ile bakıyorlardı ki vialle Hollanda malı ve bu sıvı sistemi ilk geliştiren firmadır. Bu şartlarda marjet firmasına güvenip, daha piyasada doğru dürüst ustası bile olmayan hassa ayarlanmış eco boost motora bilinmeyen bir kit taktırmak için bence erken.Ne zamaki kendini ispatlar reklamını güzel yapar ürününün arakasında olduğuna insanları ikna eder ve kurumsallaşır o zaman bu iş olur derim ben.

Benim düşüncem budur herkese iyi akşamlar.

haklısınız Gökhan hocam size katılmamak mumkun degil zira bir işin yakısanı var Şoyle bisöz vardır ' BIR İŞ YAPTIĞINDA HERKES PEH COK ALA DEMELİ ^' diye sorarim size piyasa fiyati 60/ 70 BİNTL ARACA 8 bin tl GİBİ ASTRONOMİK RAKAMLARLA BU KITI TAKTIRMAK PEK MANTİKLI GELMİYOR zira beklede kendini amorti etsin ben formda konunum esasen bu yonuyle tartişilmasini isterim cünku biliyorum kı bu formu ciddi manada PRİNS distributor ve yetkılı saticilari takıp ediyor bence biraz onlarin bu konuda gayret gostermesi lazim degilmi hep söyledikleri efendim euro yuksek vs

euor yuksekse aynı mantikla oto ithal eden vw audi jeep gibi markalar EURO yu 2.90 dan sabitlemiyolarmı bilmiyorum bu acidan hic baktinizmi sonucsta tıpkı servis gibi urunu satarken degil bakım ve tamirinde kazansinlar sizler ne dusunursunuz merak ediyorum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

Aracımda uzun süredir süre gelen bir ses vardı. Epeyce de yazdım bunla alakalı olarak. Geçen gün makina mühendisi arkadaşlarıma götürdüm arabayı incelettim. Bu sesin lpg sisteminden geldiğine kanaat getirdiğim için onlara danıştım. Aracı farklı Ford servislerine defalarca soktum ve araçla alakalı en ufak bir arıza bulamadılar.

Bu sistemi kullanmaya başladıktan sonra ekonomik anlamda rahat ettim ama iki konu beni rahatsız ediyordu. Biri bahsettiğim ses, diğeri de aracın benzin tüketmesi. depoyu fulledim üzerinden 2,5 ay geçti ya da geçmedi benzinle hiç kullanmadığım halde çeyrek depo benzin gitti.

Arkadaşların bana bu konu hakkındaki değerlendirmesi şu oldu ve bunu Prins'e de ilettim Yunus Bey'e ustam aracılığıyla.; Boost Pump devre dışı kalması gerekirken sürekli çalışıyor. Bu vızıltı sesi de boost Pump'ın sesi. Boost Pump çalıştığı için de benzin tüketiyor.

Yunus Bey bu hafta içerisinde Malatya'ya geleceğini söylemiş ustaya. Bakalım bekliyoruz.

Bir de not ekleyeyim. Geçen hafta aracın lpg sisteminin yazılımı güncelledim belkki ses düzelir diye. İlk gün ses yarı yarıya azaldı. Ertesi gün tekrar şiddetlendi

tarihinde Güçlü Şimşek tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Güçlü Şimşek yazdı:

Aracımda uzun süredir süre gelen bir ses vardı. Epeyce de yazdım bunla alakalı olarak. Geçen gün makina mühendisi arkadaşlarıma götürdüm arabayı incelettim. Bu sesin lpg sisteminden geldiğine kanaat getirdiğim için onlara danıştım. Aracı farklı Ford servislerine defalarca soktum ve araçla alakalı en ufak bir arıza bulamadılar.

Bu sistemi kullanmaya başladıktan sonra ekonomik anlamda rahat ettim ama iki konu beni rahatsız ediyordu. Biri bahsettiğim ses, diğeri de aracın benzin tüketmesi. depoyu fulledim üzerinden 2,5 ay geçti ya da geçmedi benzinle hiç kullanmadığım halde çeyrek depo benzin gitti.

Arkadaşların bana bu konu hakkındaki değerlendirmesi şu oldu ve bunu Prins'e de ilettim Yunus Bey'e ustam aracılığıyla.; Boost Pump devre dışı kalması gerekirken sürekli çalışıyor. Bu vızıltı sesi de boost Pump'ın sesi. Boost Pump çalıştığı için de benzin tüketiyor.

Yunus Bey bu hafta içerisinde Malatya'ya geleceğini söylemiş ustaya. Bakalım bekliyoruz.

Bir de not ekleyeyim. Geçen hafta aracın lpg sisteminin yazılımı güncelledim belkki ses düzelir diye. İlk gün ses yarı yarıya azaldı. Ertesi gün tekrar şiddetlendi

güçlü bey yaklaşık 3 hafta önce benim aracında yazılımı güncellendi, sürekli cırcır böceği gibi çıkan ses ilk günkü gibi oldu, şimdi çok sessiz ortamda dikkatli dinlersem duyabiliorum. parça ile ilgili bir sorun olabilir, benim ilk montajdan itibaren sorunlydu 1. ayda değiştirildi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Osman Çeçen Bey sizde benzin tüketi mi de oluyor muydu yoksa sadece ses üzerine mi değişim yapıldı?

Prins'ten Yunus Bey seyahatini yarım kesmiş İstanbul'a dönmüş. Haftaya gelir falan muhabbeti yapıldı. Ustamı aradım nasıl çözüyorsan çöz dedim. Koskoca Prins bir tek Yunus Bey'e mi bağlı. Bir an evvel çözmeleri gerek bu işi. Sİnirlerim gerildikçe geriliyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 11.01.2017 at 12:40, Güçlü Şimşek yazdı:

güçlü bey montaj sonrası ilk ay boyunca sürekli olarak kritik hata moduna geçiyordu , hata kodu olarak boost pump  basıncı düşük uyarısı veriyordu.  benzinle beraber lpg tüketimi olmadı, ama hata modunda lpg ye sürekli beep uyarısı veriyordu. ses artışı son 3-5 aydır artmaya başlamıştı, güncelleme sonrası eski haline döndü.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Az önce Yunus Bey geldi,aracı inceledi. İddia ettiğim konuda haklı olduğumu Boost Pump'ın değişmesi gerektiğini söyledi ve parçanın kargolanmasını istedi merkezden. Kargo yarına yetişirse yarın boost pump değişecek.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arızaların tepit edilip çözüm üretilebilmesi de olumlu bir durum.Şu kitin biraz ucuzlaması lazım yalnız.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sabah  boost pump geldi ve değişimi yapıldı. Ses şuan yok. Yani 6 aydır dinlediğim saçma sapan ve rahatsız edici ses problemi tahmin ettiğimiz gibi boost pump'dan kaynaklanıyormuş. Aynı şekilde benzin tüketimi de bundan kaynaklıydı.

Daha önceki sayfalarda yazılan sistem takıldığında benzin ibresinin bir kaç ay düşüp sonra düzelebileceği yazısı da doğru değilmiş. Belki düzelebilir ona bir şey demiyorum ama Yunus Bey'in söylediği hiç bir şekilde benzin ibresinin düşmemesi lazım. İlk başta benzin ibresi düşüp sonradan düzelenler tahminim  başlarda onların da benzin tüketimi yapıyor olduğu.

Velhasıl-ı kelam sinirleirmi geren problem çözülmüş oldu. Umarım tekrarlamaz da ağız tadıyla gözüm gibi baktığım arabama binerim.

4 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 13.01.2017 at 19:48, Turhan Onat yazdı:

Arızaların tepit edilip çözüm üretilebilmesi de olumlu bir durum.Şu kitin biraz ucuzlaması lazım yalnız.

Turhan bey yazınızı okuyunca kucuk bir tebessum olustu bende kızmayın yazıyorum 2200 Avro x 4070 = 9000 TL ben aldım 1500 fark geldi.Yani artık kit yakınlasmıyor uzaklasıyor gibi.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

yahu araç hali hazırda araç 55 kuruş yakıyor. LPG ile inecek 30-35 kuruşa. Ben aradaki 20 -25 krş farkı toplam kaç km de çıkaracağım da sonra kara geçeceğim.Bana uzak olsun. O beni tanımıyorsa ben onu hiç tanımıyorum  :)

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş