• Duyurular

• Mehmet Ozyurek

Forumumuz Büyüyor, Değişiyor, Gelişiyor ...   09-01-2017

Değerli Üyelerimiz,
      Forumumuz 2000’yılında “Yahoo Grup” olarak kurulmuş, daha sonra “focusum.com” olarak forum platformuna giriş yapmış, hızla büyüyerek tüm “Ford” marka araçları kapsar hale geldiği için 2005 yılında “da fordclubtr.com” ismiyle bu günlere kadar başarı ile gelmiştir.

Forumumuzun bugünlere gelmesinde en büyük etken tabiki siz değerli üyelerimizin varlığı, katkısı ve devamlılığıdır.  
      Bugün ise genişlemesi kaçınılmaz olmuş, ve artık gerek bilgi içeriği, gerek üye talepleri, gerek küreselleşmenin olduğu bir ortamda boyutumuz tek bir markaya olan bağlılığı aşmış bulunmaktadır. Bu sebeple, bu duyuru ile bugün itibariyle forumumuzu tüm markalara açtığımızı sizlerle paylaşmak istedim.

Yeni hedefimiz, tüm otomobil markalarının eşit şart ve haklarla forumda yer almasıdır. Bu sebeple sizlerden ve yeni üyelerimizden en büyük beklentimiz bütün otomobil üreticisi markalara ve kullanıcılarına karşı saygı ile yaklaşmanız ve bireylerin tercihlerine saygı duymanızdır.

Bu büyümeyle birlikte yönetim yapısında da değişikler yapılmıştır. Yönetici sayısı artırılmış, İçerik ve Bölüm Sorumlusu sistemine geçilmiş ve daha işlevsel daha hızlı kontrol imkanı sağlanmak hedeflenmiştir. Forum altyapısı yenilenerek bu değişimlere ve gelişmelere cevap verebilir duruma getirilmiştir.

Hedefimiz yine en iyi olarak büyümeye devam etmektir. Bu konuda bizler elimizden geleni yapacağız ancak sizlerle başaracağız.

Yeni yapının hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum.
Murat Korkmaz

Fiestaya Pioneer Subwoofer

Bu konuda 18 ileti var

Merhabalar,

Aşağıdaki pioneer subwoofer için görüşleriniz nelerdir ? Fiestada koltuğun altına koymayı düşünüyorum. Orjinal sistemle uyumlu olarak çalışır mı memnun kalınır mı ? İyi ses almak için hoparlörleri de değiştirmek gerekir mi ? 

Pioneer ts-wx120a

http://www.ebay.co.uk/itm/Pioneer-TS-WX120A-Subwoofer-Active-150-Watt-Under-seat-CAR-Motorhome-LORRY-/122219444377?hash=item1c74d8b899:g:FRYAAOSwTA9X5jx5

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Amfi bağlayacak mısınız ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu tip ürünler kendinden amfili oluyor.

Amfi bağlayacak mısınız ?

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kendinden amfili olsa bile bass ın geriden gelme sorunu ortaya çıkabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben de o yüzden foruma bir yazmak istedim servisin şu an elinde yokmuş sipariş üzerine geliyormuş ürün. Kendiliğinden amfisi var ama böyle bir ürün daha önce kullanmadım memnun kalınır mı acaba o konuda kararsızım parasının hakkını verir mi diye düşünüyorum ? 

On 03.01.2017 at 11:26, Mustafa Çayır yazdı:

On 03.01.2017 at 10:05, Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

Bass ın neden geriden gelme sorunu olabilir ? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ürünü aldım araca bağladığımda tecrübelerimi paylaşabilirim isteyen olursa.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 03.01.2017 at 10:05, Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

Uzun sayılabilecek bir süre buna benzer bir ürün kullandım. Gayet başarılıydı. Hiç bir sıkıntı yaşamadım.

Kullandığım ürün:

http://urun.n11.com/subwoofer/alpine-swe-815-20cm-anfili-subwoofer-kutu-bas-P125468271?cid=604001&gclid=CjwKEAiAkuLDBRCRguCgvITww0YSJAAHrpf-pvpz2h7cVCSxY_YZeZutAYWhDjma_jx-QZsBZGcR2hoCOzXw_wcB&gclsrc=aw.ds

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben de sizin gibi düşünüyorum inşallah memnun kalırım ben de teşekkürler. 

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Anlamadım bende, kendi hoparlörlerinin bası ile senkron mu olmaz diyorsun
1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Anlamadım bende, kendi hoparlörlerinin bası ile senkron mu olmaz diyorsun

Galiba oyle diyor abi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Focus'um varken Sony Mp3 teybe bass amfisi ve bass bağlamıştım. Kolonların çıkardığı bas sesleri ile subwoofer'ın çıkardığı bas sesleri arasında milisaniyelik gecikmeler yaşanıyordu. Kolonlar önden, sub arkadan geliyordu. Çözüm olarak bütün hoparlörler ve subın aynı amfiden çıkış alması önerilmişti.

Tamamen mantık yürütüyorum. Şimdi bu cihazın içinde illa bir amfi vardır. Milisaniye bile olsa gecikme olur gibi geliyor. Olmuyorsa yapana helal olsun. Yorumumda kesin gecikme olur demedim ki sadece olabilir dedim. Eğer olursa müzik zevkini azaltıyor bu durum.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Focus'um varken Sony Mp3 teybe bass amfisi ve bass bağlamıştım. Kolonların çıkardığı bas sesleri ile subwoofer'ın çıkardığı bas sesleri arasında milisaniyelik gecikmeler yaşanıyordu. Kolonlar önden, sub arkadan geliyordu. Çözüm olarak bütün hoparlörler ve subın aynı amfiden çıkış alması önerilmişti.
Tamamen mantık yürütüyorum. Şimdi bu cihazın içinde illa bir amfi vardır. Milisaniye bile olsa gecikme olur gibi geliyor. Olmuyorsa yapana helal olsun. Yorumumda kesin gecikme olur demedim ki sadece olabilir dedim. Eğer olursa müzik zevkini azaltıyor bu durum.

Bunu hissedecek kulak varsa helal olsun ne diyeyim :)
Asli sorun ses sistemlerinde körük yapıları. Paralel bağlı, farklı yapıda güçte hoparlör aynı zamanda hareket edemiyor. Buda istemsiz harmonik oluşturuyor.
Önlemi kolay ama bir iki gün lazım. Sıfır hoparlörler güçlerine göre çok düşük voltajı ac gerilime tabi tutuluyor. Körükler yumuşuyor ve ciddi kalite artışı oluyor.
1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sıfır kulaklıklarda yapılan 'burn in' işlemi gibi mi ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Burn in yüksek seviyede ses ile yapılıyor genelde. Benim yaptığım farklı. 80 li yıllarda radyo veya tv hoparlörleri değişince fark ettim ki uzun süre çalışan hoparlör daha verimli akustiğe sahip. Sonrasında sabit 50 hz gönderip montaj yapıyordum. Müşteri şikayetleri kesilmiş oluyordu hoparlör değişimi sonrası. Aynı sistemi 90lı yıllarda da yine araç ses sistemi kurarken kullandım.

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bi raat dursan hoparlör e ac yollama bari

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Burn in yüksek seviyede ses ile yapılıyor genelde. Benim yaptığım farklı. 80 li yıllarda radyo veya tv hoparlörleri değişince fark ettim ki uzun süre çalışan hoparlör daha verimli akustiğe sahip. Sonrasında sabit 50 hz gönderip montaj yapıyordum. Müşteri şikayetleri kesilmiş oluyordu hoparlör değişimi sonrası. Aynı sistemi 90lı yıllarda da yine araç ses sistemi kurarken kullandım.

Bur in işlemi araçlardaki sistemlere nasıl yapılır peki ? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

10 100 hz arası ses kaydı olan cd, düşük volümle imkan varsa 24 saat yoksa, günlük periyotlarda test

İdeali hoparlörlerin sökülüp yapılması ancak devresi pahalı

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş